Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent Biden: zapewnimy, że Sojusz będzie przygotowany do odparcia zagrożenia z każdego kierunku: z lądu, morza i powietrza • • •

Dziennikarze protestują przeciwko wyrokowi sądu: Wolność słowa podlega szczególnej ochronie!

Wczoraj opinia publiczna dowiedziała się o wyroku jaki zapadł przed szczecińskim sądem okręgowym, który zdecydował, że Sławomir Cenckiewicz ma przeprosić polityka PO, Sławomira Nitrasa za jeden z trzech przedstawionych w serwisie Twitter wpisów i opublikować specjalne oświadczenie. Dziś do bulwersującego wyroku sądu odniosło się Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. - Wolność słowa i prasy podlega szczególnej ochronie - czytamy w oświadczeniu Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Poseł PO-KO Sławomir Nitras wytoczył wiceprzewodniczącemu Kolegium IPN Sławomirowi Cenckiewiczowi proces cywilny w związku z wpisami, które ten drugi opublikował w 2016 r. na swoim koncie na Twitterze. Wpisy te miały sugerować, że Nitras popełnił przestępstwo podczas wykonywania mandatu posła.

Dziś do bulwersującego wyroku sądu odniosło się Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

"Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo protestuje przeciwko wyrokowi Sądu Okręgowego w Szczecinie, zgodnie z którym historyk i publicysta dr hab.  Sławomir Cenckiewicz  ma zostać ukarany za  za wpis w mediach społecznościowych dotyczący posła Platformy Obywatelskiej Sławomira Nitrasa"

- czytamy na stronie SDP.

Według CMWP "wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie budzi zdecydowane zdumienie i  sprzeciw, ponieważ zastosowane w tym przypadku sankcje są całkowicie nieadekwatne do popełnionego czynu i nie uwzględniają specyfiki publicznych wypowiedzi w medium społecznościowym, jakim jest twitter.  Publikując na jego łamach każdy ma prawo przedstawiać  – nawet skrajnie złośliwie – swój osobisty punkt widzenia. Charakterystyczna dla twittera ograniczona do minimum objętość tekstu wymusza na użytkownikach formułowanie prostych i jednoznacznych przekazów,  które mają często umowny, ironiczny charakter"

"W związku z powyższym CMWP SDP przypomina, że wolność słowa i prasy podlega szczególnej ochronie zarówno na gruncie krajowego, jak i międzynarodowego porządku prawnego. Art. 14 Konstytucji RP stanowi, iż Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu. Natomiast w myśl art. 10 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, każdy ma prawo do swobody wypowiedzi, które obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Jak wielokrotnie podkreślał Europejski Trybunał Praw Człowieka, swoboda wypowiedzi jest jednym z filarów demokratycznego społeczeństwa. Bez wolnej prasy i możliwości swobodnego wypowiadania się w przestrzeni publicznej społeczeństwo demokratyczne nie istnieje"

- alarmuje dziennikarskie stowarzyszenie, dodając, że wyrok sądu budzi skrajne zdziwienie. - Nie sposób bowiem przyjąć, by wskazane wyżej orzeczenie miało się przyczynić do wzmocnienia demokracji czy respektowania zasady wolności słowa - ocenia CMWP SDP.

 


Źródło: niezalezna.pl, cmwp.sdp.pl

#Sławomir Cenckiewicz #Sławomir Nitras #CMWP SDP #Sąd okręgowy w szczecinie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo