Obława Augustowska – największa zbrodnia po II wojnie światowej

Krzyż w Gibach poświęcony pamięci pomordowanych

  

12 lipca 1945 roku rozpoczęła się na Suwalszczyźnie akcja specjalna NKWD i SMIERSZ-a. Rosjanie zatrzymali tam ponad 600 osób, działaczy podziemia niepodległościowego, a następnie zamordowali wszystkich i pochowali szczątki w nieznanym miejscu. Operacja zwana jest Obławą Augustowską.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi od dawna białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W toku dochodzenia ustalono, że w lipcu 1945 roku w nieustalonym dotychczas miejscu zginęło ok. 600 osób, które zostały zatrzymane przez żołnierzy sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego Smiersz III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. O wyjaśnienie zbrodni zabiegają również Obywatelski Komitet Poszukiwań Ofiar Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w lipcu 1945 r. oraz Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, wielu historyków.

Trzy lata temu prokuratorzy IPN odnaleźli na internetowym portalu z materiałami z archiwów ministerstwa obrony Rosji kilka tysięcy stron sowieckich dokumentów o przebiegu obławy. Trwa tłumaczenie. Strona rosyjska od lat konsekwentnie odmawia pomocy prawnej w śledztwie dotyczącym obławy.

Wciąż nie wiadomo, gdzie są pochowane ofiary. W ramach śledztwa IPN, biegli z zakresu kartografii, którzy analizowali powojenne zdjęcia lotnicze wskazali ponad 60 miejsc na terytorium Białorusi, które mogą być potencjalnie jamami grobowymi, po stronie polskiej kilkanaście takich miejsc. Białoruś również odmówiła pomocy prawnej.

12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezależna.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


12 000 złotych kary dla rowerzysty i trzech spacerowiczek. To decyzja inspekcji sanitarnej w Krakowie

/ malopolska.policja.gov.pl

  

12 tys. złotych kary dla mężczyzny, który w sobotę jechał rowerem po Bulwarze Kurlandzkim oraz kobiety, która tam spacerowała. Tyle samo dla dwóch kobiet, które tego dnia nie zastosowały się do zakazu korzystania z Parku Dąbie w Krakowie i spacerowały tam bądź siedziały na ławce. Takie kary nałożył inspektorat sanitarny w Krakowie.

Jak czytamy na stronach małopolskiej policji, mundurowi podjęli przez cały weekend kilkaset interwencji. Najwięcej z nich dotyczyło przebywania na terenach zielonych, przemieszczania się w ruchu pieszym oraz gromadzenia się osób.

Policjanci pouczyli ponad 1000 osób, w przypadku poważniejszych naruszeń wystawili 53 mandaty, skierowali 10 wniosków o ukaranie do sądu. Jak dodaje policja, w "rażących przypadkach lekceważenia obowiązujących przepisów informacje o stwierdzonych naruszeniach kierowane były do inspektoratu sanitarnego", który na podstawie notatek policji wydał decyzje o karach "za stwierdzone przypadki naruszenia czasowego ograniczenia korzystania z tzw. zieleńców pełniących funkcję publiczną"

"Karami pieniężnymi w wysokości 12 000 zł ukarano mężczyznę, który w sobotę jechał rowerem po Bulwarze Kurlandzkim oraz kobietę, która tam spacerowała. Identyczne kary nałożono, wobec dwóch kobiet, które tego dnia nie zastosowały się do zakazu korzystania z Parku Dąbie w Krakowie i spacerowały tam bądź siedziały na ławce. Dodatkowo wobec jednej z nich, która piła piwo sporządzono wniosek o ukaranie do sądu. Ponadto wobec mężczyzny który nie zastosował się do zakazu korzystania z Parku Dąbie i siedział tam na ławce i spożywał piwo, inspektorat sanitarny zastosował karę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Nadto, policjanci skierowali również wniosek o ukaranie tego mężczyzny do sądu. Ale to nie koniec jego kłopotów bo okazało się że był poszukiwany celem doprowadzenia do Zakładu Karnego"

- czytamy w komunikacie policji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: malopolska.policja.gov.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts