Spełni się czarny sen Adama Struzika? PiS chce podziału Mazowsza

Najprawdopodobniej Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje się na wariant podziału Mazowsza i wydzielenia odrębnego województwa dla aglomeracji warszawskiej. Ostateczne decyzje mają zapaść na początku września.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Do tematu podziału województwa mazowieckiego odniósł się wczoraj Paweł Szefernaker na antenie Polskiego Radia 24. – Posłowie PiS z Mazowsza pracują nad tym projektem. Decyzja, czy zostanie on przedstawiony w najbliższym czasie, czy może później, zapadnie niedługo – powiedział wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Wszystko stanie się jasne na początku września. Oznaczałoby to, że za kilka miesięcy czekałyby nas przedterminowe wybory w województwie mazowieckim.

Podział administracyjny jest zawsze przedmiotem umowy społecznej i specyficznych warunków w regionach. Mazowieckie składa się z bogatej Warszawy i biednych terenów na wschód i południe od niej, które mają zupełnie inne problemy niż stolica. Przy zasadach finansowania polityki europejskiej spójności zasadne robi się rozdzielenie tych dwóch obszarów.
- mówi nam minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Trzeba się spieszyć, bo jest szansa skorygowania jeszcze programów operacyjnych, które umożliwiają wykorzystanie środków z UE. Według urzędników Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej nie powinno być problemem dodanie mazowieckiego do programu operacyjnego Polska Wschodnia.

Oczywiście ten pomysł nie podoba się PSL. Nowe wybory mogłyby zakończyć trwające już 19 lat rządy marszałka Adama Struzika. Ludowcy do tej pory byli bowiem języczkiem u wagi, który dawał im stanowisko marszałka. To byłoby mało prawdopodobne w przypadku przedterminowych wyborów, gdyż w terenie wygrywa zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość, a w stolicy i okolicach Platforma Obywatelska. Dlatego PSL już grzmi i przygotowuje akcję marketingową.

PSL podnosi krzyk dlatego, że działacze opanowali Mazowsze. Adam Struzik jest baronem na tych terenach. Obsadzili samorządy i bronią się niczym w Okopach Świętej Trójcy. PSL widzi po wyborach prezydenckich w których dostało 2 proc., że za chwilę może stracić wszystko. Stąd ten jazgot.
- wyjaśnia „Codziennej” minister Ardanowski.

Prawo i Sprawiedliwość podział Mazowsza miało w swoich hasłach wyborczych. Politycy prawicy umieścili również w programie utworzenie województwa środkowopomorskiego, ale jak na razie ten pomysł nie wszedł w fazę realizacji.

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#PSL #Adam Struzik #Mazowsze #podział Mazowsza

Jacek Liziniewicz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo