Polska kupuje baterie rakiet Patriot. PEŁNA TREŚĆ MEMORANDUM

Minister Obrony Narodowej poinformował dziś, że podpisano memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej ko

raytheon.com, mat. pras.
Minister Obrony Narodowej poinformował dziś, że podpisano memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają wojska USA.
 
Pierwsze baterie rakiet Patriot mają trafić do Polski do 2022 r. - dodał szef MON. Zaznaczył, że wraz z nabyciem wyrzutni rakiet Homar uzupełnia to całościową strukturę polskiego systemu obronnego - czyli tarczy antyrakietowej dającej nam pełne bezpieczeństwo przed jakimkolwiek przeciwnikiem dysponującym jakąkolwiek bronią mogącą Polsce zagrażać.

- Konfiguracja, w której nabywamy rakiety Patriot jest specjalnie dostosowana do polskich wymogów. Żadna inna armia świata dotychczas nie miała możliwości uzyskania rakiet Patriot w konfiguracji szczególnie dobranej i dostosowanej do wymogów– zaznaczył  minister.

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła - system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne - to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju.
 
Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nt. podpisania przez Ministerstwo Obrony Narodowej RP i Departament Obrony Stanów Zjednoczonych porozumienia w sprawie nabycia przez Polskę systemu rakietowego PATRIOT:
 

Mam zaszczyt Państwa poinformować, że dzisiaj w nocy zostało podpisane memorandum informujące o tym, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii - rakiet PATRIOT w najnowocześniejszej konfiguracji, dokładnie takiej samej w jakiej tych rakiet używać będą wojska Stanów Zjednoczonych z systemem sieciocentrycznym IBCS oraz z radarem dookólnym opartym na technologii azotku galu czyli tej najnowocześniejszej technologii. Dalece skuteczniejszej, bardziej precyzyjnej, lepszej niż tej, która używana jest dotychczas, oparta na arsenku galu.  
 
Ta konfiguracja, w której nabywamy rakiety PATRIOT jest specjalnie dostosowana do polskich wymogów, żadna inna armia świata dotychczas nie miała możliwości osiągnięcia uzyskania rakiet PATRIOT, w konfiguracji szczególnie dobranej i dostosowanej do wymogów jakie stały przed daną armią. To wynika oczywiście z niezwykłej sytuacji w jakiej znajduje się armia polska, ze względu na przeciwnika, który stoi na przeciwko nas, ze względu na rakiety ISKANDER, które zagrażają Polsce i które muszą być skutecznie zwalczane przez rakiety PATRIOT, stąd te negocjacje, te rozmowy trwały bardzo długo.  
 
Chcę tutaj szczególnie podziękować Panu ministrowi Kownackiemu, który bezpośrednio był odpowiedzialny za dyskusje, negocjacje, rozstrzyganie poszczególnych etapów i kwestii jakie się piętrzyły w ciągu ostatniego roku przed obiema stronami, dlatego, że to były dyskusje trudne, nie tylko dla nas, którzy chcieliśmy uzyskać ten system, ale także dla strony amerykańskiej, która nigdy dotychczas nie została pozostawiona w takiej sytuacji, że ma dostosować swój system PATRIOT do szczególnych wymogów jakiejś armii. Zdaje się, że tylko Izrael był w podobnej sytuacji i negocjował szczególne warunki i uzyskał szczególne zgody ze strony amerykańskiej, dlatego, że niesłychanie ważnym elementem tego kontraktu jest także fakt możliwości polonizacji systemu PATRIOT, czyli to co my nazywamy w prawie polskim „offsetem”.  
 
Tutaj przede wszystkim chodziło o uzyskanie możliwości technologii do rakiet SkyCeptor i do radaru dookólnego. Te dwie kwestie wymagały specjalnej zgody Stanów Zjednoczonych i były przedmiotem kilkukrotnych rozmów w ostatnich miesiącach między panem Sekretarzem Obrony gen. Mattisem i mną osobiście. To jest zresztą w memorandum odzwierciedlone, w pierwszych zdaniach, które zaczyna się od stwierdzenia, że w odpowiedzi na moje stanowisko pan generał Mattis proponuje takie, a nie inne właśnie rozwiązanie. Ale bez wysiłku i pracy, nie tylko Pana Ministra Kownackiego, ale całego zespołu z jakim on pracował, to oczywiście osiągnięcie tego sukcesu, bp trzeba powiedzieć, że uzyskanie tych technologii a dokładniej zobowiązania Stanów Zjednoczonych, że te technologie będą Polsce dostarczone, byłoby to niemożliwe. Tak samo jak byłoby niemożliwe bez wielkiej pracy Pana Ministra Szatkowskiego, dlatego, że te rakiety PATRIOT są częścią całościowej zmiany strategii polskiej, która jest skutkiem ciężkiej, rocznej pracy zespołu pana ministra i jego Strategicznego Przeglądu Obronnego, który wyznaczył zadania dla polskiej armii.
 
My z resztą dzisiaj możemy państwa poinformować, nie tylko o nabyciu do roku 2022, pierwszych baterii rakiet PATRIOT, ale także o decyzji Polskiej Grupy Zbrojeniowej, by nabycie rakiet HOMAR odbyło się od Lockheed Martina. Ta decyzja przedwczoraj podjęta, przez Polską Grupą Zbrojeniową, uzupełnia całościową strukturę polskiego systemu obronnego. To, co możemy rzeczywiście nazwać tarczą antyrakietową dającą nam pełne bezpieczeństwo przed jakimkolwiek przeciwnikiem, dysponującym jakąkolwiek bronią mogącą Polsce zagrażać. Za chwileczkę państwo otrzymają to memorandum, ono rysuje zobowiązania wzajemne zarówno ze strony Polskiej wobec Stanów Zjednoczonych, rządu Stanów Zjednoczonych jak i rządu Stanów Zjednoczonych wobec Polski, w zakresie dostarczenia nam rakiet PATRIOT w najbliższym czasie. Polska armia będzie dysponowała najnowocześniejszym systemem obronnym. Polska armia będzie mogła zagwarantować narodowi, państwu polskiemu pełne bezpieczeństwo. Cieszę się, że tę informację mogę Państwu przekazać w dzień rozpoczęcia wizyty pana prezydenta Trumpa, bo nie ma wątpliwości, że te rokowania dotyczące rakiet PATRIOT nie przyspieszyłyby i nie napotkałyby na tak przyjazną i otwartą postawę rządu Stanów Zjednoczonych jak to w memorandum jest sformułowane, gdyby nie była to administracja pana prezydenta Trumpa, który od początku włącznie ze swoją kampanią wyborczą podkreślał, jak wielką wagę dla Stanów Zjednoczonych ma bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.  
 
To był jeden z głównych lajt motivów kampanii prezydenckiej, to jest jeden z głównych lajt motivów realnej polityki Stanów Zjednoczonych pod przywództwem pana prezydenta Trumpa. Tak więc, to memorandum dzisiaj w nocy podpisane, jest jeszcze jednym dowodem na to jak naprawdę wygląda wspaniała współpraca między Stanami Zjednoczonymi i Polską; między Stanami Zjednoczonymi i państwami wschodniej flanki NATO. Serdecznie państwu dziękuję. Za chwileczkę Państwo otrzymacie tekst memorandum w tłumaczeniu na język polski. I ono zostało, jest sygnowane przez pana ministra Kownackiego jako prowadzącego bezpośrednio negocjacje i admirała Rixey, który ze strony rządu Stanów Zjednoczonych te negocjacje wraz z panem ministrem Kownackim prowadził. Serdecznie Państwu Dziękuję.

 
PEŁNA TREŚĆ MEMORANDUM:

 

 Źródło: niezalezna.pl,mon.gov.pl

#Patriot #tarcza antyrakietowa #rakiety Patriot #MON #wojsko #Antoni Macierewicz

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo