Wałęsa liczył na sensację? Nic z tego! Lot do Waszyngtonu przebiegał spokojnie

Lech Wałęsa podczas lotu do Waszyngtonu / twitter.com/mirek_szczerba

  

Część mediów w tonie sensacji donosiła o prośbie wystosowanej przez Lecha Wałęsę do Kancelarii Prezydenta Dudy o umożliwienie dotarcia na uroczystości pogrzebowe George’a H.W. Busha. W napięciu śledzono także Twitterową relację prowadzoną przez Wałęsę i... nic. Lot przebiegał spokojnie. Dyskusje na temat wspólnego lotu zamyka rzecznik prezydenta Dudy podkreślając, że „zabranie na pokład samolotu byłego prezydenta Lecha Wałęsy to bardzo ważny gest ze strony prezydenta Andrzeja Dudy”.

W środę rano (czasu polskiego) prezydent Andrzej Duda przybył do Waszyngtonu, gdzie weźmie udział w uroczystości pogrzebowej b. prezydenta USA George’a H.W. Busha; na pokładzie samolotu, którym leciał Duda, obecny był też b. prezydent Lech Wałęsa.

Samolot prezydencki wylądował, jest już w bazie St Andrews. Polskiego prezydenta witał szef protokołu Stanów Zjednoczonych.
- mówił prezydencki rzecznik Błażej Spychalski w radiowej Jedynce.

Pytany, czy na pokładzie samolotu zaplanowano rozmowy między Dudą a Wałęsą, Spychalski oświadczył, że „pewnie takie rozmowy miały miejsce, tym bardziej, że panowie prezydenci siedzieli obok siebie”. Zdaniem Spychalskiego, zabranie na pokład b. prezydenta „to bardzo ważny gest ze strony prezydenta Andrzeja Dudy”.

My jesteśmy ponad konfliktami, takimi politycznymi, bieżącymi w naszym kraju. Tu chodzi też o takie małe, ale znaczące gesty, to moim zdaniem bardzo ważne.
- mówił prezydencki rzecznik.
 
Swoistą relację z lotu prowadził za pośrednictwem Twittera Wałęsa. Najpierw informował o swojej gotowości do odlotu, a następnie zamieścił zdjęcie dowodzące, że jest już na pokładzie. Na czas podróży założył nawet okolicznościową koszulkę z napisem... „Konstytucja”.


W środę trumna ze zwłokami George’a H.W. Busha zostanie przewieziona z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11 czasu miejscowego (godz. 17 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie prezydent USA Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Kazachstanu zdymisjonował rząd

zdjęcie ilustracyjne / Alex J. Butler CC BY 2.0

  

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zdymisjonował dziś rząd. Jego zdaniem gabinet nie podołał zadaniom podwyższenia standardów życia i dywersyfikacji źródeł energii.

- W wielu obszarach gospodarki, mimo licznych ustaw i decyzji rządu, nie zanotowano pozytywnych zmian - uzasadnił swoją decyzję prezydent.

Nazarbajew, który rządzi w Kazachstanie od 1991 roku, od uzyskania niepodległości przez ten kraj, oświadczył, że niedługo zaproponuje „szereg środków, by wzmocnić opiekę społeczną i podnieść poziom życia społeczeństwa”. Zapowiedział też wsparcie dla biednych, których dotyka stagnacja dochodów.

Tymczasowo na czele rządu Kazachstanu stać będzie Askar Mamin, który wcześniej był pierwszym zastępcą premiera. Proces tworzenia nowego gabinetu prawdopodobnie będzie przebiegał bez większych sprzeciwów, gdyż partia Nazarbajewa ma przytłaczającą większość w parlamencie - zauważa agencja Associated Press.

Decyzję prezydenta poprzedził głośny protest kilkuset matek 6 lutego w stołecznej Astanie. Apelowały one do władz o poprawę polityki socjalnej. Bezpośrednią przyczyną demonstracji była śmierć pięciu dziewczynek w pożarze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl