MON: 30 procent żołnierzy zaszczepionych

Zaangażowanie Sił Zbrojnych RP w misje utrzymuje się na poziomie ok. 3 tys. żołnierzy - przekazał wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Przekazał, że pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło ponad 95 proc. żołnierzy służących na misjach; drugą - blisko 30 proc. całego składu kontyngentów.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Na środowym posiedzeniu komisji obrony narodowej wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz przedstawił informację nt. udziału Sił Zbrojnych RP w operacjach poza granicami państwa.

Jak mówił, udział Sił Zbrojnych RP w operacjach zagranicznych to ważny element polityki obronnej Rzeczpospolitej Polskiej. Podkreślił, że zaangażowanie to łączy ze sobą dwa elementy: wsparcie wysiłków społeczności międzynarodowej podejmowanych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i pokoju na świecie oraz wzmacnianie zdolności reagowania naszego państwa na sytuacje kryzysowe.

Skurkiewicz wskazywał, że obecnie zaangażowanie operacyjne Sił Zbrojnych koncentruje się na misjach prowadzonych pod auspicjami NATO, UE, ONZ, a także w układzie koalicyjnym. Dodał, że realizowane zadania mają głównie charakter szkoleniowo-doradczy.

Wiceszef MON poinformował, że w ubiegłym roku średnioroczny poziom zaangażowania Sił Zbrojnych w misje utrzymywał się na poziomie ok. 3 tys. żołnierzy. "Jest on na tym samym poziomie utrzymywany również w roku 2021" - mówił.

Przekazał, że aktualnie Siły Zbrojne RP realizują zadania mandatowe w 10 polskich kontyngentach wojskowych.

W ramach misji i operacji NATO jest to 5 kontyngentów: w Afganistanie - do 400 osób, w Kosowie - do 300 osób, na Łotwie - do 200 osób, w Rumunii - do 250 osób, w Turcji - do 80 osób.

W ramach misji i operacji UE są to 3 kontyngenty: w Bośni i Hercegowinie - do 50 osób, w Republice Środkowoafrykańskiej - do 2 osób, we Włoszech - do 80 osób. "Dodatkowo w ramach unijnych wysiłków operacyjnych delegujemy 4 oficerów do dowództwa operacji morskiej Atalanta u wybrzeży Somalii" - dodał wiceminister obrony narodowej.

W ramach misji i operacji ONZ jest to jeden kontyngent w Libanie - do 250 osób.

W ramach sił globalnej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu oraz sojuszniczej misji szkoleniowej NATO jest to jeden kontyngent w Iraku - do 350 osób.

Te liczby, które zaprezentowałem to są maksymalne, które wynikają z postanowień prezydenta o zaangażowaniu Sił Zbrojnych poza granicami kraju. Oczywiście, my nie wykorzystujemy w pełni tych limitów, one są niższe, czy w niektórych przypadkach sporo niższe

- podkreślił.

Skurkiewicz poinformował, że w bieżącym roku planowane jest również zaangażowanie Sił Zbrojnych w inne przedsięwzięcia. Będzie to m.in. misja wojskowa kontroli przestrzeni powietrznej Islandii.

Wiceszef MON mówił też o wycofywaniu wojsk sojuszniczych z Afganistanu. "W związku z podjęciem w kwietniu br. w ramach NATO decyzji o zakończeniu misji w Afganistanie i wycofaniu sił sojuszniczych z tego kraju, do 11 września zakończona zostanie również działalność polskiego kontyngentu w tym kraju. Zostały podjęte już odpowiednie decyzje w tej sprawie oraz opracowany plan wycofywania PKW z Islamskiej Republiki Afganistanu" - podkreślił Skurkiewicz.

Poinformował też o szczepieniu żołnierzy służących w polskich kontyngentach. "Mamy w tej chwili zaszczepionych pierwszą dawką ponad 95 proc. żołnierzy oraz pracowników cywilnych resortu, którzy służą i pracują na misjach. Mamy już część zaszczepionych drugą dawką - jest to blisko 30 proc. całego składu naszych kontyngentów wojskowych" - mówił wiceszef MON.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#MON #Ministerstwo Obrony Narodowej #wojsko #szczepienia #koronawirusa

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo