Dzisiaj święto narodowe Węgrów. "Polacy są z wami!" - podkreśla T. Sakiewicz ZOBACZ WIDEO

/ 6. Wielki Wyjazd na Węgry/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Obchody 172. rocznicy węgierskiej Wiosny Ludów odbędą się bez udziału gości z Polski, choć członkowie Klubów Gazety Polskiej bywali tam każdego roku. Niestety, decyzję o odwołaniu obecnego „Wielkiego Wyjazdu na Węgry” podjęto ze względów bezpieczeństwa. Do Węgrów zwrócił się jednak Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". - Chcemy, by w dniu węgierskiej wolności każdy Węgier wiedział, że Polacy są z wami! - mówi w opublikowanym dziś apelu.

Od kilku lat w ramach „Wielkiego Wyjazdu na Węgry” Klubów Gazety Polskiej 15 marca docierały do stolicy Węgier setki Polaków, aby uczestniczyć w uroczystościach państwowych i wyrazić poparcie dla polityki rządu Viktora Orbana.

Niestety, tegoroczny wyjazd został odwołany. To pokłosie szerzącej się epidemii koronawirusa w Europie. Jak mówili wcześniej organizatorzy, decyzja poprzedzona była szeregiem konsultacji z ekspertami i długimi analizami.

- Chociaż bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia uczestników nie jest duże, to jednak wykluczyć się go nie da

- ocenili wcześniej Tomasz Sakiewicz i Ryszard Kapuściński.

Oczywiście, to nie wpływa na przyjaźń Polaków i Węgrów.

- Chcemy, by w dniu węgierskiej wolności każdy Węgier wiedział, że Polacy są z wami! - podkreślił na opublikowanym nagraniu red. Tomasz Sakiewicz.

- Dziś Polacy i Węgrzy mają wspólne projekty, pomysły i źródła. Dziś do nich sięgamy - źródeł Europy. Wielokrotnie udawało nam się powstrzymywać europejskich przywódców przed szaleństwami, które mogą doprowadzić Europę na kres upadku - tłumaczy.

- Dziś jedynym zagrożeniem nie jest epidemia koronawirusa. To także ogromne błędy, jak wtedy, gdy otwierano granice i w sposób bezmyślny chciano zniszczyć podstawę struktury demograficznej Europy. Gdy nie polsko-węgierski opór, być może problemy, z którymi się dziś borykamy, byłyby nieporównanie większe

- mówi dalej naczelny „GP” i „GPC”.

- Wszystkiego dobrego w dniu Waszego święta! - podkreślił Tomasz Sakiewicz. 

Co jeszcze przekazał Węgrom redaktor naczelny „Gazety Polskiej”? ZOBACZ NAGRANIA poniżej:

Na Węgrzech obowiązuje od środy stan zagrożenia, związany z epidemią koronawirusa, w związku z czym zakazano m.in. zgromadzeń na świeżym powietrzu powyżej 500 osób.

Powstanie węgierskie z lat 1848-49 było wymierzone w absolutystyczne rządy Habsburgów. Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk. W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, m.in. generał Józef Bem, który dowodził wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie i Banacie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Farmaceutyczny potentat o leku na COVID-19. "Jeśli pomaga, przekażemy go za darmo"

/ pixabay.com/stevepb

  

Jeśli testy potwierdzą, że Resochin, lek przeciwko malarii zawierający chlorochinę, pomaga w walce z koronawirusem, Bayer zamierza “przekazać ten lek rządom za darmo” - poinformował szef koncernu Werner Baumann w czwartek w rozmowie z dziennikiem “Handelsblatt”.

- Istnieją wskazania, że w środowisku laboratoryjnym i w pierwszych testach klinicznych Resochin zmniejsza wiremię (obecność wirusów - PAP) - powiedział Baumann.

Dodał, że dane dotyczące skuteczności Resochinu w walce z Covid-19 pochodzą głównie z chińskich laboratoriów. Obecnie badania kliniczne stosowanego od ponad 80 lat leku na malarię prowadzi m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - poinformował.

Dopóki skuteczność nie zostanie potwierdzona, lek może mieć tylko zastosowanie w “terapiach próbnych”. W opinii szefa koncernu za użyciem leku przemawiają niskie koszty produkcji. Jeśli testy wykażą skuteczność Resochinu przeciwko koronawirusowi, to Bayer zamierza “przekazać ten lek rządom za darmo” - powiedział Baumann.

Poinformował też, że Bayer dostosowuje już linie produkcyjne w Europie do produkcji Resochinu i współpracuje z innymi firmami farmaceutycznymi, by środek “był dostępny w wystarczających ilościach na całym świecie”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts