Masz suche ręce? To może być stan zapalny skóry!

Ponad dwie trzecie społeczeństwa może obecnie cierpieć na zapalenie skóry rąk z powodu rygorystycznego mycia rąk i używania preparatów na bazie alkoholu podczas pandemii COVID-19 - ogłoszono podczas wiosennego sympozjum European Academy of Dermatology and Venerology (EADV) 2021. Naukowcy zwracają uwagę, że spora część osób nie zdaje sobie nawet sprawy z powagi sytuacji i nie dba o odpowiednie nawilżenie skóry dłoni po ich dezynfekcji.

Luisella Planeta Leoni/pixabay.com/service/license/

Naukowcy z Father Muller Medical College w Mangalore (Indie) przeanalizowali przeznaskórkową utratę wody (TEWL - istotny parametr pomiaru funkcji bariery skórnej) u 582 osób (291 pracowników służby zdrowia (HCP) i 291 zdrowych osób z ogólnej populacji).

TEWL (z ang. Trans Epidermal Water Loss) jest zwyczajowo wyrażany w g/m2h. Typowo dla zdrowej skóry wartość TEWL mieści się w granicach od 5 do 25 g/m2h. Im wyższa wartość TEWL, tym bardziej bariera naskórkowa jest osłabiona, co ma miejsce w wielu stanach zapalnych skóry.

Zdaniem zarówno personelu medycznego, jak i pozostałych uczestników badania podrażnienie i suchość skóry były główną przeszkodą w konsekwentnym stosowaniu higieny rąk (takie problemy zgłaszało 72,1 proc. pracowników ochrony zdrowia oraz 50,8 proc. zdrowych ochotników).

Jak wykazało badanie, zapalenie skóry rąk występowało u 92,6 proc. lekarzy i 68,7 proc. populacji ogólnej, mimo że tylko około 3 proc. lekarzy i 2,4 proc. reprezentantów ogólnej populacji w badaniu zgłosiło wcześniejszą historię zapalenia skóry dłoni (zdiagnozowaną medycznie lub zgłaszaną przez samego pacjenta). Wyższą średnią wartość TEWL (co świadczy o suchej skórze) odnotowano również u kobiet (65,4 g/m2h) i osób pracujących na oddziale intensywnej terapii (58,2 g/m2h), co wiązało się z dużą częstotliwością mycia rąk i stosowania preparatów na bazie alkoholu.

Te badania pokazują rzeczywisty wpływ zwiększonego mycia rąk i wchłaniania preparatów na bazie alkoholu na zdrowie skóry dłoni pracowników służby zdrowia i ogółu społeczeństwa. Co więcej, teraz wiemy, że stosowanie TEWL do mierzenia funkcji bariery skórnej może pomóc nam porównać skuteczność różnych barierowych środków ochronnych i znaleźć odpowiednie modyfikacje praktyk higieny rąk i produktów zapobiegające zmianom dotyczącym dłoni.
- zaznaczyła dr Monisha Madhumita z Father Muller Medical College w Indiach.

Jak się okazuje problem stanowi poważne wyzwanie dla dermatologów na całym świecie.

W ramach pandemii COVID-19 istnieje obecnie epidemia chorób skóry i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak społeczność dermatologów szuka potencjalnych rozwiązań tego problemu.
- mówi Marie-Aleth Richard, członek zarządu EADV i profesor w Szpitalu Uniwersyteckim La Timone w Marsylii.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#zdrowie #porady #uroda #skóra #podrażnienia skóry #stan zapalny skóry #higiena rąk

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo