- Jeżeli kompromis osiągnięty z tak wielkim trudem zostanie zaprzepaszczony, to Pomnik Katyński może zniknąć z Jersey City na zawsze

 – powiedział konsul Golubiewski. Podkreślił, że porozumienie, które społeczność polonijna osiągnęła z burmistrzem Jersey City Stevenem Fulopem, jest bardzo korzystne. Przewiduje ono, że nowe miejsce, w którym stanie Pomnik Katyński, znajduje się na nadbrzeżu rzeki Hudson i jest oddalone o 60 m w kierunku południowym od jego dotychczasowej lokalizacji przy Exchange Place. Pomnik Katyński ma stać w miejscu, skąd roztacza się widok na Freedom Tower (nowy gmach na miejscu wież World Trade Center), znajdującą się po drugiej stronie rzeki Hudson. Jest też w pobliżu pomnika upamiętniającego atak terrorystyczny 9/11.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wielki sukces Polonii - Pomnik Katyński zostaje "na wieczność" w Jersey City


CZYTAJ TEŻ:

Udało się! Radni Jersey City wsparli Polonię - choć obrady były burzliwe

Jak osiągnięto sukces w Jersey City? Wypracowano go przy wsparciu Konsula Generalnego RP


Grupka Polonii amerykańskiej, która nie zgodziła się na porozumienie, zabiega o zmianę decyzji dotyczącej nowej lokalizacji monumentu. Organizuje akcję zbierania podpisów wśród obywateli Jersey City pod petycją mającą na celu obalenie uchwały rady miejskiej podjętej w czerwcu, która wprowadza w życie ugodę z burmistrzem. Uchwała ta jest bardzo korzystna, bo m.in. gwarantuje prawne zabezpieczenie wieczystej obecności pomnika w nowej lokalizacji. Tymczasem obecne umiejscowienie pomnika opiera się na słabszej podstawie prawnej niż czerwcowe postanowienie rady i tworzy ryzyko stracenia wszelkich przywilejów nadanych przez miasto Jersey City w nowej lokalizacji.

W ocenie większości polskich organizacji, które przyjęły kompromisowe rozwiązanie, praktycznie nie ma szans na to, by władze na czele z burmistrzem Jersey City Stevenem Fulopem zgodziły się na pozostawienie Pomnika Katyńskiego w obecnej lokalizacji.

Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City, w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. 30 kwietnia burmistrz Fulop informował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie monument. Zapowiedział, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie.