Jest Pan wspaniałym ambasadorem i pomostem pomiędzy Polską a Francją – powiedział minister, wręczając judoce odznaczenie za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.

Pana osiągnięcia wszystkim Polakom z pewnością dostarczały i dostarczają wiele emocji i wzruszeń, choćby wtedy, gdy słuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego

– dodał Adam Kwiatkowski, przekazując w imieniu Andrzeja Dudy serdeczne życzenia i gratulacje.

Waldemar Legień podkreślił, że przyjmuje wyróżnienie z pokorą i zapewnił o zamiarze dalszej pracy na rzecz promocji polskiego sportu na całym świecie:

Dzisiejsze emocje powodują, że czuję się jakbym przeżył trzecią olimpiadę. Jestem dumny z bycia Polakiem.

Kilka tygodni temu Legień uczestniczył w gali Międzynarodowej Federacji Judo (z okazji 55-lecia tego sportu w rodzinie olimpijskiej) w Tokio. Został nagrodzony jako najlepszy judoka igrzysk w Barcelonie w 1992 roku.

Mieszkający od ponad ćwierć wieku we Francji Legień jest legendą judo. W 1985 roku został wicemistrzem Europy, w 1987, 1989 i 1991 roku zdobył brązowe medale mistrzostw świata. W 1990 roku został mistrzem kontynentu. Największe sukcesy odniósł na igrzyskach - złote medale wywalczył w Seulu w 1988 roku i cztery lata później w Hiszpanii.