niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2017

Cygański biznes Kopacz i Tuska. Dziesiątki milionów wyrzucone w błoto

Dodano: 15.02.2017 [16:06]
Cygański biznes Kopacz i Tuska. Dziesiątki milionów wyrzucone w błoto - niezalezna.pl
foto: Anglos/cc3.0
Ponad 80 mln zł z funduszy unijnych wydano za rządów Platformy Obywatelskiej na rozmaite programy związane z zaledwie 16-tys. społecznością cygańską w Polsce. Wśród nich były tak kuriozalne projekty jak „Innowacyjni Romowie na rynku pracy” czy... nauka języka romskiego metodą szwedzką. Efekty? Mizerne. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli kosztowne programy pomocowe dla Cyganów nie zlikwidowały gigantycznego, 70-procentowego bezrobocia wśród tej społeczności. O sprawie pisze najnowsza „Gazeta Polska”.

W 2015 r. głośno było w Puławach o całkowitym fiasku tzw. programu aktywności lokalnej dla Romów. Aż 2 mln zł przeznaczone na 90 mieszkających w Puławach rodzin cygańskich zostały zmarnowane. Żaden Rom nie podjął pracy, mimo że program trwał siedem lat.

Ale jeśli chodzi o wydatki na „aktywizację zawodową”, dokształcanie i zmianę wizerunku społeczności cygańskiej w Polsce, przypadek Puław to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Jak ustaliła „GP”, za rządów PO – w latach 2007–2013 – z funduszy unijnych na rozmaite programy związane z Romami wydano ponad 80 mln zł! To szokujące liczby, zważywszy, że według danych w Polsce mieszka ok. 16 tys. Cyganów (nieoficjalne szacunki mówią o 20–25 tys.). Lista projektów jest imponująca, choć ich efekty w zasadzie żadne. Według ustaleń "Gazety Polskiej" ok. 1/3 tej kwoty, czyli ok. 25 mln zł, trafiło do przeróżnych związków i stowarzyszeń romskich, a więc do działaczy tej mniejszości.

I tak: Radomskie Stowarzyszenie Romów „Romano Waśt” (Pomocna Dłoń) otrzymało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego aż 6,7 mln zł na projekt „Romano Kher – Cygański Dom – kultura i edukacja”. Na jego kontynuację przeznaczono później niemal 990 tys. zł i 630 tys. zł (według informacji otrzymanych od "Romano Waśt" wymienione dofinansowanie nie zostało ostatecznie wykorzystane przez stowarzyszenie, ponieważ umowa na budowę centrum została rozwiązana w 2014 r. Tym samym organizacja nigdy nie otrzymała  fizycznie takich środków, również nie otrzymała ich na prowadzenie takiej instytucji). Kwotę 960 tys. zł otrzymał Związek Romów Polskich na inicjatywę o dziwacznej nazwie „Cooltura równych szans”. Ta sama organizacja dostała z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ok. 1 mln zł na „Staże zawodowe dla Romów”.

Na podobny projekt – „Podnoszenie kwalifikacji i zatrudnienie drogą do integracji” – przyznano Stowarzyszeniu Romów w Polsce również ponad milion złotych. Podmiot ten, zrzeszający działaczy cygańskich, pozyskał niemal identyczną kwotę (870 tys. zł) na projekt pod bardzo ogólnikową nazwą „Dialog szansą na zmianę”.

Wyjątkowo kuriozalny pomysł, opisany przez Związek Romów Polskich jako „Innowacyjni Romowie na rynku pracy” (dla przykładu w Wielkopolsce prawie 70 proc. potencjalnie „innowacyjnych” Romów w wieku 16–29 lat jest analfabetami), został wsparty kwotą 810 tys. zł. Projekt ten miał swoją kontynuację, tym razem opiewającą na 1,6 mln zł! Wszystko z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Europejski Fundusz Społeczny). Zbliżona tematycznie, jak się wydaje, inicjatywa pt. „Romska praca filarem awansu społeczno-ekonomicznego Romów” wyceniona została na ok. 600 tys. zł. Beneficjent: Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne Romów „Centrum Kultury Romów w Polsce”.

Działacze romscy dostawali też pieniądze na promowanie pozytywnego wizerunku Cyganów. Radomskie Stowarzyszenie Romów „Romano Waśt” (Pomocna Dłoń) i ich projekt „Romowie wśród innych – popularyzowanie pozytywnego wizerunku Romów w Radomiu” kosztował unijnego i polskiego podatnika 400 tys. zł. Tyle samo środków przeznaczono na dofinansowanie projektów „Szkolenia i staże zawodowe drogą do przyszłej kariery zawodowej Romów z Krakowa” oraz „Promocja integracji społecznej i zawodowej Romów z Radomia”. Beneficjenci to odpowiednio Stowarzyszenie Romów w Krakowie i wspominane już Radomskie Stowarzyszenie Romów „Romano Waśt”.

Fundusze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki trafiły także m.in. do Stowarzyszenia Romów we Wrocławiu „Romani Bacht”. Jego szef Józef M. został w 2016 r. skazany za próbę wyłudzenia 10 tys. zł z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Kierowane przez M. stowarzyszenie realizowało za pieniądze unijne i polskie (kwota niemal 230 tys. zł) „Program kompleksowego wsparcia Romów z Brochowa we Wrocławiu”.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Co za głupi tytuł. Tak jak by Tusk i Kopacz to zrobili... a zrobili to zwykli urzędnicy.

Do Cyganów mam stosunek ambiwalentny. Bo z jednej strony nagabują i kradną, z drugiej strony jest kultura, muzyka i tradycyjne rzemiosło cygańskie. Natomiast o Romach mam opinię jednoznaczną. To są takie głupki, że jak się znajdzie jeden jedyny Rom, który zacznie pisać doktorat, to informuje się o tym na bilbordach przy hipermarkecie.

Znajomy kilka lat temu uczestniczył w szkoleniu, które miało na celu pokazanie kultury, przełamanie stereotypów itp. Szkolenie w SPA w Kazimierzu kasy poszło z UE (i z PL) morze a pod koniec Romowie sczepili się z Polakami i dali sobie po gębach ... jak sądzę utwierdzając stereotypy nieprzejednanej miłości pomiędzy Romami i Polakami. Tak mi się przypomniało że mówił, iż Romowie szkolacy w kluczowym momencie dzwonili po posiłki do Radomia. Taka Fiesta Panie ...

W latach szsciesiatych Gomolka zakazal jazdy taborami po kraju iCyganie musieli sie osiedlic. Na Pradze bylo osiedle kilku domow, gdzie mieszkali i produkowali patelnie i garnki pokryte miedzia od spodu. Sprzedawali swoje wyroby "z reki"chodzac po bazarze Rorzyckiego i jego okolicach.Inni zbierali sie w kapele i grali po knajpach nie tylko na Pradze. Kobiety zajmowaly sie odgadywaniem przyszlosci, a dzieci zebractwem.
Jakos dawali sobie rade w komunie, czemu teraz nie moga ?

"Innowacyjni Romowie"... brzmi intrygująco.
Coś jak "Hoss" metodą na wnuczka?

I tak złodziejskie PO-mioty Ryżego Folksdojcza ocyganiły i oszwabiły Cyganów

PO "europejsku" wzbogacając się o 80 milionów zł pierdzącym szwabskim sztosem :)

Cyganie cyganią- jak sama ich nazwa wskazuje.Polityczna poprawnośc każe udawać, że czarne jest białe, cygan nie jest cyganem, murzyn nie jest murzynem, zboczeniec nie jest zboczeńcem. W MOIM OSIEDLOWYM SKLEPIE JEST FAŁSZYWA POLĘDWICA, KTÓRA NAZYWA SIE "CYGAŃSKA". Jak miło jest być niepoprawnym politycznie.

Zabrakło programu: " Buty Cyganów chodzą same, właściciele odpoczywają ". Koszt - bagatelka - tylko JEDEN mld złotych. Z tego połowa - jako prowizja - dla Chyżego Ruja za pośrednictwem Amber Gold i syna Bąka.

warto spytać w małopolskich gminach typu Limanowa, Nowy Sącz, gdzie są siedliska romskie...
można wiele dowiedzieć się jakie mają wyszukane wymagania w stosunku do domów, które mieli dostać na własność od gminy właśnie z tego programu...

Ile z tego ukradli zlodzieje z po?

Integracja Romow (po ludzku Cyganow), udomowienie ich oraz zapedzenie dso uczciwej pracy ma mniej wiecej takie szanse powodzenia, jak w przypadku muzulmanskich analfabetow, lasych wylacznie na tluste zasilki, nienawidzacych "giaurow" (czyli nas) i marzacych o mordowaniu ich, za co czeka nagroda w raju. Jednak dla Eurokolchozu to jedna z najwazniejszych spraw, jak tez szczesliwosc wszelkiego rodzaju zbokow i pedofilow ...

to ci operacja CYGANY OKRADLY CYGANOW wyslac rachunek do UE nich rudy odda dużo zarabia ma z czego powiadomić UNIE O OKRADANIU UNI PRZEZ TUSKA MAFIE RUDEGO RAZEM z EWA OPIERDDDLI POLSKE

Ocyganić.
Oszwabić.
?

Jeszcze mówią: ożydzić.

Zmarnowane pieniadze fakt ,tylko prosze mi przypomniec ile mld zmarnowane zostalo na Ukrainie przez nastepny "rzad" ?

Najzwyczajniej prosisz się aby dostać w cymbał , wedle życzenia ,mówisz i masz !

Ignorancie chcę ci przypomnieć,że to Kopaczowa na końcówce swoich rządów udzieliła pożyczkę Ukrainie i umowa była tak sformułowana,że obecny rząd nie mógł się z tego wycofać,jedyne co udało się wynegocjować,to to,że prace będą prowadziły polskie firmy..zamilcz zatem trollu zaKODowany..zafajdany głos rozsądku!

Naprawde , a jak byla sformulowana ? Zna Pan jej warunki ? Nowy rzad ma wszelkie prawo do odmowienia umowy ktorej niepodpisywal a uwaza ja za szkodliwa , a juz napewno mialby do tego mandat spoleczenstwa . Chyba ze twierdzi ze nie jest szkodliwa i jest ona zgodna z polityka nowego rzadu . Imigrantow jakos nie przyjeli mimo ze Kopaczowa podpisala , dziwne hmmm . Caracali nie kupili mimo ze byla umowa hmmm .
Bron Boze krytykowac PIS bo sie szacownemu Panu jeszce cos w glowce przepali .

Tak na marginesie , inwektywy swiadcza tylko o Panskim poziomie , typowym dla bezkrytycznego wyznawcy partyjnego i to bez roznicy z ktorej strony bo tak naprawde wszystkie pracuja dla tej samej szajki . Udawajmy dalej ze tych z PISu przy okraglym stole nie bylo .

Z Bogiem Polacy i szykujmy sie na to co nam zgotuja "Nasi" przywodcy partyjni " za wolnosc Nasza i Wasza ".

„Innowacyjni Romowie na rynku pracy” hahahahaha :) To oxymoron cos jak 'dobrzy ludzie z Gesytapo' albo 'rosyjscy abstynenci' albo 'islam religia pokoju'
Usmialem sie do rozpuku :)

Mój mąż zawsze powtarza dziecku, które się wiecznie odchudza:"Jedz kolację,bo się tobie Romowie przyśnią"...To wersja polit-poprawna.

Hoss wykazał się kreatywnością,a więc te miliony nie poszły na marne.I Unia powinna to wynagrodzić.

A ja się kiedyś (w 2007 roku) dziwiłam,że ktoś w ogóle może rozważać zagłosowanie na partię inną niż PiS...Tylko w głowie mi wówczas nawet nie postało,że złodziej poprze tylko złodzieja,naciągacz naciągacza,sutener sutenera,ćpun ćpuna i idiota idiotę(stąd takie tuzy w Sejmie i Senacie jak Szczerba,Pinior,Nitras,Petru,Schmidt,Wielgus itp)..Nie zdawałam sobie wówczas sprawy z tego,jakie pieniądze szły bokami i że ktoś je przecież chował do kieszeni.Ale teraz już wiem, więc teraz już się nie dziwię,że jeszcze w naszym kraju ktoś wychodzi na ulicę jak,nie przymierzając ulicznica jakaś,aby zaprotestować,że mu się koryto urwało...I Unia wówczas jakoś pieniędzy nie rozliczała i nie interesowała się czy są wydawane zgodnie z zaleceniami.Syf,kiła i mogiła.Oto,co mieliśmy w naszym kraju za rządów cinkciarzy z PO i ich chłopów pańszczyźnianych z PSL-u.

Zasadne jest pytanie kto zgarnął kasę przecież jakieś firmy organizowały te szkolenia które przyniosły kasę ale tym organizującym te szkolenia zazwyczaj byli to związani ludzie z PO którzy wiedzieli jak te pieniądze ugryźć

Ciekawe z kim się pomieniał na rozumy ten co chciał , aby romowie pracowali. Naród , który od wieków żyje z kradzieży , oszustw i wszystkich innych przekrętów jakiś mocno uderzony po rozumie chciał przymusić do pracy. To mniej więcej tak jak kazać strażakom gasić pożar przy pomocy wylewanej na ogień benzyny. Romowie i praca - to rzeczywiście jakieś chore rozumowanie , które miało na celu wyciągnięcie dodatkowych pieniędzy z budżetu dla oszustów i złodziei.

Uniokraci i ich polskojęzyczne przydupasy,owszem,na rozumie mocno szwankują,ale równocześnie są bardzo zapobiegliwi i skrzętni jeśli chodzi o gromadzenie dobytku,tak więc,wiesz..."Im ten miś droższy,tym..."Oni tym misiem otwierają oczy niedowiarkom i zbierają im opadnięte szczęki z chodników...

Widział ktoś kiedyś PRACUJĄCEGO Cygana?

Bo to nie byly zadne programy dla cyganow tylko dla szwagra Kolaski, ktory robils te przekrety.

No, były piękne konferencje w hotelu Giewont w Zakopanem itp. Inne miasta też się w to angażowały.

jak slysze, lub czytam KAPITAL LUDZKI,albo ZASOBY LUDZKIE zaczynam sie czuc jak na tagu niewolnikow......

KAPITAL LUDZKI,albo ZASOBY LUDZKIE w ten sposób mówi sie o pracownikach w banku w którym pracuje, pracownicy nie maja imienia i nazwiska tylko : numer kadrowy.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl