"Są nastawieni na to, że muszą zwyciężyć". Tysiące ludzi na ulicach Grodna. Na czele księża

"Ludzie są nastawieni na to, że muszą zwyciężyć" - mówi Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi relacjonując niedzielne protesty w Grodnie. Podobnie jak w całym kraju tysiące ludzi domagało się tam wolnych wyborów i uwolnienia zatrzymanych. Protest w Grodnie miał charakter pokojowego wiecu, trwał około trzech godzin.

Zdjęcie ilustracyjne
twitter.com/ARomasze

Borys zabrała głos, wyrażając w imieniu swojej organizacji solidarność ze społeczeństwem obywatelskim na Białorusi.

- My Polacy okazujemy swoją solidarność, jako Związek Polaków na Białorusi, który przez 15 lat był prześladowany przez władze Łukaszenki. Chcemy wolności i normalności w naszym kraju, tak jak każdy zwykły obywatel Białorusi

- powiedziała działaczka.

Jak zaznaczyła Borys, w proteście mogło wziąć udział nawet 20 tys. osób, a przybyli ludzie byli pozytywnie nastawieni, pełni solidarności i zdeterminowani, by dalej domagać się przemian w swoim kraju.

Polska działaczka podkreśliła pokojowy charakter i masową skalę obecnych demonstracji na Białorusi.

- W całym kraju odbywają się akcje protestacyjne, w mniejszych miasteczkach, w większych miastach, w Mińsku mówi się, że na wiecu było około 200 tys. ludzi, to największe zgromadzenie w historii ostatnich 26 lat, kiedy rządzi Łukaszenka

 - relacjonowała.

Protesty w Grodnie mają być kontynuowane w poniedziałek. Na terenie całej Białorusi dochodzi również do strajków w zakładach pracy, według Borys obejmują one także przedsiębiorstwa w Grodnie, np. fabrykę nawozów sztucznych w tym mieście.

Manifestujący domagali się uznania za prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej, która w powszechnym odczuciu wygrała wybory prezydenckie 9 sierpnia, a następnie rozpisania nowych wyborów. Żąda się również uwolnienia wszystkich więźniów politycznych oraz osób zatrzymanych w trwających od tygodnia protestach.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andżelika Borys #Grodno #protesty #Alaksandr Łukaszenka

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo