Bakterie w ustach ostrzegają o groźnej chorobie?

Uwaga na bakterie w jamie ustnej! Występowanie całych ich populacji mogą świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów. Okazuje się, że bakterie pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów i osób zagrożonych rozwojem tej choroby są podobne do siebie - i jednocześnie odmienne, niż te u zdrowych, niezagrożonych osób. Sensacyjne doniesienia naukowców w tej sprawie opublikowano na łamach pism „Arthritis & Rheumatology”.

Martin Slavoljubovski/pixabay.com/service/license/

To spory przełom w, ponieważ wcześniejsze badania sugerowały, że rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) może mieć związek z błoną śluzową jamy ustnej. Naukowcy z University of Amsterdam postanowili ocenić mikrobiom jamy ustnej i stan przyzębia u pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów (ERA) i osób z ryzykiem RZS. 

Badania zostały przeprowadzone na 3 grupach osób (po 50 uczestników):

  • z rozpoznanym reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  • z grupy ryzyka (bóle stawów i autoprzeciwciała)
  • osobach zdrowych.

Badano ich przyzębie, płytkę nazębną, ślinę oraz nalot poddziąsłowy.

„Bakterie z rodzaju Prevotella i Veillonella - Gram-ujemne beztlenowce - były w większej względnej obfitości w ślinie, a Veillonella była również w większej względnej obfitości w nalocie z języka, zarówno u pacjentów z wczesnym reumatoidalnym zapaleniem stawów, jak i osób z grupy ryzyka w porównaniu ze zdrową grupą kontrolną”.
- napisali autorzy badania.

W obu przypadkach chodzi o bakterie sprzyjające stanom zapalnym, co sugeruje możliwy związek między drobnoustrojami jamy ustnej a reumatoidalnym zapaleniem stawów.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#zdrowie #badania #medycyna #zdrowe zęby #jama ustna #bakterie

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo