Żarty się skończyły. Wałęsa ogłasza... "pospolite ruszenie". I mówi, co każdy powinien zrobić

Lech Wałęsa / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Zbliżają się wybory parlamentarne, a to oznacza, że zwiększoną aktywność rozpoczyna też Lech Wałęsa. Były prezydent na łamach "Gazety Wyborczej" ogłosił dziś... pospolite ruszenie. Wałęsa uważa, że każdy obywatel posiadający dobrą wolę powinien wziąć udział w kampanii wyborczej - czyli rozwieszać bannery, roznosić ulotki i namawiać do głosowania. Ale tylko na wybrane partie.

Lech Wałęsa we wrześniu skończy 75 lat, ale na emeryturę wybrać się nie zamierza. Choć nie jest już czynnym politykiem, to jednak aktywnie uczestniczy w życiu politycznym kraju, bezgranicznie wspierając dzisiejszą opozycję. Koszulka z napisem "Konstytucja" nie znika z jego garderoby, a on sam jeździ po kraju i krytykuje obecnie rządzących.

Dziś na stronie "Gazety Wyborczej" ukazał się tekst, w którym sam Lech Wałęsa nakreślił odezwę do Polaków. Trzeba przyznać, że miało być podniośle, a wyszło... jak wyszło.

"Wzywam do pospolitego ruszenia w obronie europejskich, demokratycznych i cywilizacyjnych wartości. Każdy obywatel posiadający dobrą wolę powinien przyłączyć się do kampanii wyborczej. Reaktywowany przeze mnie Komitet Obywatelski inicjuje przedsięwzięcie pod nazwą Obywatelska Pomoc Wyborcza”

- zapowiedział Lech Wałęsa.

Na czym miałaby polegać ta "pomoc wyborcza"? Między innymi na tym, by udostępniać miejsca na plakaty i bannery wyborcze, roznosić ulotki czy namawiać do głosowania. Oczywiście na "demokratyczne partie".

"Musimy wesprzeć demokratyczne partie, pomóc w udostępnianiu miejsc na plakaty i bannery, roznoszeniu ulotek, namawianiu do głosowania, przekonywania do udziału w komisjach wyborczych oraz pracowania jako mężowie zaufania i obserwatorzy. Los kraju znajduje się w rękach obywateli"

- dodał były prezydent.

Biorąc pod uwagę totalny rozpad Koalicji Europejskiej (Obywatelskiej), o pospolite ruszenie we wspólnej sprawie może być trudno. Ale cóż - Wałęsa przynajmniej próbował...

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Wyborcza

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja: zatrzymano 418 podejrzanych

/ wwwslonpic

  

Turecka policja zatrzymała 418 osób w 29 prowincjach kraju w ramach śledztwa dotyczącego podejrzanych o powiązania z separatystyczną i zdelegalizowaną przez Ankarę Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) - poinformowało w poniedziałek na Twitterze tureckie MSW.

Wcześniej tego dnia resort przekazał, że w związku ze "śledztwami w sprawie terroryzmu" tureckie władze zastąpiły prokurdyjskich burmistrzów miast Diyarbakir, Van i Mardin na południowym wschodzie kraju, mianując na ich miejsce gubernatorów.

Działania te najprawdopodobniej doprowadzą do wzrostu napięcia na południowym wschodzie Turcji, który uchodzi za bastion Kurdów - zauważa agencja Reutera.

Przed marcowymi wyborami samorządowymi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że takie działania mogą być podejmowane wobec wybranych przedstawicieli lokalnych władz, jeśli okaże się, że mają oni powiązania z PKK - przekazał w oświadczeniu resort spraw wewnętrznych.

"Dla dobra śledztw, zostali oni czasowo usunięci ze stanowisk w ramach środków ostrożności"

- dodało MSW, odnosząc się do burmistrza Diyarbakiru - Selcuka Mizrakliego, burmistrza Mardinu - Ahmeta Turka i burmistrz Van - Bedii Ozgokce Ertan.

Troje lokalnych włodarzy zostało oskarżonych o różne przestępstwa, w tym przynależność do organizacji terrorystycznej i szerzenie propagandy tej organizacji.

Telewizja CNN Turk pokazała, jak policja odgradza siedzibę władz Diyarbakiru metalowymi barierkami; przed budynkiem rozmieszczono armatki wodne i samochody oddziałów prewencji.

Po udaremnionym przewrocie wojskowym w Turcji z lipca 2016 roku większość burmistrzów z ramienia prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) i jej regionalnego sojusznika została pozbawiona urzędu z powodu rzekomych powiązań z PKK. Pod zarząd komisaryczny przekazano wówczas 95 ze 106 gmin rządzonych przez HDP i partia ta liczyła na odzyskanie nad nimi kontroli. Tysiące członków HDP trafiło do więzienia.

Przed marcowymi wyborami szef tureckiego MSW Suleyman Soylu powiedział, że wobec 178 kandydatów toczą się śledztwa dotyczące ich rzekomych powiązań z PKK. Erdogan ostrzegał wówczas, że burmistrzowie z HDP mogą zostać ponownie usunięci, jeśli okaże się, że podobnie jaki ich poprzednicy, mają powiązania z bojownikami z PKK.

Erdogan często oskarża HDP o powiązania z PKK.

Partia Pracujących Kurdystanu uznawana jest przez Ankarę, a także Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji, głównie na południowym wschodzie kraju. W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl