Rzecznik rządu po wyroku Trybunału Konstytucyjnego: Stwierdzano to już wprost w wielu krajach UE

Trybunał Konstytucyjny uznał dziś, że prawo polskie jest ważniejsze od unijnego. - Wyrok nie wpływa na żadne obszary, w których Unia Europejska posiada kompetencje przekazane w traktatach, tych wprost i literalnie wymienionych w traktatach unijnych - tak rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do decyzji Trybunału.

Piotr Müller
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Rzecznik rządu pytany, jakie są w praktyce konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym, odparł, że wyrok jest rozstrzygnięciem sporu, który pojawiał się również w innych krajach Unii Europejskiej.

- Pamiętajmy o tym, że między innymi w Niemczech, Francji, Czechach, Danii, Hiszpanii oraz wielu innych krajach UE stwierdzano już wprost, w wielu sprawach, że konstytucja ma wyższość nad prawem unijnym. Podobnie stwierdził polski Trybunał Konstytucyjny. Zresztą zrobił to ponownie

 - powiedział rzecznik rządu, dodając:

"Dzisiejszy wyrok nie wpływa na żadne obszary, w których UE posiada kompetencje przekazane w traktatach. Mówimy o kompetencjach, które są wprost i literalnie wymienione w traktatach unijnych - to znaczy w określonych obszarach dotyczących reguł konkurencji, handlu, ochrony konsumentów, przepływu usług, towarów" 


Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#prawo unijne #prawo polskie #wyrok #Trybunał Konstytucyjny

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo