Opozycja poprze Fundusz Odbudowy? Kwaśniewski radzi, by "prowadziła rozmowy z Morawieckim"

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski radzi, by opozycja prowadziła rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim na temat poparcia Funduszu Odbudowy. "Jeżeli opozycja będzie głosować przeciw, to ona będzie bardziej głosować przeciw rządowi, a nie przeciwko programowi. Ale to nie zmienia faktu, że wszyscy będziemy w tarapatach i w Europie, i w Polsce i tego by warto uniknąć" - twierdzi Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski
Fotomag / Gazeta Polska

Aleksander Kwaśniewski zapytany o to, co powinna zrobić opozycja ws. Funduszu Obudowy oraz Krajowego Planu Odbudowy, odpowiedział: "polecałbym taki scenariusz, żeby odbyły się poważne rozmowy z rządem, z premierem Morawieckim dlatego, że to jemu powinno zależeć na tym, żeby ten program został przyjęty, szczególnie, że sam ma problemy we własnym obozie".

"Premier Morawiecki jest tym, który negocjował ten pakiet i podpisał, więc powinien wykazać się gotowością do rozmów z opozycją, bo on potrzebuje głosów"

- twierdzi były prezydent.

Według niego opozycja powinna też rozmawiać przedstawiając swoje propozycje czy warunki w dwóch kierunkach.

"Po pierwsze, żeby były zrealizowane jakieś wstępne postulaty opozycji, a dwa: żeby był czytelny, transparentny system kontroli nad wydawaniem tych środków"

- zaznaczył Kwaśniewski.

"Gdyby udało się (porozumieć) w trakcie tych rozmów - na które jest jeszcze czas, bo rozumiem, że głosowania odbędą się nie wcześniej niż w drugiej połowie maja - to wtedy można by dla tego programu, projektu uzyskać istotne, szerokie poparcie, ale inicjatywa jest mniej po stronie opozycji, a bardziej po stronie premiera Morawieckiego"

- podkreślił.

Pytany, czy opozycja może zagłosować przeciw ratyfikacji zasobów własnych UE, były prezydent przyznał, że może tak się zdarzyć.

"Jeżeli opozycja będzie głosować przeciw, to ona będzie bardziej głosować przeciw rządowi, a nie przeciwko programowi. Ale to nie zmienia faktu, że wszyscy będziemy w tarapatach i w Europie, i w Polsce i tego by warto uniknąć"

- dodał Kwaśniewski.

Jak przyznał, ws. Funduszu Odbudowy spotkał się z przedstawicielami Lewicy i doradzał im w takim duchu, aby rozmawiali z premierem przedstawiając swoje postulaty.

Pytany, czy według niego klub Lewicy jest za Funduszem Odbudowy, odparł, że w klubie jest różnica zdań. "Ale podchodzą do sprawy z wielką odpowiedzialnością" - ocenił b. prezydent.

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 58 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

KPO to dokument będący podstawą do gospodarowania środkami z Funduszu Odbudowy; nie będzie on procedowany jako projekt ustawy. Jednak aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, to państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe, muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Europa #Polska #opozycja #Mateusz Morawiecki #głosowanie #Sejm #fundusz odbudowy

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo