Relacja z pokazu filmu „Krzyż”

  

W warszawskiej Kinotece rozpoczął się premierowy pokaz filmu Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego „Krzyż”. Film jest kontynuacją „Solidarnych 2010” i dokumentuje kolejne miesiące po katastrofie smoleńskiej.

Na sali obecni są twórcy filmu Ewa Stankiewicz i Jan Pospieszalski, obrońcy Krzyża, redaktor Tomasz Sakiewicz z żoną, Antoni Macierewicz, współautorka filmu "Mgła" Joanna Lichocka oraz wiele osób, które odebrały bezpłatne zaproszenia na dzisiejszy pokaz.

Właśnie rozpoczęła się projekcja filmu.

W trakcie projekcji filmu pojawiają się niekiedy żywiołowe reakcje publiczności, jednak w dużej mierze filmowi towarzyszy smutna cisza i refleksyjny nastrój. W filmie zamieszczone zostały poruszające relacje z Krakowskiego Przedmieścia ukazujące m.in. młodych ludzi z krzyżem zrobionym z puszek po piwie oraz smutny obraz tego, co robiły wówczas władze miasta. Na filmie znalazła się także rozmowa Ewy Stankiewicz z pijanym Dominikiem Tarasem (organizatorem akcji przeciwników krzyża na Krakowskim Przedmieściu). Poza tym na filmie zamieszczono także niepublikowane wcześniej nagranie z szefem Kancelarii Bronisława Komorowskiego, który potwierdza, że to on zdecydował o przeniesieniu krzyża i zaraz zapewnia, że "nie ma nic wspólnego z Platformą".

W filmie pokazano także nagranie zarejestrowane ukrytą kamerą w zakładzie psychiatrycznym, w którym został zamknięty jeden z obrońców krzyża - Jan Kossakowski.

W filmie uchwycone zostało także gaszenie zniczy przez służby porządkowe.

Projekcja filmu została zakończona. Film Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego zebrani w warszawskiej Kinotece widzowie przyjęli owacją na stojąco.


UWAGA

Ze względu na duże zainteresowanie pokazem filmu „Krzyż” organizatorzy zapowiadają drugą projekcję. Odbędzie się ona we wtorek 22 marca o godzinie 20.00 w Kinie Wisła.

Po projekcji planowane jest spotkanie stowarzyszenia solidarni 2010Ewa Stankiewicz podkreśla, że film powstał z przekonania, że na naszych oczach dzieją się rzeczy istotne, a także z potrzeby zrozumienia tego, co się dzieje, i poznania miejsca oraz ludzi, którzy tworzą nasz kraj. Z kolei producent filmu Robert Kaczmarek zauważył, że mimo iż od katastrofy minął prawie rok, nie powstał żaden inny film z okresu żałoby narodowej niż „Solidarni 2010”, a przecież sytuacja pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu była w centrum opinii publicznej i mediów przez wiele miesięcy.

Twórcy filmu uważają, że wydarzenia pod krzyżem stanowiły element wojny o kulturę i miejsce krzyża w przestrzeni publicznej, a także były sondowaniem, jak daleko można się posunąć w niszczeniu podstaw naszej cywilizacji


Film Krzyż wraz z książką jest do nabycia w Księgarni Gazety Polskiej
Kliknij aby przenieść się do Księgarni Gazety PolskiejFOTORELACJĘ Z PREMIERY FILMU "KRZYŻ" MOŻNA ZOBACZYĆ KLIKAJĄC NA ZDJĘCIA ZNAJDUJĄCE SIĘ NIŻEJ:

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ fot. Andrzej Hrechorowicz


KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ fot. Andrzej Hrechorowicz


KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ fot. Andrzej HrechorowiczUdostępnij


Wczytuję komentarze...

Irlandia jednak za zabijaniem dzieci. Znamy już WYNIKI referendum

/ congerdesigne

  

Irlandczycy zagłosowali przytłaczającą większością za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji zrównującej prawo do życia kobiety i nienarodzonego dziecka. Opowiedzieli się tym samym za liberalizacją obecnych przepisów aborcyjnych - wynika z sondażu Ipsos dla "Irish Times".

Według badania 68 proc. wyborców poparło zmiany, a 32 proc. było przeciw.

Zgodnie z rządową propozycją nowa ustawa, która trafi pod obrady parlamentu jeszcze przed wakacjami, będzie zawierać:

  • możliwość przerwania ciąży do 12 tygodni od poczęcia bez podania powodu, po konsultacji z lekarzem;
  • prawo do aborcji do 24 tygodnia w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, a także poważnego uszkodzenia płodu, które może doprowadzić do jego śmierci przed lub wkrótce po narodzinach; 
  • nieograniczone czasowo prawo do przerwania ciąży w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety lub śmiertelnego uszkodzenia płodu.

Według obecnych przepisów aborcja jest w Irlandii nielegalna - poza wprowadzonym w 2013 r. wyjątkiem, kiedy lekarze stwierdzają bezpośrednie zagrożenie dla życia kobiety.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl