Szef ZNP pochwalił się zrzutką dla nauczycieli. Już mówi się o "piątce Broniarza"

Sławomir Broniarz / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Sławomir Broniarz ogłosił wynik trwającej zbiórki pieniędzy dla strajkujących nauczycieli - nie dostaną bowiem wynagrodzenia za dni, w których nie pracują. Szef ZNP pochwalił się, że zebrano dotychczas trzy miliony złotych. Szybko pojawiły się żarty o "piątce Broniarza". Chodzi o 5 złotych dla każdego strajkującego nauczyciela.

Protest nauczycieli rozpoczął się w poniedziałek i niedługo później ogłoszona została... zbiórka pieniędzy dla strajkujących, którzy nie będą mogli otrzymywać wypłaty, gdyż nie wykonują swojej pracy.

W celu rozpoczęcia zbiórki powołano społeczny komitet "Wspieram Nauczycieli", a w nim znaleźli się m.in. Krystyna Starczewska, Henryka Bochniarz, Anna Mucha, Jacek Żakowski czy Adam Strzembosz.

Dziś Sławomir Broniarz pochwalił się, że na koncie funduszu wsparcia dla strajkujących nauczycieli zebrano już trzy miliony złotych.

Pod jego wpisem nie brakuje krytycznych i prześmiewczych komentarzy.

Niektórzy kpią już o "piątce Broniarza". A konkretnie - że z tych 3 mln zł można wypłacić po 5 zł każdemu strajkującemu nauczycielowi.

To nie pierwszy raz, gdy głośny temat powoduje rozpoczęcie ogólnonarodowej mobilizacji w celu zebrania dużej sumy pieniędzy. Wystarczy przypomnieć sobie tylko zrzutkę na "nowe seicento" dla sprawcy wypadku, w którym ucierpiała ówczesna premier Beata Szydło. Tamte pieniądze jednak w tajemniczych okolicznościach zaginęły.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister obrony USA: "Nie chcemy pasożytów w NATO"

Mark Esper / twitter.com @EsperDoD

  

Minister obrony USA Mark Esper bronił w piątek stanowiska prezydenta Donalda Trumpa, który naciska na sojuszników w NATO, by zwiększyli wydatki na obronę. "Wszystkie kraje muszą łożyć na obronność. Nie może być pasożytów" - powiedział.

Szef Pentagonu wystąpił przed ekspertami ds. bezpieczeństwa narodowego w prestiżowym think tanku Rada Stosunków Zagranicznych (CFR).

Nasze sojusze nie są oparte na transakcjach komercyjnych

- powiedział Esper o relacjach z sojusznikami w NATO.

Są oparte na wzajemnym szacunku, wspólnych wartościach i wspólnej woli występowania w ich obronie

- dodał.

Prezes CFR, były dyplomata Richard Haas, zwrócił wtedy uwagę Espera na to, że pewne kraje należące do Sojuszu nie są przekonane, czy USA będą skłonne ich bronić w przypadku obcej agresji, jeśli nie wydają odpowiednio dużo na obronę, co oznacza, że relacje z partnerami stają się właśnie "bardziej transakcyjne".

Nie sądzę, by była to transakcja. To jest zobowiązanie (...). USA wydają 3,5 swojego PKB, by bronić siebie i swoich partnerów. Wiele krajów wydaje mniej niż 1 proc. na swą obronę

 - odparł Esper.

Wszystkie kraje muszą łożyć na obronność. Nie może być pasożytów. Nie może być redukcji. Dotyczy to nas wszystkich

- dodał.

Po powrocie z niedawnego szczytu NATO w Londynie Trump powiedział, że USA mogą użyć presji handlowej wobec krajów NATO, które jego zdaniem nie wydają odpowiednich kwot na budżety obronne.

Trump ocenił, że wiele państw NATO zbliża się do wymogu przeznaczania na obronność 2 proc. PKB rocznie.

Ale niektóre naprawdę nie są blisko (tego celu), a my możemy podjąć działania handlowe. To nie jest uczciwe, że dostają ochronę USA i nie dokładają swoich pieniędzy

 - dodał Trump.

Trump regularnie wzywa kraje Sojuszu do przeznaczania dwóch procent PKB na obronność. Za zbyt małe wydatki najczęściej krytykuje Berlin. Jego administracja grozi Niemcom m.in. wprowadzeniem karnych ceł na eksportowane przez ten kraj samochody.

Przywódcy 29 państw członkowskich NATO podczas zakończonego 4 grudnia jubileuszowego szczytu z okazji 70-lecia powstania Sojuszu potwierdzili zobowiązanie do kolektywnej obrony i zwiększania wydatków na obronność.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl