"Krytyka Polityczna" błaga czytelników... o pieniądze. A tak się szczycili "zagraniczną pomocą"!

Zdjęcie ilustracyjne / By Zorro2212 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17623740 [cropped]

  

Jeszcze niedawno dziennikarze "Krytyki Politycznej" chwalili się, że 90 procent środków na funkcjonowanie mają z zagranicy. Ależ to była radość! Jednak skończyło się fatalnie, bowiem dziś "Krytyka" stoi na krawędzi i błaga swoich czytelników o... pomoc finansową.

W mojej organizacji 90 proc. dotacji pochodzi z zagranicy. To nam zapewnia niezależność w Polsce i bardzo dobrze, bo Kaczyński może nam skoczyć

- tak przed dwoma laty na antenie TOK FM mówił ówczesny redaktor naczelny "Krytyki Politycznej" Sławomir Sierakowski.

Minęły dwa lata i sytuacja diametralnie się zmieniła. Na stronie internetowej "Krytyki Politycznej" pojawił się dramatyczny apel do czytelników o... pomoc finansową.

- Twoje wsparcie idzie w całości na opłacenie kosztów redakcji i dalszy rozwój Krytyki: opłacenie korekty, zatrudnienie grafika i nowych autorów. Prosimy o regularne wsparcie co miesiąc. Każda taka darowizna dodaje nam pewności, że będziemy mieli dalej za co pisać i zmieniać świat w imię naszych wspólnych wartości

- czytamy na stronie internetowej krytykapolityczna.pl.

W 2018 roku redakcja pokryła 70 procent kosztów z grantu instytucjonalnego OSF, czyli fundacji założonej przez Georege'a Sorosa. "Krytyka" próbowała szukać także wsparcia... w Ministerstwie Kultury. Jak informuje portal WirtualneMedia.pl, na 12 złożonych wniosków w 2017 roku oraz 3 wnioski w 2018 roku, żaden nie został jednak rozpatrzony pozytywnie.

Nie są to już środki z Ministerstwa Kultury, nigdy nie będą od spółek skarbu państwa. Mamy tylko was

– rozpaczają redaktorzy „Krytyki Politycznej”.

Miesięczny budżet "Krytyki Politycznej" szacuje się na 102 033 zł. Jak czytamy na stronie internetowej, w chwili obecnej brakuje ponad 40 procent środków. Oj, nie będzie łatwo...

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wirtualnemedia.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Komisja Europejska dziękuje Chinom za pomoc w walce z pandemią koronawirusa

/ Stephane Mignon derivative work: MagentaGreen / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

  

Komisja Europejska podziękowała Chinom za pomoc w walce z pandemią koronawirusa. Jednocześnie komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz przypomniał w poniedziałek, że w lutym Unia także przekazała pomoc Chinom w postaci 56 ton sprzętu.

W ramach porozumienia zawartego w marcu między przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen a premierem Chin Li Keqiangiem, do Włoch trafił sprzęt ochronny, który Chiny podarowały Unii Europejskiej.

Jesteśmy wdzięczni za wsparcie ze strony Chin. Jak zauważyła przewodnicząca von der Leyen, w takich chwilach wzajemne wsparcie jest nam bardzo potrzebne. Unia Europejska współpracuje z Chinami od samego początku pandemii. Jeszcze w lutym Unia przekazała Chinom 56 ton sprzętu

 - zaznaczył Lenarczicz.

Włochy otrzymały 2 miliony masek chirurgicznych, 200 tys. masek N95 oraz 50 tys. zestawów do testów, które zostały przetransportowane do Rzymu samolotem z Chin. Po tym, jak Chiny podarowały ten sprzęt UE, koordynacją transportu do Włoch zajęło się unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC).

W lutym natomiast za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności przekazano Chinom ponad 56 ton wyposażenia (odzież ochronna, środki dezynfekcyjne, maski medyczne), dostarczonego przez Francję, Niemcy, Włochy, Łotwę, Estonię, Austrię, Czechy, Węgry i Słowenię.

Sercem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności jest ERCC, które koordynuje pomoc dla krajów dotkniętych klęskami żywiołowymi i katastrofami, w tym dostawy artykułów pierwszej potrzeby, dostawy specjalistycznego sprzętu, a także pomoc w formie zespołów ochrony ludności oraz know-how.

Instytucja ta działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i na wniosek organów krajowych lub ONZ może świadczyć pomoc każdemu państwu, które zostało dotknięte poważną klęską, zarówno w obrębie Unii Europejskiej, jak i poza nią.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts