Zatrzymania po publikacji „Gazety Polskiej”. Pierwsi wyłudzacze dotacji z zarzutami

10 osób zostało zatrzymanych w związku z przekrętami dotyczącymi wydatkowania dotacji z UE w grupach producenckich owoców i warzyw. Podejrzani zagarnęli ponad 21 mln zł. To dopiero początek, według naszych informacji kwota nieprawidłowo wydatkowanych środków może sięgnąć 3 mld zł, a w sprawę zamieszani są politycy PO i PSL.

cba.gov.pl

Aresztowani biznesmeni z grup producenckich działali na Mazowszu, w okolicach Warszawy i Siedlec.

– Zatrzymania nastąpiły w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości ujawnionych w wyniku działań kontrolnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz organów audytowych UE w związku z uzyskiwaniem dotacji przez podmioty gospodarcze wstępnie uznane za grupy producenckie. Podmioty te realizowały inwestycje refinansowane ze środków krajowych oraz UE. Dowody zgromadzone przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie wykazały, że doszło do nieprawidłowości polegających na zawyżaniu kwot na pokrycie kosztów inwestycji podawanych we wnioskach o dofinansowanie, które były następnie wypłacone przez ARiMR – powiedziała „Codziennej” Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury.  

Łączna kwota nieprawidłowości sięga 21,3 mln zł. Wobec zatrzymanych prokurator wydał postanowienia o zastosowaniu poręczenia majątkowego w postaci hipotek przymusowych na nieruchomościach gruntowych oraz lokalowych stanowiących ich własność łącznie na 4,2 mln zł.
 
O sprawie organy ścigania poinformowała ARiMR. 

- Robimy to, co do nas należy. Rolę agencji pojmuję jako strażnika pieniędzy publicznych, który powinien się kierować przepisami prawa. O wszelkich nieprawidłowościach informujemy organy ścigania – mówi nam Arkadiusz Szymoniuk, zastępca prezesa ARiMR.

Prokuratura podkreśla, że sprawa ma charakter rozwojowy. Zdaniem ekspertów łączna kwota nieprawidłowo wydanych dotacji dla grup producenckich owoców i warzyw może wynieść nawet 3,2 mld zł. W ostatnich miesiącach kierownictwo ARiMR złożyło 63 zawiadomienia dotyczące 115 spraw. Wszczęto już 77 postępowań prokuratorskich.  
 
W sprawach przewijają się politycy samorządowi, pojawiają się też nazwiska obecnych posłów PSL i polityków tej partii. O przestępstwa urzędnicze, w tym niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień, są podejrzewani członkowie zarządu woj. lubelskiego z marszałkiem Sławomirem Sosnowskim oraz zarządu woj. kujawsko-pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim.

 

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#ARMiR #prokuratura #zatrzymania #rolnictwo #PSL

Jacek Liziniewicz
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo