Zapytano polskich seniorów, co sprawia im radość. Na pierwszym miejscu znalazła się religia

Co sprawia polskim seniorom największą radość? Badanie pokazało, że są to praktyki duchowe i religijne. Mimo to, osoby starsze w czasie epidemii koronawirusa spotykały się często z niezrozumieniem. Niektórzy wprost apelowali o to, by zamykać kościoły, nie zważając na to, jaką rolę odgrywa religia w życiu wielu osób.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Na pierwszym miejscu praktyki duchowe i religijne

O opisanie i ocenę losowo wybranych czynności (spośród 1800 aktywności) poproszono 200 osób powyżej 65 roku życia mieszkających w Polsce. Badani mieli podać rodzaj wykonywanej czynności, jej kontekst, oraz subiektywną ocenę – poziomu stresu, wysiłku, zadowolenia z czynności i przypisywanego jej znaczenia.

Okazuje się, że zadowolenie z konkretnych codziennych aktywności jest związane z satysfakcją z życia ogółem. Dr Ewa Jarosz podkreśla, że większość wcześniejszych badań koncentrowała się na życiu towarzyskim i aktywności fizycznej starszych. To z udziałem Polaków wskazuje, że nie mniej istotna dla zadowolenia z życia osób starszych jest religia, możliwość sprawowania opieki nad dziećmi oraz troska o zwierzęta – dotąd niewystarczająco uwzględnione w literaturze.

Największą radość sprawiają polskim seniorom praktyki duchowe lub religijne. Na kolejnych miejscach są spotkania towarzyskie i opieka nad dziećmi. Wypoczynek i aktywność fizyczna są określane jako umiarkowanie przyjemne. Opieka nad dorosłymi, wizyty lekarskie i podstawowe czynności dnia codziennego, takie jak prace domowe, podróże i zakupy, osoby 65+ oceniają jako najmniej przyjemne, wiążą się też one ze zwiększonym stresem. Niezależnie od rodzaju aktywności seniorów bardziej cieszą te aktywności, które wymagają największego i najniższego wysiłku – bez względu na to, czy jest to wysiłek fizyczny czy intelektualny.

Istotna sfera duchowa

Badanie pokazuje niezwykle istotną rzecz: rolę, jaką w życiu polskich seniorów odgrywa religia. Nieprzypadkowo praktyki duchowe i religijne znalazły się na czołowym miejscu w zestawieniu tego, co sprawia seniorom największą radość. Zauważyć to można także w kościołach - osoby starsze są zdecydowanie częściej praktykujące niż młodzież. 

Mimo, że praktyki religijne są dla seniorów niezwykle istotne, to w czasie epidemii koronawirusa znalazły się osoby postulujące o całkowite zamknięcie kościołów, co spowodowałoby wykluczenie osób starszych z możliwości uczestniczenia w nabożeństwach. Seniorzy spotykali się przy tym z dużym niezrozumieniem takich środowisk. Jednak, jak widać, sfera duchowa jest dla nich niezwykle istotna. Czy teraz spotka się to z większym zrozumieniem?

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#kościół #sondaż #Polska #społeczeństwo

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo