75. rocznica "Wielkiej ucieczki"

Joachim Brudziński w Żaganiu / twitter.com/@MSWiA_GOV_PL

  

Szef MSWiA Joachim Brudziński był jednym z gości obchodów 75. rocznicy ucieczki alianckich jeńców z niemieckiego obozu dla lotników Stalag Luft 3 w Żaganiu (Lubuskie). "Jeńcy, bohaterowie tamtych dni walczyli do końca i pozostali zwycięzcami wbrew barbarzyńcom" - powiedział.

"Wielka ucieczka" – bo takie miano jej nadano, była jedną z największych i najbardziej spektakularnych w historii II wojny światowej.

Jeden z największych europejskich filozofów rzekł, powiedział: dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. Jeńcy, bohaterowie tamtych dni walczyli do końca i pozostali zwycięzcami wbrew barbarzyńcom. Ojciec polskiej niepodległości marszałek Józef Piłsudski z kolei mawiał: być pokonanym a nie ulec, to jest prawdziwe zwycięstwo. Jeńcy, przedstawiciele tak wielu narodów, jeńcy alianccy również dali świadectwo prawdziwości tych słów. Byli pokonani, byli jeńcami, ale nie ulegli. Podjęli się tej tak spektakularnej ucieczki, które rezonuje przez dziesięciolecia, rezonuje do dnia dzisiejszego 

– powiedział Brudziński.

Dodał, że wyrazem tego jest obecność na uroczystości kolejnych pokoleń żołnierzy bratnich armii, mieszkańców Żagania i pasjonatów historii oraz wielu młodych ludzi.

To świadectwo. Ta ofiara tego bohaterstwa sprzed 75 lat zostanie poniesiona w kolejne pokolenie

– zaznaczył szef MSWiA. Na koniec oddał cześć bohaterom.

List szefa MON Mariusza Błaszczaka skierowany do uczestników uroczystości odczytał wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Wielka ucieczka nie była ani pierwszą, ani ostatnią, choć niewątpliwe ze względu na swoją skalę była wyjątkowa. Przeszła do legendy, gdyż potwierdziła jak silna jest w żołnierzach, bez względu na ich narodowość, wola kontynuowania walki. Jestem przekonany, że jest to cecha każdego polskiego żołnierza. Oddajmy cześć uczestnikom wielkiej ucieczki, których bohaterstwo na zawsze pozostanie w historii sił zbrojnych naszych krajów 

– napisał minister Błaszczak.

Główna ceremonia rocznicowa odbyła się przy obelisku ustawionym w miejscu, gdzie znajdowało się wyjście z tunelu "Harry" wykopanego przez uciekinierów ze Stalagu Luft 3. Obecnie porasta je las na obrzeżach Żagania.

Uroczystość rozpoczął przelot myśliwców F-16 Polskich Sił Powietrznych i transportowego Herculesa C-130 Royal Air Force. Odegrano hymn Polski, były wystąpienia i Apel Pamięci z salwą honorową. Przed obeliskiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

W uroczystości z oprawą wojskową wzięli udział m.in. przedstawiciele brytyjskiego ministerstwa obrony, placówek dyplomatycznych krajów, z których pochodzili uciekinierzy, delegacje wojskowe, władze rządowe i samorządowe oraz krewni uczestników ucieczki z Polski, Czech, Australii, Kanady i Wielkiej Brytanii.

Honorowym gościem uroczystości był jeden z ostatnich żyjących jeńców żagańskiego Stalagu, Air Commodore Charles Clarke – prezes Stowarzyszenia Byłych Jeńców Wojennych RAF.

Zawsze, kiedy tutaj przybywam jestem pod tak ogromnym wrażeniem tej niezwykłej uprzejmości, tego jak państwo mnie tutaj przyjmują. Chciałbym bardzo podziękować za to narodowi polskiemu 

– powiedział Charles Clarke.

W Żaganiu rocznice „Wielkiej ucieczki” są obchodzone od wielu lat. Pamięć o tym wydarzeniu jest szczególnie kultywowana przez Brytyjczyków, gdyż to właśnie z tego kraju było najwięcej lotników, którzy podjęli próbę ucieczki ze Stalagu Luft 3. Ich następcy zawsze przyjeżdżają na obchody tego wydarzenia.

Od lat w obchody aktywnie włączają się żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej mającej swoje dowództwo w Żaganiu. Tradycyjnie przez cały weekend organizują „miasteczko wojskowe” na terenie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.

Historia brawurowej ucieczki miała swój początek wiosną 1943 r. w Stalagu Luft 3 w Żaganiu (wówczas Sagan) - jednym z niemieckich obozów jenieckich na terenie tego miasta. Zawiązał się w nim wówczas "Komitet X", na czele którego stanął mjr RAF Roger J. Bushell. Jego zadaniem było zorganizowanie ucieczki 200 jeńców.

Przygotowania obejmowały m.in. kopanie trzech tuneli, które nazwano: "Tom", "Dick" i "Harry". Cały wysiłek skupiono jednak na "Harrym" - tunel znajdował się ok. 9 m pod ziemią i miał ponad 100 metrów długości.

W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. podkopem wydostało się 76 jeńców. W wyniku zarządzonej akcji poszukiwawczej Niemcy złapali 73 uciekinierów. Ucieczka w pełni powiodła się tylko trzem lotnikom. Byli to Norwegowie Per Bergsland i Jens Muller oraz Holender Bram van der Stok.

Na rozkaz Hitlera straconych zostało 50 uczestników ucieczki. Pochodzili z Wielkiej Brytanii, Kanady, RPA, Australii, Nowej Zelandii, Norwegii, Litwy, Belgii, Holandii, Francji, Czech, Grecji. Na liście rozstrzelanych znalazło się także sześciu Polaków.

Wydarzenie to przeszło do historii jako "Wielka Ucieczka"; w 1963 roku doczekało się ekranizacji w postaci hitu kinowego „The Great Escape” z Charlesem Bronsonem i Stevem McQueenem. Powstało także wiele filmów dokumentalnych na ten temat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Służba Bezpieczeństwa wkroczyła do huty. Przyczyną - ochrona środowiska

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/MALCOLUMBUS

  

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła dzisiaj rewizje w koncernie hutniczym ArcelorMittal w Krzywym Rogu na wschodzie kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski, który stamtąd pochodzi, skrytykował wcześniej koncern za brak działań na rzecz ochrony środowiska.

SBU wkroczyła do jednego z zakładów ArcelorMittal tuż przed wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi na Ukrainie, które odbędą się w niedzielę. Startuje w nich partia prezydenta Sługa Narodu, która mimo wysokiego poparcia w sondażach najprawdopodobniej nie zdoła zdobyć samodzielnej większości w Radzie Najwyższej.

„Przedstawiciele SBU przyszli na rewizję do nowoczesnego, dopiero co zbudowanego obiektu, trzeciej maszyny do ciągłego odlewania stali. Skopiowali dokumenty tego sprzętu i rozpoczęli kontrolę promieniowania jonizującego”

- oświadczył p.o. dyrektora generalnego przedsiębiorstwa Ołeksandr Iwanow.

Poinformował, że zawiadomił o zaistniałej sytuacji m.in. ambasady krajów G7 i zapewnił, że ArcelorMittal Krzywy Róg działa otwarcie i nie ma niczego do ukrycia.

„Ostatnie wydarzenia grożą rozwojowi i dalszej przyszłości przedsiębiorstwa i jego zespołu. Nikogo nie oskarżamy, chcemy jednak mieć przekonanie, że wszystkie działania będą prowadzone wyłącznie w zgodzie z prawem”

- podkreślił Iwanow.

Tydzień temu, podczas wizyty w Krzywym Rogu prezydent Zełenski zaatakował władze ArcelorMittal za niezrealizowane zobowiązania koncernu, dotyczące poprawy sytuacji ekologicznej. Oświadczył, że w ciągu ostatnich pięciu lat na raka zachorowało ok. 25 tysięcy mieszkańców tego ponad 650-tysięcznego miasta.

„Jeśli ten program (poprawy sytuacji ekologicznej) został przeniesiony o pięć lat i nie było to uzgodnione z mieszkańcami, to chciałbym zapytać, czy możecie rozpatrzyć jakieś odszkodowania finansowe dla ludzi, którzy ucierpieli w ciągu tych pięciu lat, pomóc im w leczeniu? Sądzę, że władze miasta pomogą ustalić listę ludzi, którzy w tym czasie przeszli przez choroby onkologiczne”

- oświadczył prezydent, zwracając się do władz koncernu.

Po wizycie Zełenskiego w Krzywym Rogu SBU wszczęła śledztwo w związku z naruszaniem przez ArcelorMittal norm ekologicznych. Koncern oświadczył w odpowiedzi, że od nabycia kombinatu w 2005 r. zainwestował na Ukrainie ponad 9 mld USD, a jego inwestycje w ochronę środowiska wyniosły równowartość ponad 230 mln USD.

„Mamy nadzieję, że zwiększona uwaga wobec naszego przedsiębiorstwa ze strony organów władzy, różnych partii i wszczęcie przez SBU śledztwa (…) jest przypadkowym zbiegiem okoliczności w okresie przed wyborami i nie świadczy o wywieraniu nacisków na biznes” - oświadczył ArcelorMittal.

Arcelor Mittal Krzywy Róg jest jednym z największych producentów stali na Ukrainie. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 21 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl