Ważne słowa szefa MON na Zjeździe Klubów „GP”: Kto kontroluje Polskę, ten decyduje o Europie

Antoni Macierewicz; fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

Dziękuję Państwu za to, że jeszcze raz mogę wśród was być. Gdy na was patrzę, to przypominam sobie spotkania w zasadzie z każdym z was. Wydaje mi się, że z każdym z was wymieniłem nie tylko dwa słowa, ale również wiele zdań. Nie zawsze się zgadzaliśmy, ale o najważniejszych sprawach Polski w ciągu ostatnich kilkunastu lat rozmawialiśmy. Trafnie powiedział Tomek Sakiewicz, że to tworzy szczególną więź - mówił dzisiaj na Zjeździe Klubów "Gazety Polskiej" minister obrony Antoni Macierewicz.

Spotkanie odbywało się w Spale. Szef resortu obrony brał w nim udział w sobotę po południu.

To wy tworzycie to jądro ruchu patriotycznego w Polsce. To wy nadajecie mu szczególny charakter. To wy jesteście zawsze tam, gdzie nikt już nie chce być bądź ze strachu, bądź z braku wiary, bądź z braku determinacji, bądź z braku rozumienia powagi chwili. Dlatego też dumny jestem, że moge tu przed wami być. Mam świadomość, że dziś spotykamy się w bardzo wyjątkowym gronie. Elita elity. W takim charakterze dzisiaj będziemy rozmawiać

 - stwierdził Antoni Macierewicz.

Wy jesteście w większości ludźmi młodymi. Dzisiaj patrzę na obecną sytuację polityczną,społeczną, gospodarczą i dziejową Polski z perspektywy mojego 70-letniego doświadczenia życiowego, w tym 52-letniego doświadczenia w pracy dla niepodległości Polski. Mówię to po to, że chcę uwypuklić niezwykłość momentu dziejowego, w którym się znaleźliśmy, który pokolenia Polaków wywalczyły, wycierpiały, wymodliły, żebyśmy dzisiaj mogli rozstrzygnąć, czy Polska będzie naprawdę niepodległa czy też nie? To jest dzisiaj główny dylemat, który przed nami postawiono

- mówił.

Minister nawiązał też do legendy osób, które ponad 70 lat temu trwały w zaangażowaniu w działalność Podziemia Niepodległościowego.

Gdy dzisiaj z takim pietyzmem odbudowujemy pamięć Żołnierzy Niezłomnych, to trzeba sobie zdawać sprawę, że byli to ludzie, którzy walczyli wbrew nadziei. W tamtym czasie, w latach 40-tych i 50-tych, racjonalnie rzecz biorąc nie było perspektyw na niepodległość, a mimo to oni o to walczyli. To jest narracja, w której ja się wychowywałem przez większość mojego życia. Nadzieja na niepodległość Polski wydawała się olbrzymiej części polskich patriotów absolutnie nierealistyczna, absurdalna i niemożliwa. Wydawało się, że w takiej, czy innej formie imperium sowieckie jest nieuchronną koleją losu. Zbigniew Brzeziński, który uchodził za znawcę imperium sowieckiego pisał o nieuchronności konwerngencji, współdziałania imperium sowieckiego i wolnego świata. W latach 50-tych wydawało się, że nie ma perspektywy niepodległości. (…) To wydawało się dla olbrzymiej części ludzi albo fantazją, albo oszołomstwem, albo czymś na pograniczu stabilności psychicznej

- powiedział Antoni Macierewicz.

Nie ukrywam, że na mnie różne obraźliwe treści pod moim adresem nie robią wrażenia, bo pamiętam wielki tytuł w "Trybunie Ludu" w roku 1977, gdy mnie zamykano do więzienia, który brzmiał: „Macierewicz uczy młodzież, że krew jest smarem historii”. To było po spotkaniu moim w Gorcach z młodzieżą akademicką. Krótko mówiąc zarzucono mi, że uczę młodzież, że trzeba zabijać, by historia odzyskiwała swój blask lub toczyła się dalej. To co wygaduje się teraz czy w "Gazecie Wyborczej" i innych mediach nie robi na mnie wrażenia, chociaż mam świadomość, że wówczas to była propaganda ludzi, którzy uważali, że decydują o kształcie Polski, że są panami historii i władcami kraju, a dzisiaj mamy do czynienia z dokładnie odwrotną sytuacją. Oni wiedzą, że im się Polska wymyka z rąk. Oni są świadomi, że tracą władzę nad tym narodem i tym państwem, które są w centrum Europy najważniejszym kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa i niepodległości kontynentu. Kto kontroluje Polskę, ten decyduje o Europie. Co do tego nie ma wątpliwości. My jesteśmy jedynym narodem, któremu skutecznie, a przynajmniej tzw. elicie wmówiono, że Polska nic nie znaczy, że Polacy są najbardziej niemądrym i nieskutecznym, i marnotrawnym narodem świata. Wypracowywano w nas poczucie bezwartościowości. Robili to ludzie którzy mieli świadomość, jaki potencjał tkwi w Polakach. Ostatnie dwa lata pokazały co się dzieje, jeżeli na czele państwa stoją ludzie, którzy niewątpliwie zmierzają do tego aby odbudować siłę państwa polskiego

- tłumaczył szef resortu obrony.

Bez tego zwycięstwa nie byłoby szczytu NATO. Nie byłoby wojsk amerykańskich w Polsce. Inaczej wyglądałaby historia Europy i świata. Musicie państwo to sobie uzmysłowić, że to wasza codzienność składa się na tę wspaniałą historię, która na naszych oczach zmienia losy świata. Tego moi rodzice nie doczekali, a całe moje wychowanie było nastawione na to, że w takich wydarzeniach będzie można brać udział

– mówił Antoni Macierewicz.

Ten naród, który miał być zniszczony, wstaje z kolan i odzyskuje godność. Okazuje się, że można gospodarkę postawić na nogi. Okazuje się, że można sprawić, iż rodziny będą bezpieczne i uposażone finansowo, a jednocześnie nasza armia będzie rosła. Są pieniądze i na rodziny, i na emerytury, i na wojsko. Ten moment, który dzisiaj przeżywamy jest kluczowy, bo to próba zatrzymania i odwrócenia tego procesu. Tak naprawdę jest. Jeżeli upadnie to, co nazywamy reformą sądownictwa, to rozpocznie się destrukcja całego procesu odzyskiwania suwerenności przez państwo polskie i siły państwa polskiego

– podkreślał.

Otóż często jest tak, że ludzie młodsi, którzy nie mają doświadczenia, nie mają też świadomości, jaka groza czai się za tym, gdy środowiska postkomunistyczne i liberalnopostkomunistyczne odzyskają władzę. Jakie będą tego konsekwencje. Co to oznacza dla narodu polskiego i jakie będą tego konsekwencje dla bezpieczeństwa państwa polskiego. Z całym szacunkiem dla kunsztu generalicji ukształtowanej przez aparat generała Jaruzelskiego - to nie są ludzie, którzy zdolni są zbudować armię nastawioną na możliwość, na zdolność przeciwstawienia się armii rosyjskiej. Ich kształtowano w takim przeświadczeniu, że ta armia jest najlepsza, największa i najskuteczniejsza, i taka, której nie sposób się przeciwstawić. W środowisku ludzi aparatu komunistycznego mamy do czynienia z kultem czasów komunistycznych jak i w ogóle cywilizacji rosyjskiej

- stwierdził szef MON.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie,

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Są powody do optymizmu ws. brexitu"

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Chickenonline /creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Unia Europejska i Wielka Brytania mają bardzo poważne problemy do rozwiązania, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie celne na granicy Irlandii i Irlandii Północnej, ale są powody do ostrożnego optymizmu w sprawie brexitu - ocenił minister ds. europejskich Konrad Szymański.

We wtorek główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier przekazuje ministrom z 27 państw członkowskich najnowsze informacje po intensywnych negocjacjach, które trwały w ostatnich dniach. Pertraktacje zostały określone przez stronę unijną jako konstruktywne, ale do tej pory nie ma rozwiązania problemu granicy między Irlandią, a Irlandią Północną.

"Biorąc pod uwagę kontekst i punkt startowy, to dziś są powody do ostrożnego optymizmu. Polska od samego początku, kiedy pojawiły się nowe propozycje Londynu, w szczególności te oparte o zabezpieczenie całkowitej zbieżności regulacyjnej w Irlandii Północnej, namawiała KE, państwa członkowskie do podjęcia rzeczowych, konstruktywnych rozmów"

- powiedział polskim dziennikarzom w Luksemburgu Szymański.

Szczegóły najnowszych propozycji nie zostały przedstawione publicznie, ale z nieoficjalnych przecieków wiadomo, że Irlandia Północna miałaby być formalnie w unii celnej ze Zjednoczonym Królestwem i jednocześnie nieformalnie w unii celnej z UE. Unijna "27" obawia się jednak, że towary, które wchodziłyby na teren Irlandii Północnej mogłyby później trafiać do UE bez odpowiednich ceł.

Szymański tłumaczył, że wyjście Irlandii Północnej z unii celnej oznacza bezprecedensową sytuację, jeśli chodzi o zabezpieczenie faktycznego przepływu towarów, osób i usług między terytoriami pozostającej w UE Irlandią i będącej poza UE Irlandią Północną.

"To są bardzo skomplikowane i nieznane dotąd modele współpracy, ale wysiłek negocjacyjny jest widoczny po obu stronach i to nas cieszy. Bardzo nas satysfakcjonuje fakt, że nasze oczekiwania, bardzo jasno, publicznie wyrażane, przynoszą właściwe efekty"

- oświadczył wiceszef MSZ.

Przyznał, że są ryzyka dla integralności jednolitego rynku, dlatego propozycje brytyjskie są niewystarczające.

"Razem z UE-27 oczekujemy dalszych negocjacji po to, aby wszystkie ryzyka i wszystkie ewentualne niedoskonałości tego rozwiązania, które jest całkowicie nowatorskie wyjaśnić i je zabezpieczyć, bo integralność wspólnego rynku jest w interesie Polski. Polska jest i będzie częścią wspólnego rynku, w związku z czym jest to nas wspólny interes" - powiedział minister ds. europejskich.

Kwestia tego, czy Wielkiej Brytanii uda się zawrzeć porozumienie z UE w sprawie warunków brexitu powinna być rozstrzygnięta tym tygodniu. W czwartek i piątek odbędzie się w Brukseli unijny szczyt, na którym ewentualne porozumienie ma zostać zatwierdzone, a w sobotę brytyjska Izba Gmin będzie głosować nad jego akceptacją lub - gdyby go nie było - nad dalszymi krokami.

Szymański zaznaczył, że w UE bardzo wiele porozumień było "dopinanych" w ostatnim momencie. Jego zdaniem należy docenić to co się dzieje w negocjacjach, bo przeciwnie do tego jak było jakiś czas temu, teraz są one niezwykle intensywne i rzeczowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl