W głosowaniu przeciw noweli zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).
[polecam: https://niezalezna.pl/352728-politolog-o-przedterminowych-wyborach-dla-spojnosci-pis-to-nie-musi-byc-zle-rozwiazanie]
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w piątek, że obecnie koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie nie istnieje, choć jeszcze wiele może się zdarzyć. W poniedziałek zbierze się kierownictwo PiS, by ustalić działania na najbliższe dni.
[polecam: https://niezalezna.pl/352745-polityk-porozumienia-jestem-optymista-w-kwestii-przetrwania-zjednoczonej-prawicy]
Wiceminister Kowalski powiedział dziennikarzom w Sejmie, że koalicja trwa. 

Zjednoczona Prawica trwa, oczywiście jest koalicja, reprezentuję Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry - bardzo lojalnego partnera i PiS, i Porozumienia.
- powiedział.

Według niego, różnice między PiS i Solidarną Polską takie jak w przypadku noweli ustawy o ochronie zwierząt nie powinny dzielić koalicjantów „w kwestiach strategicznych” takich jak „nowoczesne reformowanie państwa” przez najbliższe trzy lata i wygranie kolejnych wyborów.
[polecam: https://niezalezna.pl/352717-sakiewicz-o-scenariuszach-ws-zjednoczonej-prawicy-nie-wierze-w-trwaly-rozpad-koalicji-rzadzacej]
Kowalski nie chciał się odnosić do słów m.in. Terleckiego, który mówił, że koalicja praktycznie nie istnieje i w perspektywie jest możliwość rządu mniejszościowego.

Mamy rząd większościowy, Solidarna Polska, PiS, Porozumienie są w rządzie (...) Jestem przekonany, że dzisiaj nikomu z Zjednoczonej Prawicy nie zależy na tym, aby Platforma Obywatelska powróciła do władzy. Dialog jest to, żeby szukać rozwiązań.
- powiedział Kowalski.

Pytany, czy jego formacja jest gotowana na wcześniejsze wybory, stwierdził, że nie wierzy że do nich dojdzie. "

Przedterminowe wybory oznaczałaby ogromne ryzyko powrotu PO do władzy.
- dodał.

Jednocześnie wiceminister Janusz Kowalski wyraził przekonanie, że cały czas można powrócić do rozmów koalicyjnych. 

Solidarna Polska zrobi wszystko, aby Zjednoczona Prawica trwała (...). Solidarna Polska jest lojalnym partnerem w ramach Zjednoczonej Prawicy.
- zapewniał polityk.

Z kolei Ryszard Terlecki zapytany w Sejmie, co musiałby zrobić lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, żeby sytuacja się zmieniła, odpowiedział, że teraz nie wie. 

Wszystkie nasze ustalenia zawisły w próżni w pewnym sensie. Poczekajmy. W poniedziałek zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości i rozstrzygnie, jak będziemy postępować w ciągu najbliższych dni.
- zapowiedział.

Na pytanie, jakie PiS ma konkretnie zarzuty pod adresem Zbigniewa Ziobry, Terlecki wskazał dwa. 

Jeden to, że tak trudno było się dogadać i nasi koalicjanci wciąż zgłaszali nowe oczekiwania. Z każdym dniem pojawiały się nowe pola niezbędne do negocjacji, co było trochę irytujące. No i wczorajsze zachowanie.
- powiedział szef klubu PiS.
[polecam: https://niezalezna.pl/352715-rozmowy-koalicyjne-zawieszone-terlecki-mamy-wobec-zbigniewa-ziobry-dwa-zarzuty]