niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 czerwca 2017

Słowo dotrzymane - jest ustawa o służbie zagranicznej. Koniec esbeków w dyplomacji!

Dodano: 14.03.2017 [17:31]
Słowo dotrzymane - jest ustawa o służbie zagranicznej. Koniec esbeków w dyplomacji! - niezalezna.pl
foto: Maciej Łuczniewski/Gazeta Polska
Projekt ustawy o służbie zagranicznej, zakładający wygaśnięcie stosunku pracy byłych pracowników i współpracowników służb PRL, jest długo oczekiwany; poprawi funkcjonowanie polskiej dyplomacji i Ministerstwa Spraw Zagranicznych - powiedziała premier Beata Szydło. "Gazeta Polska" wielokrotnie zwracała uwagę na konieczność takich zmian. "Po raz pierwszy od 1990 r. dokładnie zdefiniowano problem obciążeń PRL w MSZ, obecności służb specjalnych w resorcie oraz przedłożono projekt fundamentalnych zmian" - pisała Dorota Kania na początku lutego tego roku.

- Jestem spokojna, jeśli chodzi o przyjęcie projektu ustawy o służbie dyplomatycznej. Ta ustawa jest potrzebna, konieczna. Potrzebne są również zmiany w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w służbie dyplomatycznej - powiedziała premier po posiedzeniu rządu. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej.

Premier zaznaczyła, że są to rozwiązania długo oczekiwane.

"Oczywiście na etapie prac sejmowych pewnie jeszcze będą dyskusje i również być może zgłaszane jakieś uwagi, ale jestem spokojna, że ten projekt ustawy poprawi funkcjonowanie polskiej dyplomacji i poprawi funkcjonowanie również Ministerstwa Spraw Zagranicznych" - dodała.


MSZ przygotowało projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, który zakłada m.in. wygaśnięcie stosunku pracy b. pracowników i współpracowników służb PRL. Proponowane zmiany mają ponadto uelastycznić zasady zatrudniania ekspertów w tej służbie, umożliwić MSZ nawiązywanie z nimi krótszych kontraktów, przy czym m.im. precyzują zasady awansu oraz wymogi kompetencyjne wobec dyplomatów.

Zaprojektowane przez resort dyplomacji przepisy wprowadzają sześciomiesięczny "okres przejściowy", w którym to czasie "dokonany zostanie kompleksowy przegląd kadr służby zagranicznej oraz zaproponowane zostaną nowe warunki pracy i płacy, bądź nastąpi rozwiązanie stosunku pracy z mocy prawa".

Ponadto w znowelizowanej ustawie uregulowane mają zostać zasady wykonywania zadań służby zagranicznej przez funkcjonariuszy: Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SW i Państwowej Straży Pożarnej. Wprowadzony ma zostać wymóg uzyskania w takich przypadkach zgody ministra spraw zagranicznych. Minister ma ponadto uzyskać kompetencję do ustalania - "w porozumieniu z ministrem, kierownikiem urzędu centralnego bądź szefem właściwej służby" - warunków wykonywania zadań w służbie zagranicznej przez funkcjonariuszy i żołnierzy wymienionych służb, w tym zwłaszcza sposobu i terminów dokonywania związanych z tym rozliczeń budżetowych.

"Po raz pierwszy od 1990 r. dokładnie zdefiniowano problem PRL-owskich obciążeń w MSZ-ecie i obecność służb specjalnych w resorcie oraz przedłożono projekt fundamentalnych zmian. Mówił o nich od początku swojego urzędowania Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, bez którego opracowanie nowelizacji ustawy nie byłoby możliwe" - pisała Dorota Kania na łamach tygodnika "Gazeta Polska".

CZYTAJ WIĘCEJ: Desowietyzacja MSZ. Ujawniamy przełomowy projekt nowelizacji ustawy

Informując w Sejmie o stanie kadr w polskiej dyplomacji wiceszef MSZ Jan Dziedziczak zapowiedział, że osoby związane z dawnymi służbami znikną z polskiej dyplomacji. „Są niepotrzebne i szkodliwe, nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej ma takie osoby wyeliminować z MSZ” - oznajmił wiceminister spraw zagranicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ: MSZ: Ludzie dawnych służb znikną z dyplomacji
Autor: Źródło: , ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Po jaki czort 6 miesięczny okers przejsciowy,po co proponowanie jakies nowych warunków pracy,albo inne stanowisko.
CZY TEN WASZCZYKOWSKI zawariowł i ten jego Department?
Niech popatrzy na Trampa.
Odwołał wszystkich Ambasadorów i powołał nowych,czyzby było brak ludzi uczciwych u nas?
Dlaczego tak miękko spadaja komunisci ,złodzieje i mordercy naszych dziadkow i ojców

Lepiej późno niż wcale.
Bo za późno o jakieś dwadzieścia parę lat.
Dużo nap...ła ta "gruba kreska" Mazowieckiego.

No wreszcie. Po półtora roku. Oni powinni być wykopani w pierwszy dzień po objęciu władzy. Ale dobre i to. Tylko nie wiem po co sześciomiesięczny okres przejściowy. Żeby na wylocie jeszcze machlojek narobili?

Lenin, Stalin. Mechanizm przerabiania przeszłości na "najszą" opisał Orwell. Toczka w toczkę to samo mamy tu i teraz. W IV RP. W satrapii zwanej IV RP. Oczywiście ta choroba minie, choć szkoda straconych lat, być może współudziału w rozwaleniu UE - najpiękniejszego projektu europejskiego od czasów republiki rzymskiej. Zostaje zażenowanie, że na moich oczach banda szubrawców smaruje swoimi odchodami moje państwo.

@lala - bełkoczesz. Twoje państwo - cokolwiek to jest - nie ma racji bytu. Moje państwo - państwo wolne od twojego bełkotu - popieram.

Odrzucam ciebie bo MĘCZY mnie twój BEŁKOT. Popieram instynkty mojego psa, a twoje - odrzucam jako aberrację. Ważne: odnoszę się do twoich DEKLARACJI, a nie do moich wyobrażeń o tobie. Po prostu słucham twojego bełkotu.

Dlaczego jesteś odpychający ? Jakim RODZAJEM PSA jesteś ?

Dobre i to, ale co najmnej 25 lat za późno.

I jeszcze powyrzucać ze służb synalków byłych padalców z S.B , milicji i.t.d.....

a co przez ponad rok robil pan minister.Jakos ciezki tez jest ten dyploatyczny jezyk ana ministra i bez wyobrazni,zdanie o przyszlych prezydentach z ktrymi trzeba bedzie wpolpracowac(Trump,Le Pen) bardzo nie przemyslane by nie powiedziec glupie ,pompatyczne i bez rozeznania uwagi o Turcji(ez sobie zaprzyjaznione panstwo,prymitywne darzace od wiekow do tego saego,ujarzmienia europy) co to za polityka bez znajomosci tematu,bez koncepcji i strategii.Przypominaja te wyskoki Radka .

Usunąć dziadostwo z dyplomacji tak jak robi to Trump. Amen.

Za to ludzie Geremka trzymaja sie dobrze.
Dla nich sypnely sie wlasnie swieze awanse.

ustawa powinna objąc tez dzieci i wnuki takich ludzi - by wytrzebić z naszej dyplomacji klany rodzinne.

esbecy już na emeryturach - a pozatrudniano stada ich synalków - z dziedzicznymi poglądami...

Musi być człowiek, który będzie wywalał! Trzeba przejrzeć mnóstwo ludzi, a JW Pan Min. Maciarawicz-Patriota Roku 2016 jest zbyt zajęty - może Pan Prokurator Piotrowicz? On byłby najlepszy na to stanowisko!
Prowadź Jarosławie!

Stary Góralu, 100 % racji. Poproszę więcej komentarzy. Pozdrawiam!

Ciąć, bo potem za złą robotę i opieszałość tych kretów Was rozliczą a nie ich. Brawo, nie wahajcie się, mocno do przodu!

Taka regulacja to początek odpłaty należnej milionom ofiar zbrodni komunistycznych. Dobry komunista to zdechły komunista.

NARESZCIE!!!!!!!!!!!!

to należało dawno zrobić;niestety,układ magdalenkowo-okrągłostołowy i 'mazowiecka" gruba kreska-zakonserwowały pozostałosci PRL,od którego się nigdy nie odcięto,który nie został rozliczony....to nie tylko MSZ!takich 'środowisk'jest więcej-stąd taki opór beneficjentów i utrwalaczy IIIRP- teoretycznego państwa PO...to jest wojna!Bestia atakuje,Boże chroń Polskę!

Nareszcie! Nareszcie! To co polskie rządy robiły przez prawie 30 lat? Są dyplomaci jeszcze ze stajni towarzysza Geremka. Co dla Polski mógł zrobić towarzysz Geremek? To tak jakby się spytać, co może zrobić niejaki Urban dla Polski.

''...Oczywiście na etapie prac sejmowych pewnie jeszcze będą dyskusje i również być może zgłaszane jakieś uwagi...'' Oczywiście. Jedna już nawet została zgłoszona. Dziś , przy wjeździe na parking obok MSZ.

Panie Waszczykowski nie przestae pisac o tym. Niech pan zrobi cos z ta modna broda i wlosami , nie pasuje to do pana (bardzo postarza) albo niech pan co 3 dzien idzie do fryzjerki co by pana ogolila krocej.

Czas najwyższy gonić to towarzystwo. Ludzie którzy szkodzą Polsce powinni być natychmiast usunięci ze swych stanowisk.

Czas najwyższy pogonić z MSZ-u żydowsko-ubecki układ, który już 70 lat godzi w dobre interesy Polski, Polaków i Polonii.

Właśnie
trzeba czyścić gdzie się da ,
nie tylko w służbach zagranicznych

Nareszcie, myślałem ze to nie nastąpi,tam trzeba wszystkich wyrzucić,ambasady i konsulaty to zbiorowisko aroganckich komuchów,postkomuchów,ich rodzin i znajomych a jak widzę z propozycji zmian to nie wiele się zmieni ponieważ większość nadal pozostanie a ta większość to następne pokolenie i znajomi tych esbeków i innego g...wna,które ze względu na czas są uwikłani z sbkami i podobnym dziadostwem tylko koligacjami rodzinnymi i przyjacielskimi,a powinno się całkowicie wyrzucić wszystkich na zbity pysk

Rozumiem że komuchy i postkomuchy w obecnym rządzie ci nie przeszkadzają.

Nareszcie. Ubecja poszła WON!!!!

Ubecja może tak, ale zostają ich dzieci i wnukowie przesiąknięci lewactwem.

wspaniała wiadomość,
nareszcie
ale jeszcze zdałoby się wszystkich zwiazanych z esbecja z dawnych lat odsunąć od polityki

Jezeli ta ustawa nie bedzie "mydleniem oczu" spoleczenstwu i spowoduje, w krotkim okresie czasu, wyczyszczenie MSZ z ludzi sluzb PRL, to bedzie to spelnienie tego co powinno bylo nastapic w 1989 roku.

A Ambasador w Berlinie?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl