Dzięki studentom z Wrocławia powstanie... marsjańska wódka?

/ WikiImages

  

Dwa zespoły studentów z Politechniki Wrocławskiej, jako jedyne z Polski, zakwalifikowały się do finału konkursu Mars Colony Prize. Zadaniem uczestników było przygotowanie projektów marsjańskich kolonii.

W finale organizowanego przez Mars Society konkursu znalazło się dziesięć projektów, w tym prace Rosjan, Szwedów, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów. Projekty zgłoszone do konkursu miały przedstawiać samowystarczalne kolonie marsjańskie, w których może mieszkać tysiąc osób. W codziennym funkcjonowaniu mieszkańcom kolonii mają pomagać roboty i sztuczna inteligencja.

Jak poinformował Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, polskie propozycje marsjańskiego osiedla to "Ideacity" i "Twardowsky".

"Teraz zespoły czeka prezentacja przed jurorami konkursu podczas Mars Society Convention na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Trzy najlepsze projekty poznamy 19 października. Ich autorzy zostaną nagrodzeni kolejno kwotami – 10, 5 i 2,5 tys. dol."

- przekazał Charytoniuk.

Projekt "Ideacity" jest autorstwa grupy Innspace. Studenci, którzy ją tworzą, zwyciężyli w tym roku w paryskim konkursie Student Aerospace Challenge. "Ich projekt wykorzystuje renesansową koncepcję miasta idealnego. Zakłada więc krótkie odległości, centrum będące głównym punktem kolonii i stworzenie sieci zarówno podziemnych tuneli pozwalających poruszać się po mieście bez narażania się na zewnętrzne warunki, jak i dróg na powierzchni umożliwiających ruch pojazdów z ładunkami" - wskazał Charytoniuk.

Z kolei projekt "Twardowsky" powstał w wyniku wspólnej pracy studentów i doktorantów skupionych wokół Space is More i Projektu Scorpio. W jego opracowaniu pomagali też członkowie z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab.

"Twardowsky" zakłada powstanie kolonii w kraterze Jezero, który jest planowanym miejscem lądowania misji Mars 2020 amerykańskiej agencji NASA. Wytwarzanie żywności w kolonii miałoby się opierać na połączeniu hodowli ryb w wielkich akwariach z uprawą roślin w wodzie. "Kolonia na dużą skalę zajmowałaby się recyklingiem produktów. Np. z włókien celulozowych wytwarzałaby ubrania, a z innych odpadków roślinnych… marsjańską wódkę" - dodał Charytoniuk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Szef neonazistowskiej grupy w koszulce z Putinem. Ścigany w USA - ukrył się w Petersburgu

Kolaż obrazów z mediów społecznościowych i archiwum YouTube

  

Jak ustalili dziennikarze BBC, jeden z najbardziej poszukiwanych neonazistów w Stanach Zjednoczonych, lider grupy "Baza", od momentu powstania grupy zamieszkuje w Sankt Petersburgu. Na nagraniach, do których udało się dotrzeć BBC, nosi on koszulkę z podobizną Władimira Putina. Chyba nie takich wiadomości oczekiwał rosyjski prezydent będący w środku kampanii, która oddalić miała od jego państwa oskarżenia o współpracę z nazistami.

[polecam:https://niezalezna.pl/303719-sowieci-pomagali-niemcom-mordowac-zydow-nawet-podpisali-zbrodnicza-umowe-wideo]

Wiele mówiło się w ostatnim czasie o związkach komunizmu z nazizmem i współpracy pomiędzy Rzeszą Niemiecką i Związkiem Sowieckim podczas II wojny światowej. Narracja prezydenta Władimira Putina nie wytrzymuje krytyki, jeśli tylko spojrzy się na nią okiem historyka, a nie rosyjskiego polityka. 

Putinowi, który próbuje odłączyć Rosję od wszelkich konotacji z nazizmem, nie pomagają też obecne fakty. Śledztwo dziennikarzy telewizji BBC wykazało, że to z terenu Rosji rozkazy wydaje przywódca neonazistowskiej grupy "The Base" ("Baza"), działającej na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Używający pseudonimów "Norman Spear" i "Roman Wolf" lider grupy to według ustaleń mediów 46-letni Rinaldo Nazzaro. Mniej niż dwa lata temu opuścił Nowy Jork, by zamieszkać w Sankt Petersburgu. Dziennikarze BBC przypominają, że w styczniu siedmiu członków grupy usłyszało cały zestaw zarzutów, w tym działanie mające na celu popełnienie morderstwa. Wokół "Bazy" prowadzone jest szerokie śledztwo, na wniosek FBI.

W dokumentach sądowych przygotowanych przez FBI "Baza" opisana jest jako "brutalna grupa ekstremistów działająca z pobudek rasowych", która "pragnie doprowadzić do upadku amerykańskiego rządu, zainicjować wojnę rasową i ustanowić stan tylko dla białych etnicznie"

- informuje portal bbc.com.

Grupa założona została najprawdopodobniej w okolicach lipca 2018 roku, kiedy zaczęła zbierać przez internet zainteresowane wstąpieniem do niej osoby. Używano zabezpieczonych cyfrowo wiadomości, zachęcano członków, by przyjeżdżali na ćwiczenia paramilitarne. 

[polecam:https://niezalezna.pl/307538-niemiecka-prasa-przestrzega-przed-putinem-sieje-niezgode-czy-wrecz-pogarde-dla-polakow]

Nazzaro popełnił błąd, występując osobiście w materiałach promujących grupę, dzięki czemu śledczym udało się go namierzyć. Co ciekawe, na nagraniu opublikowanym w marcu 2019 roku Nazzaro siedzi w czarnej koszulce z podobizną Władimira Putina i napisem "ROSJA, absolutna władza". 

Dziennikarze śledczy BBC ustalili, że we wspomnianym lipcu 2018 roku Rinaldo Nazzaro wraz z żoną (Rosjanką) zakupili drogą posiadłość w centrum Sankt Petersburga. Zanim doszło do ich przeprowadzki, prowadzili w Nowym Jorku firmę, zajmującą się m.in. "ekspertyzami wywiadowczymi, antyterroryzmem i przeciwdziałaniu powstaniom".

Czy to tylko zbieg przypadków?
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: bbc.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts