Dlaczego Adam Bielan ubiega się o mandat europosła? Odpowiedź padła w rozmowie z Niezalezna.pl

- Od tego jaki będzie rezultat najbliższych wyborów europejskich w poszczególnych krajach zależy w jakim kierunku zmierzać będzie Unia w najbliższych latach. (...) Ale te wybory są ważnie również z perspektywy krajowej. Już w październiku odbędą się bowiem kolejne wybory, tym razem do Sejmu i Senatu - wyjaśnił w rozmowie z Lidią Lemaniak Adam Bielan - wicemarszałek Senatu i "jedynka" Prawa i Sprawiedliwości na Mazowszu w wyborach do europarlamentu.

Adam Bielan
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak, niezalezna.pl: Dlaczego ubiega się Pan o mandat europosła?

Adam Bielan, "jedynka" PiS w okręgu mazowieckim: Parlament Europejski odgrywa coraz większą rolę w polityce państw członkowskich UE. Niewiele osób ma tego świadomość, ale zdecydowana większość, niemal 80 proc., obowiązującego w Polsce prawa jest obecnie stanowiona w Brukseli, w tym właśnie w PE. Nadchodząca kadencja będzie dodatkowo niezwykle ważna z perspektywy mojego okręgu wyborczego, czyli Mazowsza. Z uwagi na bogatą Warszawę, całe województwo jako region może zostać pozbawione funduszy unijnych już w najbliższej perspektywie finansowej, w latach 2021-27. Chodzi o niebagatelną kwotę 3 miliardów euro (w przeliczeniu 13 miliardów złotych). Te fundusze są bardzo potrzebne subregionom Mazowsza: ziemi płockiej, radomskiej, siedleckiej, ciechanowskiej, ostrołęckiej. Bez nich wymienione obszary stracą szansę na równomierny rozwój względem pozostałych polskich regionów. Można temu zapobiec poprzez statystyczne wydzielenie stolicy z województwa mazowieckiego, co jednakże zostało zaniedbane przez naszych poprzedników, kiedy był na to odpowiedni moment, i dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości na poważne zajął się sprawą. Mam wsparcie pana premiera Mateusza Morawieckiego i pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, jednak przed nami kilkunastomiesięczne, twarde negocjacje w Brukseli. I tym właśnie zamierzam się zająć jako reprezentant Mazowsza w Parlamencie Europejskim. 

Ponadto polityką europejską pasjonuje się od wielu lat. Spędziłem w PE dwie kadencje, doskonale znam mechanizmy funkcjonowania instytucji europejskich. Co może jeszcze ważniejsze, zbudowałem osobiste relacje z wieloma kluczowymi politykami, nie tylko związanymi z Komisją Europejską, czy Parlamentem, ale także w różnych państwach członkowskich. Byłem jednym z założycieli frakcji, w której dziś zasiadamy, czyli Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, a niegdyś pomysłodawcą tzw. „Klubu Polskiego” – nieformalnego zrzeszenia wszystkich polskich europosłów.

Dlaczego w tych wyborach warto głosować na Prawo i Sprawiedliwość? W czym PiS jest lepsze od Koalicji Europejskiej?

Dlaczego nie warto głosować na Koalicję Europejską nie trzeba chyba tłumaczyć, wystarczy prześledzić, jak przedstawiciele tej formacji głosowali w Parlamencie nad kluczowymi dla Polaków rezolucjami, np. w kwestii pracowników delegowanych, czy ostatnio w sprawie ACTA 2. Znamy też ich „receptę” na kryzys migracyjny, jaką jest podporządkowanie się polityce największych państw europejskich. W tych i szeregu innych przypadkach prezentowali stanowisko wyraźnie antypolskie, jawnie sprzeczne z interesem naszego kraju. Na domiar złego wielokrotnie domagali się sankcji przeciwko własnemu krajowi! 

Tylko Prawo i Sprawiedliwość gwarantuje, że głos Polski brzmiał będzie wyraźnie w Europie. Dziś to właśnie wewnątrz struktur UE najbardziej zagrożona jest demokracja i chcemy z całą stanowczością się temu przeciwstawić. Nie ma naszej zgody na pozatraktatowe rozwiązywanie spraw, czy nieuprawnione nabywanie kompetencji przez instytucje UE. Nie zgadzamy się na faworyzowanie silniejszych, a krytykowanie słabszych krajów członkowskich. Będziemy przeciwstawiać się nierównościom gospodarczym oraz walczyć o sprawiedliwy dla wszystkich jednolity rynek wspólnotowy. Sprzeciwiamy się protekcjonizmowi stosowanemu przez zamożniejsze kraje UE. Chcemy włączyć się w walkę z kryzysem migracyjnym, ale opowiadamy się za uszczelnieniem granic i organizowaniem pomocy na miejscu, w krajach zagrożonych wojną. Zdecydowanie sprzeciwiamy się podejmowaniu inwestycji stanowiących rażące zagrożenie europejskiego bezpieczeństwa, jak Nord Stream 2. Popieramy natomiast wszelkie inicjatywy gospodarcze ukierunkowane na innowacje, nowoczesne technologie, sztuczną inteligencję. Chcemy także pogłębiać wzajemne relacje Unii ze Stanami Zjednoczonymi, zarówno w obszarze gospodarczym, handlu, jak i bezpieczeństwa. Będziemy także stali na straży wartości, jakie przyświecały twórcom integracji europejskiej, przede wszystkim chrześcijańskiej cywilizacji naszego kontynentu. To jest program europejski Zjednoczonej Prawicy, tymczasem KE idzie do wyborów z jednym tylko hasłem: odsunięcia PiS od władzy w Polsce.

Wybory do Parlamentu Europejskiego nie cieszą się w Polsce szczególną frekwencją. Jak przekonałby Pan Polaków, że warto w nich głosować? 

Od tego jaki będzie rezultat najbliższych wyborów europejskich w poszczególnych krajach zależy w jakim kierunku zmierzać będzie Unia w najbliższych latach. Wielu obserwatorów podkreśla, że dziś znajduje się ona w wielowymiarowym kryzysie, instytucjonalnym, tożsamościowym, do tego brexit. Dlatego te wybory są takie ważne, a dla Polski zdecydowanie najważniejsze od czasu naszej akcesji do UE. Jeśli są państwo niezadowoleni z działania Komisji Europejskiej, z tego w jaki sposób traktuje ona nasz kraj, pójdźcie na te wybory i zagłosujcie na Prawo i Sprawiedliwość. Pokażcie Europie, że popieracie nasze reformy, nasz program, nasz pomysł na Unię. 

Ale te wybory są ważnie również z perspektywy krajowej. Już w październiku odbędą się bowiem kolejne wybory, tym razem do Sejmu i Senatu. One zadecydują, czy Polska nadal będzie się zmieniać pod rządami Zjednoczonej Prawicy, czy też zaprzepaszczony zostanie olbrzymi dorobek ostatnich czterech lat, a kraj pogrąży się chaosie i wojnie światopoglądowej, jeśli zwycięży opcja przeciwna. Musimy powstrzymać Koalicję Europejską już teraz. Tylko porażka w wyborach europejskich spowoduje, że przestanie ona być koalicją i zanurzy się w wyniszczającej walce wewnętrznej pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami. Grzegorz Schetyna zbudował kolos na glinianych nogach i dziś to właśnie wybory europejskie mogą okazać się dla niego kamieniem, który te nogi skruszy. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Mazowsze #wybory #PE #PiS #porozumienie #adam bielan

Lidia Lemaniak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo