Biało-Czerwony Korowód to okazja do prezentacji orkiestr, zespołów tanecznych, teatralnych, plastycznych, rekonstruktorskich oraz promocji tradycji krajowych i regionalnych, w tym również mniejszych miejscowości, twórczości pochodzących z nich artystów oraz osiągnięć polskich firm. 

„Jesteśmy różni, łączy nas Polska” – właśnie pod takim hasłem przebiegło wydarzenie organizowane przez Fundację Promocji Kultury i Historii Polski we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Za inspirację w organizacji korowodu posłużyły m.in. polonijne parady w Stanach Zjednoczonych, parady irlandzkie w dniu św. Patryka, lokalne przemarsze 3-majowe i odbywające się 11 listopada oraz juwenalia studenckie. Jak zapowiadają organizatorzy, ma to być impreza coroczna.

Pochód w swoim założeniu ma dać Polakom okazję do zamanifestowania miłości do Ojczyzny. Celem widowiska jest także pobudzenie miejscowych społeczności, budowanie więzi między Polakami mieszkającymi w kraju i zagranicą, zaprezentowanie działań na rzecz rozwoju Polski, pokazanie wszystkim atrakcyjności kraju oraz kreatywności i optymizmu jego obywateli. Nie mniej istotne jest uwidocznienie typowego dla Polaków zamiłowania do czerpania z tradycji oraz odwagi do podejmowania nowych wyzwań.

Barwny, głośny korowód skupił m.in. rekonstruktorów przedstawiających narodowe tradycje oraz grupy przybliżające tradycje lokalne – występujące w strojach regionalnych czy prezentujące charakterystyczne miejscowe produkty i obiekty. Wydarzenie uzupełniły pokazy wybiegające w przyszłość, w tym oryginalnych pojazdów skonstruowanych przez studentów czy osiągnięcia polskiej nauki. Do wydarzenia dołączyli Polacy ze Wschodu i Zachodu oraz sportowcy.