Rosja martwi się o... ekologię! Kuriozalny komunikat ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Zareagowało ministerstwo

Rada ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka, która jest ciałem konsultacyjnym przy prezydencie Rosji, opublikowała komunikat, w którym wyraziła zaniepokojenie - uwaga - możliwymi skutkami dla ekologii budowy w Polsce kanału przez Mierzeję Wiślaną. Na komunikat odpowiedziało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

mgm.gov.pl

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej rosyjska Rada wyraża przekonanie, że budowa kanału "zmieni warunki wodne zalewu (Wiślanego), co z dużym prawdopodobieństwem naruszy ekosystemy morskie i przybrzeżne, w tym leżące na terytorium Rosji".

Zdaniem Rady, tak duża ingerencja powinna zostać poprzedzona międzynarodową oceną wpływu na środowisko naturalne

- dodano w komunikacie.

Rada oświadczyła także, że wzywa władze Polski, by "wysłuchały opinii organizacji społecznych i ekologów i nie dopuściły do zniszczenia unikalnego obiektu przyrodniczego".

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odpowiedziało na komunikat rosyjskiej rady za pośrednictwem Twittera.

Rosjanie apelują o wysłuchanie ekologów oraz twierdzą, że Polska nie konsultowała projektu. Niestety problemem jest to, że Rosja nie ratyfikowała Konwencji z Espoo, na podstawie której konsultacje mogłyby się odbyć

- czytamy.

Realizowany przez polski rząd projekt zakłada budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, budowę toru żeglownego przez Zalew Wiślany oraz pogłębienie rzeki Elbląg. Obecnie jedynym połączeniem Zalewu Wiślanego z Bałtykiem i zarazem jedyną drogą morską do portu w Elblągu jest znajdująca się pod kontrolą Rosji Cieśnina Pilawska.

 

 Źródło: PAP, twitter,com, niezalezna.pl

#Mierzeja Wiślana #Rosja #ekologia #Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo