Wirtualny spacer po Jasnej Górze

Sanktuarium Jasnogórskie / pixabay.com/cC0/MBoguslaw

  

Wirtualny spacer w technologii 3D po najsłynniejszym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie, przygotowali jego gospodarze - ojcowie paulini. Jest dostępny na stronie internetowej klasztoru. To okazja do poznania i odkrycia na nowo sanktuarium, które jest nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym, ale i pomnikiem historii – podkreślają zakonnicy.

Jak powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, dzięki zdjęciom w najwyższej jakości i bogatym opisom w różnych językach, zwiedzając wirtualnie Jasną Górę można dotrzeć teraz również do miejsc zwykle niedostępnych dla pielgrzymów – jak biblioteka jasnogórska czy pauliński refektarz. Prezentacja pozwala zobaczyć detale, o których nie opowiadają przewodnicy, zachwycić się unikatową architekturą i malarstwem, podziwiać sanktuarium w różnych porach roku.

Przeor podkreślił, że najważniejsze jest bezpośrednie spotkanie z Matką Bożą obecną w jej częstochowskim wizerunku, ale w odkryciu tego może pomóc także wirtualna obecność.

- Chodzi o to, żeby oglądając te zabytki czy odświeżając sobie pamięć o nich zobaczyć, jak wielka, jak wspaniała, jakim skarbem jest dla nas kultura duchowa tego miejsca, które w ten sposób chce promieniować na świat

 - powiedział.

- To szansa dla tych, którzy znają Jasną Górę do lepszego poznania, ale i dla tych, którzy tego miejsca wcale nie znają

 - podkreślił jasnogórski przeor. Jego zdaniem, wirtualna obecność, ze względu na młodych, jest konieczna, bo dla nich "Internet to jak przyjaciel, z którym się nie rozstają".

Wśród walorów wirtualnego spaceru jasnogórski przeor wylicza również perspektywę, z jakiej zabytki są pokazane.

- To bardzo świeży, nowatorski sposób, zdjęcia ukazują tak wiele i tak różne szczegóły, że zdumiewa to nawet nas, mieszkańców klasztoru

 – przyznał.

Opisy klasztornych miejsc są nie tylko w różnych językach, ale i dla tych, którzy mają trudności np. z czytaniem małych liter, przygotowane także w wersji audio.

- Taki wirtualny spacer to jest coś, co może pozostać po nas dla przyszłych pokoleń, mamy nowe środki, nowe możliwości, musimy umieć je wykorzystać

 - dodał o. Waligóra.

Wirtualny spacer w 3D powstał z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 na realizację projektów pt. "Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego" . Wirtualne zwiedzanie Sanktuarium Jasnogórskiego - pod tym linkiem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Toruń: 6 osób złamało kwarantannę

/ http://www.torun.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/

  

Toruńska policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie 6 osób, które złamały zasady kwarantanny. Pięć innych ukarano w weekend mandatami za gromadzenie się. Patrole ulic odbywają się z wykorzystaniem m.in. drona. Mieszkańcy w większości przestrzegają przepisów związanych z epidemią.

"Policjanci do patrolowania ulic Torunia i powiatu wykorzystują nagłośnienie w radiowozach i przypominają, by pozostać w domu. Dokonują kontroli środków komunikacji miejskiej, osiedli oraz miejsc grupowania się osób, aby przeciwdziałać zgromadzeniom. Mundurowi z radiowozów cały czas przypominają, aby nie narażać siebie i rodziny na niebezpieczeństwo zakażenia"

– poinformowała oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Toruniu podinsp. Wioletta Dąbrowska.

W weekend kontrolowane były m.in. największe osiedle Rubinkowo i popularne tereny rekreacyjne: Barbarka, Martówka, Bulwar Filadelfijski i Przystań AZS.

Mandatami w sobotę i niedzielę toruńscy policjanci ukarali 5 osób, które postanowiły spotkać się towarzysko na Podgórzu (dzielnica na lewobrzeżu), mimo braku pokrewieństwa.

Dodatkowo toruńska policja skieruje 6 wniosków do sądu o ukaranie osób łamiących kwarantannę.

"Przypadki łamania obowiązku kwarantanny występują jednostkowo. Wszyscy musimy jednak pamiętać, że robimy to dla naszych bliskich, znajomych czy sąsiadów. Osoba, która jest objęta kwarantanną, nie wie, czy jest chora, dlatego chcę podkreślić, że stosowanie się do tych zasad jest swego rodzaju bohaterstwem. Chciałabym w imieniu policjantów bardzo podziękować takim osobom, bo nie kierują się one egoizmem, ale dbałością o dobro wspólne, jakim w tym przypadku jest zdrowie nas wszystkich"

– podkreśliła podinsp. Dąbrowska. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts