Morawiecki: „Sprawę GetBack trzeba wyjaśnić do samego spodu. Szef spółki był nominatem PO”

/ twitter.com/@PremierRP

  

Rząd ma zamiar pomóc rolnikom w związku z suszą i nie chce zostawiać ich samym sobie - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dotąd bilans wodny w czerwcu jest gorszy niż w najgorszych latach, straty mogą więc okazać się bardzo znaczne.Premier podziękował także "służbom i prokuraturze za szybkie i sprawne działanie" ws. spółki GetBack. "Wystarczy porównać reakcję naszych służb do tego, co się działo poprzednio w aferze Amber Gold, gdzie przez 4 lata praktycznie nic się nie działo."

Z powodu suszy nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski nie będzie miał miesiąca miodowego - mówił premier. Rząd zajmował się dziś m.in. tematem walki ze skutkami suszy.

W związku z tym problemem (suszy) oraz innymi tematami rolniczymi nie będzie miesiąca miodowego, nie będzie żadnej rozbiegówki, tylko od razu istotne, bardzo konkretne kroki regulacyjne i projektowe, związane z tematyką rolnictwa, a w szczególności z tematem suszy

- zwracał się Morawiecki do obecnego na konferencji nowego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Morawiecki zapewniał, że rząd ma zamiar pomóc rolnikom w związku z suszą i nie chce "zostawiać rolników samych sobie".

Na pewno nie powiemy nigdy rolnikom, że trzeba się ubezpieczyć

- zaznaczył Morawiecki, nawiązując do wypowiedzi premiera Włodzimierza Cimoszewicza w związku z powodzią w 1997 roku.

W sprawie przeciwdziałania skutkom suszy rząd ma, jak mówił, "wolę współpracy z wójtami, burmistrzami, prezydentami miast". Poinformował, że ok. 4 mln ha z 14 mln ha upraw rolnych są dziś dotknięte skutkami suszy.

Premier podziękował także "służbom i prokuraturze za szybkie i sprawne działanie" ws. spółki GetBack.

Kiedy powziąłem informację o przypuszczalnych nieprawidłowościach, natychmiast poinformowałem nasze służby specjalne, Centralne Biuro Antykorupcyjne 

- mówił premier, dodając, że też Polski Fundusz Rozwoju, gdy tylko dowiedział się "o możliwych manipulacjach, o przypuszczalnym wyłudzeniu, czy możliwości wyłudzenia natychmiast zgłosił to do prokuratury".

W ten sposób dzięki instytucjom mi podległym, uruchomiona została cała sprawa

- wskazał.

Premier zaznaczył, że "teraz jest czas na wyjaśnienie tej sprawy i oczywiście na minimalizację strat". "Mam nadzieję, że Komisja Nadzoru Finansowego będzie sprawnie działała i przypatrzy się również audytorom, bo przecież każda taka firma ma swoich audytorów" - mówił.

Wyraził nadzieję, że "na jaw będą wychodzić wszystkie możliwe powiązania, w tym również niestety powiązania personalne z politykami Platformy Obywatelskiej".

Dzisiejszy prezes GetBack to jest członek zarządu PZU mianowany przez Platformę Obywatelską, a powiązania z głównym doradcą ekonomicznym, panem Andrzejem Rzońcą są powszechnie znane

- dodał Morawiecki.

Stwierdził, że "na tym etapie nie ma konieczności" powoływania komisji śledczej ws. GetBacku. "Jestem w 110 proc. przekonany, że tę sprawę trzeba do samego spodu wyjaśnić - od początku do samego końca, czyli kto, jakie prowokacje starał się robić, kto był inicjatorem tej firmy, kto komu ją sprzedawał" - podkreślił.

Powiedział, że posłowie, który interesują się sprawą, przygotowali specjalne grafiki pokazujące powiązania pomiędzy poszczególnymi funduszami oraz personaliami. Dodał, że te grafiki zostaną zaprezentowane.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oto nowy szef Pentagonu. Kim jest Mark Esper?

Pentagon - zdjęcie ilustracyjne / David Mark; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Amerykański Senat zatwierdził kandydaturę Marka Espera na szefa Pentagonu. Desygnowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa na ministra obrony Esper pełnił tę funkcję tymczasowo od czerwca.

Esper został w ubiegłym tygodniu przesłuchany i zarekomendowany przez senacką komisję sił zbrojnych. Od czerwca pełnił funkcję szefa Pentagonu tymczasowo.

Mark Esper pełnił wcześniej, od 2017 roku, funkcję sekretarza ds. sił lądowych w Pentagonie. Wcześniej był m.in. lobbystą wielkiego koncernu zbrojeniowego Raytheon Company.

W czerwcu poprzedni p.o. ministra obrony Patrick Shanahan oznajmił, że nie chce być brany pod uwagę jako szef tego resortu. Jego decyzja przedłużyła i tak już najdłuższy okres, w którym Pentagonem kieruje pełniący obowiązki.

Na czele Pentagonu Shanahan zastąpił Jamesa Mattisa, który w grudniu 2018 roku nieoczekiwanie podał się do dymisji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl