Tusk wezwany do prokuratury. Znamy nowy termin przesłuchania

  

Przewodniczący Rady Europejskiej został ponownie wezwany do prokuratury. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, przesłuchanie byłego premiera zaplanowano na 3 sierpnia. Informację dotyczącą samego przesłuchania Tuska, jak i jego terminu potwierdził portalowi tvn24.pl Roman Giertych – pełnomocnik Donalda Tuska.

Były premier miał zostać przesłuchany jeszcze w lipcu, jednak poinformował, że nie stawi się w prokuraturze. 5 lipca Tusk miał zostać przesłuchany przez prokuraturę w charakterze świadka, a przesłuchanie miało dotyczyć jednego ze śledztw tzw. okołosmoleńskich.

Choć prokuratura wyznaczyła wówczas Tuskowi termin przesłuchania z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, szef Rady Europejskiej swoją nieobecność tłumaczy obowiązkami służbowymi.  

- Były premier Donald Tusk zawiadomił poprzez swojego pełnomocnika, że nie stawi się na przesłuchanie w charakterze świadka w jednym z tzw. śledztw okołosmoleńskich. Nieobecność w terminie, który prokuratura wyznaczyła mu z ponad dwumiesięcznym wyprzedzeniem, wytłumaczył swoimi obowiązkami służbowymi – informowała wówczas Prokuratura Krajowa.

W związku z informacją o nieobecności na przesłuchaniu, śledczy informowali wówczas, że będą zmuszeni wyznaczyć nowy termin przesłuchania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Donald Tusk nie stawi się na przesłuchanie

W związku z zaplanowanym na 3 sierpnia przesłuchaniem, prokuratura nie podaje szczegółów całej sprawy. Nie wiadomo również w związku z jakim dokładnie śledztwem Donald Tusk został wezwany do prokuratury. Jedyne, co udało się ustalić to informacja, że zaplanowane na 3 sierpnia przesłuchanie Tuska nie będzie dotyczyło śledztwa, w sprawie którego były premier był już przesłuchiwany poprzednio.

Donald Tusk był już przesłuchiwany w charakterze świadka w ramach śledztwa przeciw byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - Januszowi Noskowi i Piotrowi Pytlowi - o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvn24.pl,Telewizja Republika,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Starcia separatystów z policją

/ sxc.hu

  

Tysiące zwolenników niepodległości Katalonii wyszły na ulice Barcelony, by protestować przeciw wyrokom więzienia, jakie dzień wcześniej otrzymali przywódcy separatystów. Doszło do starć z policją, która użyła pałek, gdy demonstranci obrzucali ją świecami dymnymi i podpalali kosze na śmieci.


Trzy osoby zostały zatrzymane, gdy protestujący usiłowali sforsować barierki ustawione przed budynkami rządowymi w centrum miasta. Policja zdołała po południu odblokować kilkadziesiąt dróg oraz kilka linii kolejowych, które od rana okupowali demonstranci.

We wtorek nadal nie udało się jednak przywrócić prawidłowego funkcjonowania lotniska El Prat w Barcelonie po poniedziałkowych zamieszkach, w których ponad 40 osób zostało rannych, w tym dwie ciężko, w starciach z policją, która użyła gumowych pocisków.

Przywódcy separatystów ogłosili we wtorek, że wyroki więzienia wzmocnią tylko determinację Katalończyków, by doprowadzić do referendum w sprawie secesji regionu. Były wicepremier Katalonii i lider jednego z dwóch największych ugrupowań separatystycznych - Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) - Oriol Junqueras powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera, że wyrok, jaki otrzymał przyczyni się do umocnienia ruchu na rzecz oderwania regionu od Hiszpanii.

Szef regionalnego rządu Quim Torra bronił masowych protestów przeciw wyrokom Sądu Najwyższego Hiszpanii, który skazał dziewięcioro katalońskich separatystów na kary więzienia wynoszące od dziewięciu do 13 lat. Uznał, że decyzja SN jest „nie do zaakceptowania”, a Katalończycy „rozpoczynają nowy etap (...) walki o samostanowienie”.

Pierwsze manifestacje Katalończyków niezadowolonych z wyroków skazujących separatystów rozpoczęły się spontanicznie w poniedziałek po południu na ulicach największych miast regionu.

W poniedziałek rano hiszpański Sąd Najwyższy skazał dziewięcioro katalońskich separatystów za podburzanie w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie Hiszpanii, przeprowadzonym 1 października 2017 roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl