Premier: naszym podstawowym postulatem nie jest to, żeby Polska przyjęła euro

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Naszym podstawowym postulatem nie jest to, żeby Polska przyjęła euro, ale żeby Polacy zaczęli zarabiać tak, jak w Europie Zachodniej - powiedział dziś w rozmowie z Katarzyną Gójską premier Mateusz Morawiecki.

Premier pytany był dziś w radiowej Jedynce, jak ocenia postulat wprowadzenia euro w Polsce w czasie najbliższej kadencji parlamentarnej.

"Naszym podstawowym postulatem nie jest to, żeby Polska przyjęła euro, wręcz przeciwnie, uważamy, że nasza złotówka lepiej dba o dobrobyt Polaków. Naszym postulatem jest to, żeby Polacy zaczęli zarabiać tak, jak w Europie Zachodniej i do tego dążymy"

- oświadczył Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że "Polska nie jest wraz ze strefą euro obecną optymalnym obszarem walutowym". Przywołał przy tym przeprowadzone na Litwie badania dotyczące cen 40 najpotrzebniejszych do życia artykułów, takich jak: wyżywienie, ubrania czy sprzęt AGD.

"Okazało się, że wśród 40 artykułów. w Polsce jest 12 artykułów, które są najtańsze w całej Unii Europejskiej, a litewskie artykuły są nieco nawet powyżej średniej unijnej" - zauważył premier.

Morawiecki dodał, że kiedy ludzie to policzą, "dojdą do wniosku, że nie chcą, żeby w Polsce było drożej, bo i tak mamy - co i jak - gonić Unię Europejską".

"Dbamy o to, żeby te podwyżki (...) były jak najwyższe" - stwierdził.

"Zależy nam na tym, żeby zasobność portfeli zwykłych ludzi, wszystkich pracujących była taka, jak w zachodniej Europie. I mamy szansę, pierwszy raz od 200, 300 lat dojść do tego poziomu: już za 5, 10 lat dogonić Włochy, a później Francję, a później te jeszcze bardziej bogate kraje"

- podkreślił premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podsumowano dochody z „europejskiej misji Tuska”. Zawrotna kwota robi wrażenie

Donald Tusk / fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

  

Już niebawem Donald Tusk opuści fotel przewodniczącego Rady Europejskiej i uda się na "zasłużony" odpoczynek. Szok związany z tym faktem ma mu zrekompensować gigantyczna odprawa, którą ma pobierać przez trzy lata. Tabloid posumował uposażenia "króla Europy" z ostatnich pięciu lat. Kwota robi duże wrażenie.

"Super Express" wyliczył, że Donald Tusk zarobił na europejskich salonach prawie 7 mln zł.

- Gdy Tusk w 2014 r. obejmował stołek przewodniczącego RE, pensja wynosiła 105 tys. zł. Oczywiście mowa o miesięcznym wynagrodzeniu! Od stycznia tego roku dzięki podwyżkom na stanowiskach unijnych podskoczyło ono zaś do aż 140 tys. zł! Wychodzi więc na to, że łącznie dzięki tej pracy Tusk wzbogacił się o 6,7 mln zł!

- czytamy w gazecie.

Zarobione pieniądze Donald Tusk mógł śmiało "upychać do skarpety", ponieważ korzystał z licznych przywilejów, przypisanych do stanowiska, które zajmuje. Wysokie diety, pokrywające koszty zamieszkania i budżet reprezentacyjny, sprawiały, że nie był zmuszony do wydawania zarobionych w Radzie Europejskiej pieniędzy. 

Okazuje się, że obecny pracodawca Tuska nie da mu zrobić krzywdy, także po zakończeniu "europejskiego kontraktu". Szef RE będzie otrzymywał przez trzy lata gigantyczną odprawę. "Super Express" szacuje, że będzie to kwota 490 tys. zł rocznie.

[polecam:https://niezalezna.pl/296392-sprawdzono-na-jaka-odprawe-moze-liczyc-tusk-zarobi-wiecej-niz-przez-piec-lat-prezydentury-w-polsce]

Donald Tusk otrzyma również sowitą emeryturę. - Po ukończeniu 65. roku życia będzie mu przysługiwało świadczenie wynoszące ponad 21 tys. zł. Dodając do tego krajową emeryturę, w sumie miesiąc w miesiąc będzie dostawał aż 30 tys. zł - podaje gazeta.

[polecam:https://niezalezna.pl/295589-tusk-dostanie-najwyzsza-emeryture-w-polsce-ujawniono-ile-pieniedzy-co-miesiac-trafi-na-jego-konto]

Jak wiadomo, obecny szef Rady Europejskiej jest człowiekiem aktywnym i trudno go sobie wyobrazić jako emeryta. Wiele wskazuje na to, że będzie sobie dorabiał do "skromnego" świadczenia na stanowisku szefa Europejskiej Partii Ludowej.

Decyzja ws. obsady tego stanowiska ma zapaść już jutro, a Donald Tusk nie ma rywali.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, se.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl