Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego zainaugurowali rok

/ UPwKrakowie [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

12,5 tys. studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zainaugurowało rok akademicki 2019/2020. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił na uroczystości, że UP jest najlepszą uczelnią pedagogiczną w Polsce.

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie od lat zajmuje najwyższe miejsce w rankingach uczelni pedagogicznych. Ogółem w nowym roku akademickim w 22 instytutach Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie studiować będzie 12,5 tys. osób (studia stacjonarne i niestacjonarne), w tym prawie 6,2 tys. na pierwszym roku.

O indeks uczelni ubiegało się prawie 19 tys. kandydatów. UP rekrutowała na 56 kierunków, w tym cztery nowe: polityka społeczna, kognitywistyka, bezpieczeństwo zdrowotne, zarządzanie w służbach społecznych.

Rektor uczelni prof. Kazimierz Karolczak podkreślił, że to właśnie „studia nauczycielskie” cieszą się największym zainteresowanie kandydatów na studia. „Jeśli ktoś mówi, że nie ma chętnych na studiach nauczycielskich, to jesteśmy żywym zaprzeczeniem tego” – powiedział rektor.

Jak wyliczał, na nauczycielską filologię angielską było 12,21 chętnych na jedno miejsce, na filologię hiszpańską – 10 kandydatów na miejsce. Zainteresowaniem maturzystów cieszyła się także psychologia – 10,62 osób na miejsce.

„Te dane cieszą i utwierdzają w przekonaniu, że nasze kierunki studiów są dostosowane do oczekiwań społecznych i zainteresowań młodych ludzi, którzy teraz bardzo świadomie i pragmatycznie podchodzą do wyboru kierunków”

– ocenił rektor.

Przyznał, że wprowadzana reforma uczelni wymagała ciężkiej pracy, ale, jak powiedział, „udało się”. Zdaniem rektora w kolejnych latach mogą być nowe problemy, ale władze uczelni i pracownicy optymistycznie patrzą w przyszłość. „Chcemy pozostać wierni naszej nauczycielskiej przeszłości, choć ostatecznie nasza oferta jest znacznie szersza” – zaznaczył prof. Karolczak.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin dziękował środowisku akademickiemu za cztery lata współpracy i za to, czego sam mógł się od tego środowiska nauczyć. „W przypadku Uniwersytetu Pedagogicznego ogromnym wyzwaniem będą nowe zasady kształcenia nauczycieli” – powiedział wicepremier.

Jak podkreślił, teraz jest czas na „spokojne” wdrażanie ustawy 2.0 – o nauce i szkolnictwie wyższym oraz czas na to, aby przekonać się, jak sprawdzają się nowe przepisy.

„Jesteśmy gotowi na korektę” – zapowiedział minister. Zaznaczył przy tym, że "filary" ustawy zostaną zachowane.

W nowym roku akademickim obowiązują zmiany wprowadzone reformą szkół wyższych. Istotną zmianą jest przebudowa struktury wewnętrznej uczelni, której konsekwencją jest oddzielenie nauki od kształcenia.

Na Uniwersytecie Pedagogicznym nauka i badania prowadzone będą na czterech wydziałach dziedzinowych: na Wydziale Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz Wydziale Sztuki. W ramach wydziałów powołano 12 rad dyscyplin (w 12 dyscyplinach UP ma uprawnienia do nadawania stopni naukowych). Za prowadzenie badań naukowych i rozwój nauki odpowiadać będą stojący na czele wydziałów dziekani i przewodniczący rad dyscyplin.

Za dydaktykę odpowiadają instytuty, które przejęły kształcenie studentów. Na czele 22 instytutów stoją dyrektorzy.

Instytuty Uniwersytetu Pedagogicznego funkcjonujące od nowego roku akademickiego to: Filologii Polskiej, Nauk o Informacji, Neofilologii, Filozofii i Socjologii, Prawa, Administracji i Ekonomii, Politologii, Nauk o Bezpieczeństwie, Nauk o Wychowaniu, Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej, Pedagogiki Specjalnej, Spraw Społecznych, Psychologii, Malarstwa i Edukacji Artystycznej, Grafiki i Wzornictwa, Sztuki Mediów, Biologii, Geografii, Matematyki, Fizyki, Informatyki, Nauk Technicznych, Historii i Archiwistyki.

Przygotowując się do wprowadzenia zmian związanych z reformą, powołano nowe organy: radę uczelni będzie m.in. monitorować zarządzanie uniwersytetem, oraz szkołę doktorską (ośmiosemestralną), w ramach której doktorant realizować będzie plan kształcenia i indywidualny plan badawczy, finalnie przygotowującą do uzyskania tytułu doktora.

Nowo utworzoną jednostką jest Centrum Obsługi Studenta, które przejęło obowiązki dotychczasowych dziekanatów. Centrum odpowiada za obsługę administracyjną studentów i absolwentów oraz prowadzenie dokumentacji związanej z przebiegiem studiów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

"Nienarodzone dzieci nigdy nie miały silniejszego obrońcy w Białym Domu". Trump przechodzi do historii!

Donald Trump / Twitter/@Reuters

  

Chrońcie prawo każdego dziecka, urodzonego i nienarodzonego, do wypełnienia swojego życia – daru od Boga - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas waszyngtońskiego Marszu dla Życia. Przywódca USA podkreślił, że  jest zwolennikiem „prawa do życia”, a „dzieci są cennym i świętym darem od Boga”.

W piątek w stolicy Stanów Zjednoczonych odbyła się 47. edycja Marszu dla Życia, w którym uczestniczyły setki tysięcy osób popierających ochronę życia od poczęcia. Tegoroczna manifestacja przejdzie do historii. To za sprawą obecności amerykańskiego prezydenta - nigdy wcześniej głowa państwa nie stawiła się na tej inicjatywie.

Podczas wystąpienia, Trump wyraził zadowolenie z obecności na manifestacji. Zadeklarował, że jego poglądy są „pro-life”.

Nienarodzone dzieci nigdy nie miały silniejszego obrońcy w Białym Domu

- mówił prezydent USA.

Dziękując za zaproszenie, podkreślił, że wszystkie „matki są bohaterami”, a zwolennicy ochrony życia „sprawiają, że misją naszego życia jest szerzenie łaski Bożej”. Prosił, aby każdy z uczestników Marszu zawsze bronił życia od poczęcia.

Chrońcie prawo każdego dziecka, urodzonego i nienarodzonego, do wypełnienia swojego życia – daru od Boga. Młodzi ludzie są sercem Marszu, a to wasze pokolenie czyni Amerykę prorodzinnym narodem

- mówił dalej.

Podkreślił też istotę walki w obronie życia. „Wszyscy dzisiaj rozumiemy odwieczną prawdę: każde dziecko jest cennym i świętym darem od Boga. (…). Razem musimy pielęgnować i bronić świętości i godności ludzkiego życia. Kiedy trzymam w rękach noworodka, wiem jak bezgraniczną miłość niesie w rodzinie” - mówił.  

Zapewnił, że jego administracja nadal będzie bronić życia i prawa do sprzeciwu wobec aborcji. „Razem jesteśmy głosem dla pozbawionych głosu” - kontynuował.

Za prezydentury Donalda Trumpa przywrócono i rozszerzono zakaz finansowego wspierania zagranicznych organizacji, zaangażowanych w promocję aborcji. Na mocy tej decyzji, potężnych funduszy pozbawiono m.in. znaną klinikę aborcyjną Planned Parenthood. Trump uchylił też przepisy uchwalone za czasów poprzedniego prezydenta Baracka Obamy. Te umożliwiały poszczególnym stanom wsparcie tego typu organizacji. Zakazał również zmuszania do współfinansowania aborcji z planów ubezpieczenia zdrowotnego.

Prezydent Donald Trump wyznaczył też 22 stycznia „Narodowym Dniem Świętości Ludzkiego Życia”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: LifeSiteNews.com, foxnews.com, Twitter
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts