Suski o "przenikaniu się świata przestępczego ze światem wymiaru sprawiedliwości". W tle - protesty

/ Zdjęcie ilustracyjne / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

- Sędziowie są bardzo ważną częścią społeczeństwa. Muszą być poza jakimikolwiek podejrzeniami. W swojej karierze politycznej miałem wielokrotnie do czynienia z poszkodowanymi w sądach - ocenił Marek Suski w porannej audycji Polskiego Radia 24 w rozmowie z Dorotą Kanią.

Przed sądami w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz przed ministerstwem sprawiedliwości w niedzielę po południu odbyły się protesty po cofnięciu delegacji do olsztyńskiego Sądu Okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna, a następnie zawieszeniu go w wykonywaniu obowiązków.

W protestach, zorganizowanych m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Częstochowie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Szczecinie uczestniczyli sędziowie, prawnicy, artyści i grupy obywateli.

W Warszawie protestujący mieli transparenty z hasłami: "Cześć i chwała sędziom niezłomnym", "Nasz Boże dobry wybaw Polskę od Ziobry", "Niezależne sądy prawem każdego obywatela"; niosą też flagi unijne.

Odnosząc się do niedzielnych manifestacji Suski uznał, że „zdecydowanie chce się zatrzymać reformę sądownictwa”. „Sędziowie są bardzo ważną częścią społeczeństwa. Muszą być poza jakimikolwiek podejrzeniami. W swojej karierze politycznej miałem wielokrotnie do czynienia z poszkodowanymi w sądach. Nie dziwie się, że odbiór sędziów jest negatywny w społeczeństwie” – tłumaczył polityk w rozmowie z red. Kanią.

Miałem wiele interwencji w biurze. Ludzie przynosili dokumenty, mówili, że sąd nie brał dowodów pod uwagę, odrzucał wnioski dowodowe, nie chciał słyszeć o żadnych dowodach. Rozstrzygnięcia były takie, że niektóre firmy zostały pozbawione majątku. Ludzie pracujący przez wiele lat byli, w imię prawa, okradani. Sami sędziowie zachowują się w sposób skandaliczny, nieprzystający do tego zawodu

- ocenił Suski.

Wczoraj informowaliśmy o reportażu, jaki dziennikarze TTV zrealizowali blisko cztery lata temu. Ten dotyczył m.in. sędziego Pawła Juszczyszyna oraz sprawy rolnika z Kondratowa pod Olsztynem. Sprawa miała tragiczny finał, gdy mężczyzna stracił swój dorobek życia i zmarł w sierpniu tego roku. Przypominamy, że zagadnieniem zajmą się dziennikarze "Gazety Polskiej" już w nadchodzącym wydaniu.

„Pewna osoba skarżyła mi się, że jest prześladowana, że jest terroryzowana. Poszła do sądownictwa, po czym na drugi dzień miała telefon: „jednak się poskarżyłaś, popamiętasz

- mówił dalej.

Przenikanie świata przestępczego ze światem wymiaru sprawiedliwości nadal trwa. Trzeba to zmienić w interesie praworządności, sprawiedliwości, w interesie obrony konstytucji” – podsumował Marek Suski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio 24

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wuhan odcięte od świata z powodu koronawirusa? Władze miasta zawieszą transport publiczny

/ pixabay.com/DarkoStojanovic

  

Władze chińskiego Wuhan chcą, by mieszkańcy nie opuszczali miasta od czwartku do odwołania. Zawieszony zostaje wszelki transport publiczny, którym można wydostać się z aglomeracji. To efekt rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, którego epidemia wybuchła w Wuhan.

Według chińskiej telewizji publicznej w czwartek autobusy, metro, promy i dalekobieżne sieci transportu pasażerskiego zostaną zawieszone od godz. 10 rano czasu lokalnego, a lotnisko i dworce kolejowe będą zamknięte. Chiński rząd zwrócił się do mieszkańców 11-milionowego Wuhan, aby nie opuszczali miasta, chyba że zaistnieją szczególne okoliczności.

W całych Chinach w związku z epidemią koronawirusa panuje stan wzmożonej ostrożności. Chińczycy odwołują wycieczki, noszą maski na twarzach, unikają miejsc publicznych, takich jak kina i centra handlowe, a niektórzy nawet sposobu na poradzenie sobie z wirusem szukają w symulacyjnych grach internetowych lub w filmach opowiadających o katastroficznych epidemiach.

Wuhan jest głównym ośrodkiem przemysłowym i handlowym w środkowych Chinach oraz węzłem transportowym, w którym znajduje się największy w kraju port śródlądowy. Pierwsze przypadki zarażenia się nowym koronawirusem stwierdzono w tym mieście tuż przed Nowym Rokiem. Potem choroba rozprzestrzeniła się na inne wielkie aglomeracje chińskie - Pekin, Szanghaj, Makau, Hongkong.

W środę chińska telewizja publiczna podała, że liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa wzrosła do 17, a potwierdzonych przypadków zarażenia jest 444. Z kolei dziennik "China Daily" poinformował, że zarażone są już 544 osoby. [polecam:https://niezalezna.pl/307282-setki-zakazen-nowym-koronawirusem]

Poza Chinami nowy koronawirus został już wykryty w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i USA, a podejrzenie zarażenia pojawiło się w Meksyku. Nadzwyczajne środki ostrożności powzięto na lotniskach w Singapurze, Serbii i Wielkiej Brytanii. Natomiast Komisja Europejska zdecydowała o zwołaniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia, złożonego z przedstawicieli państw członkowskich.

Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zarażeniom i ich kontroli. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts