Prof. Żaryn przewodniczącym PJN

Nowym przewodniczącym Stowarzyszenia „Polska jest Najważniejsza” został historyk, profesor Jan Żaryn. Zastąpi on ustępującego prezesa, profesora Włodzimierza Klonowskiego. Stowarzyszenie PJN zostało założone 10.10.2010 r. Przez członków Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego.

Stowarzyszenia „Polska jest Najważniejsza” nie należy kojarzyć z ugrupowaniem Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Stowarzyszenie PJN jest jedynym podmiotem, któremu przysługuje prawo do nazwy „Polska jest Najważniejsza”.

- Jesteśmy ruchem społecznym niezwiązanym z żadną partią polityczną. Nie mamy nic wspólnego ze strukturami zawiązanymi przez posłanki Joannę Kluzik-Rostkowską i Elżbietę Jakubiak. Decyzja KRS potwierdza, ze to my mamy prawo do używania nazwy „Polska jest Najważniejsza” - oświadczyli na konferencji prasowej członkowie stowarzyszenia i zarzucili politykom z ugrupowania Joanny Kluzik-Rostkowskiej „bezprawne zagarnięcie” nazwy.

Profesor Jan Żaryn to m.in. b. dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Po swej wypowiedzi o niezgodnym z przepisami przyznaniu przez IPN w 2005 r. statusu  pokrzywdzonego Lechowi Wałęsie, Żaryn oddał się do dyspozycji ówczesnego prezesa IPN Janusza Kurtyki, który odwołał go z tej funkcji. Później Żaryn był m.in. doradcą Kurtyki. Żaryn jest  absolwentem historii Uniwersytetu Warszawskiego w 1984 r. Specjalizuje się w dziejach najnowszych, a szczególnie w historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX w., obozu narodowego, dziejach  politycznych po 1945 r. W 2009 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego krzyżem komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, razem z innymi historykami IPN.

- Prof. Jan Żaryn jest od początku członkiem tego stowarzyszenia, wchodził również w skład społecznego komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Nie pomyli się z panem Poncyljuszem czy z panią Kluzikową, (...) którzy dublują naszą nazwę z całą świadomością, nie mając do tego prawa – tłumaczy wiceprezes stowarzyszenia Wojciech Boberski.

Wstępne wizje działalności Stowarzyszenia „Polska Jest Najważniejsza” zakładają edukację historyczną, adresowaną do młodzieży, ale również i do nauczycieli. W przyszłości stowarzyszenie ma ambicje poszerzania swej działalności. W ramach edukacji historycznej i patriotycznej, którą zamierza podjąć stowarzyszenie zorganizowany ma zostać cykl paneli dyskusyjnych z udziałem  młodzieży, „zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, takich jak „Solidarni 2010”.

- Również chcemy zaistnieć w bieżących wydarzeniach, w obchodach rocznicy tragedii smoleńskiej planujemy jakiś udział – zapowiedział Wojciech Boberski.

Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza założone przez byłych polityków PiS (m.in. Joannę Kluzik-Rostkowską, Elżbietę Jakubiak i Pawła Poncyljusza) do  zmiany nazwy, by odróżniała się od innych stowarzyszeń. Trwa proces rejestracji stowarzyszenia, które ma nosić nazwę Stowarzyszenie Obywatelskie Polska Jest Najważniejsza.

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Gazociąg Polska-Litwa: zapadły kluczowe decyzje.

/ Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Z najnowszych informacji wynika, że udało się wyłonić projektanta ważnego odcinka gazociągu Polska-Litwa. Jak się okazuje Górnicze Biuro Projektów PANGAZ opracuje projekt południowego odcinka interkonektora gazowego Polska - Litwa (GIPL). Kompletny projekt ma być gotowy w drugiej 2019 r.

Jak wyjaśnia Gaz-System, odcinek gazociągu jest strategiczny. GIPL to interkonektor, który połączy systemy gazowe Polski i Litwy. Pozwoli na zintegrowanie europejskiego systemu przesyłu gazu, przyczyni się do dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa.

PANGAZ - jak wynika z umowy - oprócz wykonania projektu jest zobowiązany do uzyskania wszystkich niezbędnych uzgodnień, zgód, opinii, pozwoleń, decyzji i przekazania kompletnej dokumentacji projektowej inwestorowi w II połowie 2019 r. Spółka będzie również sprawować nadzór autorski nad realizacją prac budowlano-montażowych.

Południowy odcinek gazociągu będzie miał długość ok. 153 km i średnicę 700 mm. Zlokalizowany jest na terenie dwóch województw: podlaskiego i mazowieckiego. Trasa przechodzi przez obszar siedmiu powiatów i 18 gmin.

Jak podkreśla Gaz - System powstanie magistrali pozytywnie wpłynie na szanse rozwoju gospodarczego regionu, wzrost jego konkurencyjności i polepszenie standardów życia mieszkańców, dzięki możliwości zastąpienia paliw stałych paliwem gazowym i zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji do otoczenia. Nowa infrastruktura przesyłowa umożliwi odbiór paliwa gazowego przez odbiorców indywidualnych oraz przemysłowych, co może zainicjować w tym rejonie lokalizację ośrodków produkcyjnych różnych branż i stworzenie nowych miejsc pracy.

Projekt połączenia systemów przesyłu gazu między Polską a Litwą (GIPL) został uznany przez Komisję Europejską za jeden z kluczowych w zakresie infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo dostaw, o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE w perspektywie krótko- i średnioterminowej. W październiku 2013 r. KE nadała mu status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI).

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl