Sąd Najwyższy ponad prawem. Bunt sędziów wszedł w kolejną fazę

Bunt sędziów Sądu Najwyższego wszedł w kolejną fazę. W obronie Małgorzaty Gersdorf sędziowie SN postawili się ponad prawem. Przyjęli uchwałę, w której uznali, że wbrew prawu nie odejdzie ona 3 lipca z urzędu i pozostanie do 2020 r.

Hamrat

Sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do dnia 30 kwietnia 2020 r. – głosi przyjęta wbrew ustawie o SN uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. O przyjęciu uchwały poinformował po zakończeniu posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN rzecznik prasowy Michał Laskowski.

„My, sędziowie Sądu Najwyższego uczestniczący w Zgromadzeniu Ogólnym SN w dniu 28 czerwca 2018 r., pamiętając o złożonym ślubowaniu sędziowskim i wierni Konstytucji RP, która jest najwyższym prawem RP, stwierdzamy, że sędzia SN prof. Małgorzata Gersdorf zgodnie z bezpośrednio stosowanym art. 183 ust. 3 konstytucji pozostaje do dnia 30 kwietnia 2020 r. pierwszym prezesem SN kierującym instytucją, w której pełnimy naszą służbę społeczeństwu”

– zapisano w uchwale.

– Uznajemy, że nie można zgodnie z regułami obowiązującymi w prawie w trybie ustawy zmieniać jasnej, kategorycznej i pełnej normy, wynikającej wprost z konstytucji. Tam kadencja I prezesa SN została uregulowana i zgodnie z zasadami prawodawstwa obowiązuje zakaz regulowania tej samej materii w drodze ustawy, a więc aktu, który zawsze powinien być zgodny z konstytucją – dodał Laskowski.

Rzecznik przekazał, że 63 sędziów uczestniczących w spotkaniu jednogłośnie przyjęło dwie uchwały. Druga z nich dotyczy zapisu ustawy o SN, który spowoduje przeniesienie 3 lipca br. w stan spoczynku 11 sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat.

Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, sędziowie SN, którzy osiągnęli obniżony nowelizacją wiek emerytalny i nie zgłosili wniosku o możliwość dalszego orzekania, przechodzą w stan spoczynku.

Sędziowie SN stający w pierwszym szeregu protestów wobec reformy wymiaru sprawiedliwości nie powstrzymują się przed manifestowaniem swoich poglądów.

26 czerwca br. sędzia SN Michał Laskowski brał udział w cyklicznym proteście przeciwników dobrej zmiany w sądownictwie pod hasłem „Łańcuch Światła Poznań”.

„Jesteśmy świadkami kroczącej zmiany ustroju Polski”– mówił z kolei w programie Jarosława Kuźniara w portalu Onet.

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#Sąd Najwyższy #sędziowie #sąd #reforma sądownictwa

Maciej Marosz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo