Kiedy System Patriot trafi do Polski? Antoni Macierewicz o kulisach negocjacji z USA

Jak już informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl, zostały podpisane umowy offsetowe do programu „WISŁA”. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że transfer technologii wyceniony na prawie miliard złotych wzmocni możliwości polskiego przemysłu obronnego i stanowi to już ostatni krok przed podpisaniem umowy na dostawę Systemu Patriot. „W rozmowach, które ja prowadziłem, przy podziale całości kontraktu na dwa etapy, strona amerykańska mówiła o możliwości dostarczenia pierwszych baterii jeszcze w końcu 2019 roku” - podkreśla w rozmowie z portalem niezalezna.pl były szef MON Antoni Macierewicz.

Fotobaza Gazeta Polska © Marian Paluszkiewicz 2017, All Rights Reserved

Jak się dowiedzieliśmy, umowa offsetowa z Raytheon Company, zawiera 31 zobowiązań offsetowych na okres 10 lat. Zdaniem resortu obrony pozwoli to na pozyskanie zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł IBCS, produkcji i serwisowania wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, a także na utworzenie certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami Systemu „Wisła” oraz innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej.

Umowa zakłada również pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30 mm armat Bushmaster. Wartość umowy offsetowej wynosi 224 121 788 złotych.

- Poprzez podpisanie umowy offsetowej Raytheon i Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowały grunt pod bezprecedensowy  transfer technologii do polskiego przemysłu w maksymalnym  zakresie, na jaki pozwala amerykańskie prawo i zasady polityki. Umowa ta wzmacnia także partnerską współpracę pomiędzy przemysłem Stanów Zjednoczonych i Polski - jednego z najważniejszych sojuszników NATO – mówi Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w spółce Raytheon Integrated Defence Systems

Analogiczna umowa z Lockheed Martin Global Inc. zawiera 15 zobowiązań offsetowych w tym samym okresie obowiązywania – 10 lat. Resort obrony zwraca uwagę, że pozyskane w ramach umowy zdolności pozwolą na produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE, produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE, budowę laboratorium dla badań pocisków rakietowych, a także zdolności związanych z utrzymaniem samolotów F-16. Wartość umowy offsetowej wynosi 724 764 000 złotych.

O finalizację umów offsetowych związanych z dostawą przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu „WISŁA – etap I” zapytaliśmy byłego szefa MON, posła Antoniego Macierewicza. Podpisanie umów offsetowych jest warunkiem koniecznym do zawarcia umowy na dostawę systemu „WISŁA – Etap I”.

- Cieszę się z podpisania tej umowy, która została wynegocjowana jeszcze przez zespół ministra Kownackiego pod moim kierownictwem. W zakresie obecnie podpisanym, dotyczy ona offsetu pierwszego etapu i otwiera drogę do podpisania umowy na dostawę dwóch pierwszych baterii systemu Patriot. Pragnę też przypomnieć, że pierwotnie wyznaczona przez Kongres USA suma 10,5 mld dolarów, na skutek naszych naszych negocjacji została obniżona do 4,5 mld dolarów. Mam więc nadzieję, że ostateczny kontrakt obejmujący osiem baterii systemu Patriot nie przekroczy zakładanej przez nas sumy 30 mld złotych, obejmując całość programu „WISŁA” tak, aby Polska była rzeczywiście w pełni bezpieczna – mówi w rozmowie z portalem niezalezna.pl były szef MON Antoni Macierewicz.

Pytany o to, kiedy możemy spodziewać się dostarczenia baterii Patriot do Polski podkreśla, że choć wcześniej pojawiały się już pewne terminy, określenie daty dostarczenia baterii do Polski będzie możliwe dopiero po podpisaniu pozostałych dokumentów w tej sprawie.

- Dopiero wtedy, gdy zostanie podpisany dokument dotyczący dostarczenia baterii, a nie tylko offsetu, będziemy znali termin. W rozmowach, które ja prowadziłem, przy podziale całości kontraktu na dwa etapy, strona amerykańska mówiła o możliwości dostarczenia pierwszych baterii jeszcze w końcu 2019 roku. Obecnych rozstrzygnięć nie znam – wyjaśnia poseł Antoni Macierewicz w rozmowie z portalem niezalezna.pl.

 

 Źródło: niezalezna.pl, mon.gov.pl

#USA #Mariusz Błaszczak #MON #Antoni Macierewicz #obrona przeciwlotnicza #tarcza antyrakietowa #Patriot

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo