Górale Janowi Pawłowi II

2 kwietnia w najwyżej położonej miejscowości w Polsce, w Zębie koło Zakopanego, zostanie odsłonięty pomnik Jana Pawła II - poinformował w poniedziałek PAP wójt gminy Poronin Bronisław Stoch.

"Monument będzie się składał z dwóch granitowych głazów. Na jednym z nich znajdzie się popiersie papieża odlane z brązu, element herbu papieskiego oraz napis informujący o przebiegającym tędy Szlaku Papieskim. Drugi głaz będzie stanowił element tła pomnika" - wyjaśnił Stoch.

"Liczący ponad trzy metry pomnik zostanie uroczyście odsłonięty 2 kwietnia, w dniu śmierci naszego wybitnego rodaka" - dodał Stoch.

Autorem projektu pomnika jest architekt Krzysztof Smoliński, natomiast wykonawcą popiersia - krakowski artysta rzeźbiarz, Wojciech Pondel. Koszt monumentu wyniesie około 120 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodzą ze składek miejscowej społeczności.

W 1997 roku Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny, przejeżdżał z Zakopanego przez Ząb do Ludźmierza. Po tym wydarzeniu drogę tą nazwano Szlakiem Papieskim, a mieszkańcy Zębu, przy wjeździe do wsi na polanie Furmanowa ustawili drewnianą kapliczkę. Teraz skromna budowla zostanie zastąpiona pomnikiem.

Zdaniem Stocha, monument poświęcony Janowi Pawłowi II jest w Zębie będzie pamiątką wydarzenia z 1997 roku, gdy papież zatrzymał się w tym miejscu i błogosławił mieszkańców.
Ząb to malownicza góralska wieś, położona w paśmie Gubałówki na wysokości 1010 - 1040 m n.p.m.

Górale wystawili papieżowi Janowi Pawłowi II już kilka pomników; są to m.in. monumenty przy sanktuariach Maryjnych na Krzeptówkach, na Olczy i w Ludźmierzu oraz przy słynnym domu rekolekcyjnym "Księżówka" w Zakopanem, w którym papież spędził kilka dni podczas jednej ze swoich pielgrzymek do ojczyzny.

W całej Polsce jest około 530 pomników Jana Pawła II. Szacuje się, że poza krajem jest ok. 200 pomników jemu poświęconych.

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Gazociąg Polska-Litwa: zapadły kluczowe decyzje.

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Z najnowszych informacji wynika, że udało się wyłonić projektanta ważnego odcinka gazociągu Polska-Litwa. Jak się okazuje Górnicze Biuro Projektów PANGAZ opracuje projekt południowego odcinka interkonektora gazowego Polska - Litwa (GIPL). Kompletny projekt ma być gotowy w drugiej 2019 r.

Jak wyjaśnia Gaz-System, odcinek gazociągu jest strategiczny. GIPL to interkonektor, który połączy systemy gazowe Polski i Litwy. Pozwoli na zintegrowanie europejskiego systemu przesyłu gazu, przyczyni się do dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa.

PANGAZ - jak wynika z umowy - oprócz wykonania projektu jest zobowiązany do uzyskania wszystkich niezbędnych uzgodnień, zgód, opinii, pozwoleń, decyzji i przekazania kompletnej dokumentacji projektowej inwestorowi w II połowie 2019 r. Spółka będzie również sprawować nadzór autorski nad realizacją prac budowlano-montażowych.

Południowy odcinek gazociągu będzie miał długość ok. 153 km i średnicę 700 mm. Zlokalizowany jest na terenie dwóch województw: podlaskiego i mazowieckiego. Trasa przechodzi przez obszar siedmiu powiatów i 18 gmin.

Jak podkreśla Gaz - System powstanie magistrali pozytywnie wpłynie na szanse rozwoju gospodarczego regionu, wzrost jego konkurencyjności i polepszenie standardów życia mieszkańców, dzięki możliwości zastąpienia paliw stałych paliwem gazowym i zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji do otoczenia. Nowa infrastruktura przesyłowa umożliwi odbiór paliwa gazowego przez odbiorców indywidualnych oraz przemysłowych, co może zainicjować w tym rejonie lokalizację ośrodków produkcyjnych różnych branż i stworzenie nowych miejsc pracy.

Projekt połączenia systemów przesyłu gazu między Polską a Litwą (GIPL) został uznany przez Komisję Europejską za jeden z kluczowych w zakresie infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo dostaw, o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE w perspektywie krótko- i średnioterminowej. W październiku 2013 r. KE nadała mu status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI).

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl