Jednoosobowy wyrok na Polskę! Kaleta: TSUE chce nas w ten sposób zmusić do zamknięcia kopalni

"Dzisiaj mamy zamykać kopalnie, a jutro? TSUE zdejmie z urzędu PAD i rozwiąże Sejm bo wybory potwierdzał SN w składzie sędziów wskazanych przez nowy KRS?" - pyta wiceminister Sebastian Kaleta po wyroku TSUE w sprawie karania finansowo Polski. Rosario Silva de Lapuerta jednoosobowo odrzuciła wszystkie wnioski Polski.

Sebastian Kaleta
fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. 21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

Wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta zobowiązała Polskę w poniedziałek do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. "Począwszy od dnia doręczenia niniejszego postanowienia aż do chwili, w której wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 r." - czytamy w komunikacie prasowym Trybunału

Zaskoczony tym wyrokiem jest wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Decyzję wiceprezes TSUE skomentował na Twitterze.

- Dzisiaj mamy zamykać kopalnie, a jutro? TSUE zdejmie z urzędu PAD i rozwiąże Sejm bo wybory potwierdzał SN w składzie sędziów wskazanych przez nowy KRS?

- pyta na Twitterze.

Wiceminister sprawiedliwości uznał, że "przywołany przepis nie zawiera żadnych warunków działania TSUE".

- Po raz pierwszy TSUE wyinterpretował sobie możliwość nakładania kar w środkach tymczasowych w sprawie Puszczy Białowieskiej. Teraz chce nas w ten sposób zmusić do zamknięcia kopalni. Eksperymentuje się dziś na Polsce by wymusić bezwzględną posłuszność z użyciem szantażu

- stwierdził Kaleta.

 

Źródło: Twitter, PAP, niezalezna.pl

#Sebastian Kaleta #TSUE

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo