Kręcenie filiżanką w szklance bez cukru, usuwanie aborcji, ciąża kobiety trwająca 12 miesięcy, głowa, która psuje się od góry, 15 procentowe przerwy w Sejmie, Święto Sześciu Króli, wspomnienia o „Rubikoniu”, były premier Wielkiej Brytanii David „Kamerun”, 130 parę krajów na świecie, czy obecna konstytucja mająca 225 lat – to niektóre z jego kompromitacji.

Założyciel .Nowoczesnej lubił poruszać różne tematy, jego mocną stroną były tematy gospodarcze. Kiedyś postanowił w sposób bardzo obrazowy porównać gospodarkę polską i francuską.

Gospodarka francuska jest pięć razy większa od polskiej. Czyli do takiej Francji pięć Polsk by weszło

– stwierdził Petru.

Błyskotliwe, cięte, niespodziewane riposty są istotnym walorem w życiu politycznym i znamionują doświadczonego polityka. Te jednak nie należały do mocnej strony Ryszarda Petru.

Były szef .N lubił też zabierać głos w sprawie wymiaru sprawiedliwości:

Błędy Petru wielokrotnie stawały się obiektem żartów. Po jednej z nich lidera Nowoczesnej internauci okrzyknęli „poliglotą Petru”. Kiedy opublikował tekst o zabawnym tytule „Huston, mamy problem” w mediach społecznościowych rozpoczęła się nawet zabawa zatytułowana #MiastaPetru. Internauci głowili się nad tym, jak Ryszard Petru wymówiłby lub napisał nazwy różnych miast.

Wypowiedź o upadku imperium Rzymskiego, święcie 6 króli, opłacanym "hejcie" i tym, że jest "zagrożeniem dla Jarosława Kaczyńskiego"... wpadki Petru można wyliczać bez końca. 

Ryszard Petru stwierdził nawet, że do ginekologa chodzą również chłopcy.

Dzisiaj formalnie można uprawiać seks do 15 roku życia. Ale żeby do ginekologa dziewczyna czy chłopak się wybrał, musi iść z rodzicami

– mówił na jednej z konferencji.

Lider Nowoczesnej wypowiadał się również na tematy poważne np. na temat ekshumacji ciał ofiar Smoleńskich. 

"To jest też kopanie łopat... tego rowu... pomiędzy wobec..." 

- można tylko snuć domysły na temat tego, co próbował powiedzieć Ryszard Petru.

Dzięki liderowi Nowoczesnej kabaret trwał w najlepsze.Ryszard Petru wielokrotnie udowodnił, że w Nowoczesnej nie miał żadnej konkurencji.

Niektórzy na kolejne żenujące wpadki i przejęzyczenia lidera Nowoczesnej nie zwracali już uwagi. Wystarczyło, że Petru zobaczył przed sobą kamery czy mikrofony i prawie zawsze mogliśmy liczyć na kompromitację.  

Na konferencjach Ryszardowi Petru wystarczyło zaledwie kilkadziesiąt sekund, by zaliczyć wyjątkowo zabawne pomyłki. 

W moim przekonaniu PiS jest dogadany z Dudą, szczególnie Kaczyński. Być może jest konflikt miedzy Dudą a Ziobrą, ale to jest walka w ramach jednego WŁAZU 
– oznajmił w czasie jednej z konferencji szef Nowoczesnej. 

Ryszard Petru biorąc udział w programie „Kropka nad i”. Stwierdził nawet, że urodził się w 1982-1983 roku. Zdania są jednak do tej pory podzielone.