niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 czerwca 2017

Nie żyje dziennikarka, która poinformowała o wybuchu II wojny światowej

Dodano: 10.01.2017 [23:24]
Nie żyje dziennikarka, która poinformowała o wybuchu II wojny światowej - niezalezna.pl
foto: flickr.com
Dziś w wieku 105 lat zmarła Clare Hollingworth, brytyjska korespondentka wojenna. Jako pierwsza poinformowała o ataku Niemiec na Polskę w 1939 roku.

Hollingworth miała 27 lat i ledwie od tygodnia pracowała dla brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph”, gdy została wysłana do relacjonowania wzrostu napięcia na granicy polsko-niemieckiej latem 1939 roku. „Tysiąc czołgów przemieszczonych na granicę z Polską. Doniesienia o dziesięciu dywizjach gotowych do szybkiego uderzenia” - głosił nagłówek w "Daily Telegraph" do jej korespondencji zamieszczonej pod koniec sierpnia i - zgodnie z ówczesnymi zwyczajami - niepodpisanej jej nazwiskiem.

1 września donosiła ze Śląska już o wejściu armii niemieckiej do Polski. Według anegdoty, zadzwoniła z tą informacją do ambasady Zjednoczonego Królestwa w Warszawie. Wątpliwości wyrażane przez brytyjskiego dyplomatę rozwiała dopiero, gdy wystawiła słuchawkę za okno, by można było usłyszeć maszerujących żołnierzy i odgłosy pojazdów bojowych.

W 2009 roku wspominała w wywiadzie: „Byłam wtedy bardzo, bardzo młoda. Pojechałam tam, żeby pisać o uchodźcach, ślepa, głucha i niema. Kiedy tam byłam, wojna po prostu się wydarzyła”.

Przez kolejne dziesięciolecia Hollingworth była korespondentką wojenną relacjonującą wydarzenia w Palestynie, Algierii, Chinach i Wietnamie. W 1946 roku cudem uniknęła śmierci, gdy w jerozolimskim hotelu King David, gdzie przebywała, wybuchła bomba; zginęło wówczas prawie 100 osób. Za swoją pracę była nagradzana wyróżnieniami dziennikarskimi. W ostatnich latach życia udzielała się w klubie korespondentów zagranicznych w Hongkongu (FCC), gdzie w październiku 2016 roku świętowała swoje 105. urodziny.

W biografii o swej ciotecznej babce Patrick Garret napisał, że odnosiła ona sukcesy, bowiem miała naturalny talent do „schlebiania opornym urzędnikom państwowym, żonglowania niekompletnymi informacjami oraz zarządzania chaosem spraw organizacyjnych”.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Dziś jest podobnie. Polski znowu nie będzie. Już teraz większość naszego majątku jest w obcych rękach, a polski Sejm przerwał obrady aż do roku 2652.

1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę, wywołując tym samym II wojnę światową. Zrobili to, ponieważ mieli tajny traktat z Rosją (akurat sowiecką).

Przecież ruskie nas napadli wywołując tym wielką wojnę ojczyźnianą a naziści wbili nóż w plecy. Trzymajmy się faktów.

a teraz pomyślcie o "Stokrotce" :)

Co to za bzdety? Przecież Niemcy i Rosja radziecka poinformowały Anglie i Francję, ze dokonują podziału Polski zgodnie z ustaleniem z 23 września 1939.
A II Wojna Światowa wybuchła dopiero po zdradzieckim ataku III Reichu na swojego wiernego sojusznika od 1922 roku (Rapallo) 22 czerwca 1941 roku.

To wersja rosyjska, niewiele mająca wspólnego z prawdą.

Wersja soviecka, naturalnie. Polecam "zwierzenia" Suvorowa na temat co sie mialo stac 2 tyg po rozpoczeciu "Planu Barbarossa". Stalin planowal w ciagu 3 tyg osiagnac Berlin a potem calkiem szybko cala Europe, byl problem, ze UK sie ciagle bronilo. Hitler mial byc "Gubernatorem" na zachodnia czesc Jevropejkiego Sojuza a Himmler vice w NKWD. To pachnie dosys prawda..bo do czerwca 1941 podobno nawet NKWD i Gestapo rezydowali w Gdansku w jednym budynku. Wspólpraca w sprawie likwidacji Polaków i Katynia w szczególnosci jest dobrze udowodniona.
Hitler wiec "uratowal Europe" rzucajac ogromne sily na wojne prewencyjna na wschodzie. A jak sie okazuje..USA w ramach Land Lease juz do marca 1941 wysylala bron dla Stalina, ten byl sojusznikiem Adolfa dostarczajac wszystkiego co potrzebne do wojny na Zachodzie..paradoks totalny bo Leand Lease dawalo pomoc i UK zagrozonej straszliwie i poprzez Stalina samemu Hilterowi. I jaki biznes z tego byl!!! USA po wojnie stalo sie potega swiatowa a Niemcy niby zniszczone ale mialy najwiecej bogactw "po piwnicach" zrabowanych z calej Europy. A 2 Wojna Swiatowa to wybuchla 3. wrzesnia 1939 (to wersja angielska) bo wtedy III Rzeszy dwa imperia, Angielskie i Francuskie wypowiedzialy wojne..a wiec i Indie i Nowa Zelandia i Australia, Kanada...to dosc logiczne. Atak na Polske to tylko (wersja niemiecka) robienie porzadku w zarzewiu niepokoju wokolo sprawy Gdanska.

Czytałem "Lodołamacz".
Pozdrawiam.

Chyle czola przed jej profesjonalizmem, oraz zaangazowaniem zawodowym. Musiala byc ona zdecydowanie obiektywna pasjonatkatego co robila.

Czesc jej pamieci !!

ENDE

Piekna postać,piekna historia i piekne zakończenie.Claro masz pomnik w moim sercu.

Bombę podłożył Ben Gurion,urodzony w Płońsku. Zgineło wtedy pond 100 gości hotelowych przeważnie Brytyjczycy.

No proszę, brytyjska dziennikarka informowała o wkroszeniu Szwabów do Polski swojemu ambasadorowi, a on jej nie ufał. Angielskie głupie hooje jeszcze się kiedyś przejadą na swojej głupocie.

Szkoda że Churchill był tak krótkowzroczny!!

We wrześniu !939 premierem Wielkiej Brytanii nie był Churchill tylko Chamberlain.

..Chamberlain. I tenze byl goracym zwolennikiem Adolfa (dwukrotne zgloszenie Hitlera do nagrody pokojowej Nobla) i reprezentantem biznesu co zainwestowal miliardy w Adolfa, uzbroil go, zeby ten ruszyl do wojny i powiekszyl ten kapital wielokrotnie. Gdyby wojna sie nie zaczela..to czolgi by zardzewialy, pieniadze by poszly na marne i trzeba by bylo dokarmiac 80 milionów Niemców co mieli "armaty zamiast masla".
Urzednik UK w Warszawie wiedzial dokladnie, ze wojna wybuchla..ale "uciszal dziennikarke" dokad sie dalo..bo ta nie sprzyjala sprawie.
A jesli o czolgi i armaty chodzi...decyzja Chamberlaina zeby oddac Czekoslowacje Hitlerowi miala na celu powiekszenie jego potencjalu o ..ponad jedna trzecia. Bo przejecie setek czeskich czolgów, tysiecy armat i najwiekszej w Europie fabryki amunicji (Ceska Zbrojovka) byla po to zeby Niemcy mieli pewnosc, ze podolaja zadaniu. Mimo to..gdyby nie Bolszewicy to Polska by sie mogla obronic...wycofana nawet na Kresy..Niemcy nie mieli juz prawie ani benzyny ani amunicji, nie zdazyli by jej do zimy "doprodukowac" i inwazja by ugrzezla w blocie i mrozie. Polska miala
do czasu "uzbrojenia Niemiec przez jego Aliantów" najwieksza armie w Europie i to dobrze wyszkolona do tego.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl