Minister Anna Zalewska zaprasza prezesa ZNP na spotkanie. „Mamy o czym rozmawiać”

Już dziś zapraszam prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza do rozmowy, bo mamy o czym rozmawiać - powiedziała w rozmowie z portalem Onet.pl minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Sławomir Broniarz, Anna Zalewska
Zbyszek Kaczmarek/Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Decyzją ZNP od 5 marca do 25 marca trwa referendum strajkowe we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach prowadzonego sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli o 1 tys. zł.

Szefowa MEN wyraziła gotowość do wznowienia rozmów z prezesem ZNP.

"Jestem gotowa spotkać się z panem Broniarzem i przyjść na takie spotkanie"

- oświadczyła.

Na pytanie, czy pojawi się z jej strony zaproszenie dla szefa ZNP odpowiedziała:

"Zawsze jest zaproszenie i to nieustające. Już dziś zapraszam pana prezesa Broniarza do rozmowy, bo mamy o czym rozmawiać. Możemy się spotkać w Centrum Dialogu. Każde spotkanie może tylko zbliżać".

Minister zapewniła, że szanuje związki nauczycielskie.

"Lecz nie ukrywam, że to są bardzo zaporowe postulaty i nie ma choć jednego kroku w kierunku Ministerstwa Edukacji oraz rządu. Ale to nie pozbawi mnie szacunku do nauczycieli i związków zawodowych, czy do ich pracy, gdyż mają prawo dopominać się o swoje"

- dodała.

Zalewska podkreśliła też, że rząd "bardzo szanuje nauczycieli".

"Proszę zauważyć, że decyzja o podwyżkach dla nauczycieli zapadła jeszcze przed tzw. "piątką Morawieckiego" (obietnice złożone przez PiS w kampanii samorządowej - red.) i tzw. "piątką Kaczyńskiego" (obietnice socjalne złożone przez PiS w kampanii do PE - red.). Zapowiedziałam te podwyżki pod koniec kwietnia 2017 roku, a później powtórzyłyśmy tą zapowiedź razem z premier Beatą Szydło 4 września na Podkarpaciu przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Wtedy powiedziałyśmy krótko: trzy razy pięć" - wskazała.

Zdaniem minister, od 2012 roku wszyscy zapomnieli o nauczycielach. "Lecz to my podjęliśmy decyzję o podwyżkach: 16,1 proc. w ciągu 17 miesięcy razem z dostarczeniem pieniędzy do subwencji oświatowej po to, żeby rzeczywiście samorządy nie musiały w żaden sposób finansować tej podwyżki" - podkreśliła.

"Oprócz tego zapewniamy bardzo duże pieniądze w trzech konkretnych rozwiązaniach: każda godzina zajęć dodatkowych będzie płatna, dodatek 200 - 400 zł dla każdego wyróżniającego się nauczyciela oraz 1000 zł na start dla każdego nauczyciela stażysty"

- dodała Zalewska.

Kwestia zarobków nauczycieli leży u podstaw zapowiedzianego ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty, o którym poinformował na początku marca prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny; a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty. 6 maja mają zaś rozpocząć się matury.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Anna Zalewska #MEN #rozmowy #ZNP #Sławomir Broniarz #protest #strajk #podwyżki #nauczyciele #egzaminy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo