Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Sakiewicz o orzeczeniu TK: „Potwierdzono, że w Polsce działa Konstytucja. To oczywisty wniosek”

Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że w Polsce działa Konstytucja i to jest oczywisty wniosek z tego orzeczenia – skomentował dzisiejsze orzeczenie TK redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

WilliamCho / CC0

Przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z Konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów Traktatu o UE w zakresie w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach, a konstytucja nie jest najwyższym prawem w RP.

TK orzekł też, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów są niezgodne z konstytucją.

Wyrok TK dotyczy wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, który został sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącym się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Premier chciał kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie.

- Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że w Polsce działa konstytucja i to jest oczywisty wniosek z tego orzeczenia. TK w zasadzie odczytał tylko przepisy konstytucji tłumacząc, że nie może tu działać inne prawo. Zgodnie z tym prawem tylko te przepisy unijne u nas działają, które ratyfikowaliśmy i żaden z nich nie może być sprzeczny z polską konstytucją. Jeżeli ktoś się spodziewał innego orzeczenia, to oczekiwał bezprawia albo chce doprowadzić do całkowitej destabilizacji Państwa Polskiego czyli de facto działa na jego szkodę. Dotyczy to zarówno polityków, dziennikarzy jak i samych pracowników wymiaru sprawiedliwości

- komentuje decyzję redaktor naczelny „GP” i „GPC” Tomasz Sakiewicz.


 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
oa,iggys
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo