niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Białoruś podaje szczegóły gigantycznych manewrów

Dodano: 20.03.2017 [21:08]
Białoruś podaje szczegóły gigantycznych manewrów  - niezalezna.pl
foto: mil.ru
Manewry Zapad-2017 potrwają sześć dni i weźmie w nich udział nie więcej niż 13 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. Rosjan i 280 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego – poinformował w poniedziałek minister obrony Białorusi Andrij Raukou.

Jak dodał, zachodni partnerzy, w tym NATO, otrzymają zaproszenia.

„Manewry odbędą się na Białorusi w dniach 14-20 września, liczba ich uczestników nie przekroczy maksymalnej liczebności określonej przez Dokument Wiedeński z 2011 r., czyli 13 tys. W tym Federację Rosyjską będzie reprezentować ok. 3 tys. wojskowych i 280 jednostek sprzętu” – powiedział Raukou, cytowany przez agencję BiełTA.

Prezydent Aleksander Łukaszenka zatwierdził tego dnia koncepcję strategicznych manewrów sił zbrojnych Białorusi i Rosji Zapad-2017.

Jak powiedział Raukou, „terytorialny rozmach tych manewrów będzie bardzo duży – od kierunku kolskiego w strefie arktycznej aż po Białoruś”. Na terytorium Białorusi wykorzystane zostanie siedem poligonów.

W skład regionalnej grupy wojsk wchodzą Siły Zbrojne Białorusi i 1. Armia Pancerna Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji. Część sił i środków tej armii zostanie przerzucona na terytorium Białorusi.

Oprócz wojsk lądowych w manewrach weźmie udział lotnictwo, w tym do 25 maszyn rosyjskich. Raukou przypomniał, że tematyka ćwiczeń ma być czysto obronna. Celem ćwiczeń ma być sprawdzenie gotowości regionalnej grupy wojsk do obrony Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

Minister dodał, że regionalna grupa wojsk ma przede wszystkim funkcje obronne. „Aby przedstawiciele NATO i państw zachodnich mogli się o tym przekonać, zaprosimy odpowiednie kategorie (przedstawicieli–PAP) – dodał Raukou. - Na 50 dni przed rozpoczęciem manewrów wyślemy zaproszenia. Wypełnimy te wymagania, o których mówią zachodni partnerzy” – zapewnił.

Jak podaje BiełTA, manewry mają mieć dwa etapy. Oprócz kwestii związanych z zastosowaniem grup wojsk, będą wypełniane m.in. zadania obrony terytorialnej, wzmocnienia obrony granicy państwowej, przywrócenie gotowości bojowej.

Wspólne ćwiczenia Rosji i Białorusi Zapad odbywają się na przemian na terytorium jednego z państw. Według rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu „w pracach nad koncepcją i scenariuszem ćwiczeń (Zapad-2017) zostanie uwzględniona sytuacja związana ze zwiększeniem aktywności NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego”.

W ostatnich miesiącach niezależni białoruscy eksperci ds. wojskowości z zaniepokojeniem pisali m.in. o planach Rosji, by na czas ćwiczeń przywieźć na Białoruś ponad cztery tysiące wagonów żołnierzy i sprzętu wojskowego.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

kilka dni temu przeczytalem informacje ,ze zamowionego sprzetu i ludzi bedzie 83 razy wiecej niz w dotychczasowych cwiczeniach Zapad - wiec liczymy : 13000 / 83 daje nam ok 156 zolnierzy
280 / 83 daje ok 3 - 4 szt sprzetu - czy Wam wszystko tu pasuje ?
A oto informacje z internetu z 29.10.2016

akt. 29.10.2016, 11:52
Bataliony NATO "na celowniku" rosyjskich ćwiczeń Zapad z udziałem 90 tys. żołnierzy
• Rosja przeprowadzi w przyszłym roku ćwiczenia Zapad 2017 na zachodzie kraju
• W 2009 roku, w ramach ćwiczeń Zapad, Rosja ćwiczyła nuklearny atak na Warszawę
• W przyszłorocznych manewrach weźmie udział około 90 tys. żołnierzy
• Przed manewrami w Polsce i krajach bałtyckich pojawią się bataliony NATO
wiec jak to jest 13 000 czy 90 000 zolnierzy - co jest prawda a co klamstwem

Na pewno przećwiczą atak agresywnej od zawsze Estonii na Rosję .

Ile tego złomu wróci na lawetach ?

...ale sowieci boją się tego Macierewicza.

Sowieci zaproszą 50 przedstawicieli NATO, czyli będą mieli pierwszych 50 jeńców.

Dlaczego od razu jeńców? Mała jest dupowłazów w NATO z pocałowanie w rękę polecą jak mucha do g....a

ciekawe ile kosztują,takie manewry?

100 tys. m3 gazu, który kupi Makrela.

Wania jak zwykle potrzasa szabelka za komuny terz tak robili zeby przestraszyc jak sie puzniej okazalo to byl kolos na glinianych nogach A kto by chcial wchodzic do Ruskich do tej biedy Gaz maja zadaleko tak ze nie maja sie czego bac Tylko wojenka im w glowie i mazenia o imperium juz kraje dawnej komuny wiedza jak bylo pod waszym panowaniem do dzisiaj odbija nam sie czkawka Ruskie jak PO winia wszystkich oprocz siebie

"terz" pisze sie TEŻ
"puzniej" pisze sie PÓŹNIEJ
"mazenia" pisze sie MARZENIA

Jak nie potrafisz pisać, nie rób tego.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl