22 maja 1911 roku powstało polskie harcerstwo

wikipedia.pl

Kontakt z autorem

Inicjatywa zorganizowania polskiego ruchu skautowego wyszła od Andrzeja Małkowskiego, który prowadził we Lwowie organizacje sokolskie i kursy instruktorskie. Jeździł on także po Małopolsce z licznymi odczytami. 22 maja 1911 roku wydał rozkaz dzienny, w którym ustalono podstawy organizacyjne uformowanych w maju czterech drużyn skautowych. Były to: 

Pierwsza Lwowska im. naczelnika Kościuszki – dowodził Czesław Pieniążkowicz, 

Druga Lwowska im. naczelnika Chodkiewicza – dowodził Franciszek Kapałka, 

Trzecia Lwowska im. pułkownika Platerówny (żeńska) – dowodziła Olga Drahonowska (przyszła żona Małkowskiego), 

Czwarta Lwowska im. Mohorta – dowodził Andrzej Baternay. 

Władzę nad drużynami objęła Komenda Skautowa z naczelnikiem Kazimierzem Wyrzykowskim na czele, która w grudniu przekształciła się w Związkowe Naczelnictwo Skautowe. Dla drużyn skautowych Andrzej Małkowski przetłumaczył książkę twórcy skautingu Roberta Baden-Powella, która została wydana pod tytułem „Scouting jako system wychowania młodzieży”.

Istotę różnicy w priorytetach pomiędzy skautingiem założonym przez gen. Roberta Baden-Powella a ruchem powstającym w Polsce, Andrzej Małkowski określił tak:

Harcerstwo to skauting plus niepodległość.


Słowo „harcerz” pochodzące od średniowiecznych harcowników  – rycerzy, którzy pierwsi staczali przedbitewne pojedynki na oczach obu stojących naprzeciw siebie armii – zostało przyjęte jako polski odpowiednik „skauta” czyli „zwiadowcy”. W 1913 r. prof. Eugeniusz Piasecki napisał, iż

polski harcerz to nie tylko ktoś, kto pokazuje drogę innym (zwiadowca), ale również ten, który pierwszy nadstawia pierś za swoich bliźnich.

Z kolei pozdrowienie harcerskie – „Czuwaj” wprowadziła do polskiego skautingu w 1912 r. Olga Drahonowska wraz z 3 Lwowską Drużyną Żeńską im. Emilii Plater. Stało się to na obozie letnim LDŻ, kiedy postanowiono zastąpić przejęte przez skautów z Towarzystwa Sokół pozdrowienie „Czołem” obowiązującym do dzisiaj „Czuwaj”, które ma przypominać o konieczności stałej gotowości do czynu, służby dla ojczyzny, pracy dla innych i nad sobą. „Czuwaj” szybko rozpowszechniło się w pozostałych organizacjach skautowych i zostało oficjalnie przyjęte przez cały skauting.

Stopniowo ruch skautowy rozszerzył się na ziemie polskie zaboru pruskiego i rosyjskiego. W okresie I wojny światowej drużyny skautowe odegrały dużą rolę w walce o niepodległość. W 1918 r. drużyny skautowe i drużyny harcerskie połączyły się, tworząc Związek Harcerstwa Polskiego.
Źródło: muzhp.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
II edycja projektu Samoobrona Kobiet rusza…

II edycja projektu Samoobrona Kobiet rusza…

Akcja CBA. Wpadli na handlu fakturami VAT

Akcja CBA. Wpadli na handlu fakturami VAT

Wypadek w kopalni Rudna. 15 osób…

Wypadek w kopalni Rudna. 15 osób…

"Seksmisja" coraz bliżej? W…

"Seksmisja" coraz bliżej? W…

Polska idzie w ślad za największymi. Jak…

Polska idzie w ślad za największymi. Jak…

II edycja projektu Samoobrona Kobiet rusza już w grudniu. Wciąż można zapisać się na zajęcia

/ Wojskowy Instytut Wydawniczy

Odpowiadając na liczne i pozytywne opinie z pierwszej edycji szkoleń z Samoobrony Kobiet Ministerstwo Obrony Narodowej ponownie zaprasza Panie na bezpłatne zajęcia z walki wręcz. 

Zajęcia prowadzone będą w 46 obiektach sportowych jednostek i uczelni wojskowych w 39 miastach Polski. W programie zajęć przewidywana jest nauka m.in. przyjęcia postawy obronnej w przypadku agresji zewnętrznej, uwalnianie się z uchwytu z tyłu, z przodu, za ręce, za włosy, itp., obrona przed kopnięciem, duszeniem i uderzeniem czy obrona przed atakiem z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

W trakcie drugiej edycji projektu zaplanowano dziesięć spotkań, łącznie 20 godzin lekcyjnych. Pierwsze zajęcia odbędą się 2 grudnia br. Dodatkowa rekrutacja uzupełniająca przewidziana jest do 30 listopada 2017 r.  

MON serdecznie zaprasza wszystkie chętne Panie! Więcej informacji już wkrótce, na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej w zakładce „Projekty”.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl