niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
30 czerwca 2016

PO chce pomóc frankowiczom, ale... tylko niektórym. Pomysł przedstawiła prezes banku

Dodano: 08.07.2015 [17:24]
PO chce pomóc frankowiczom, ale... tylko niektórym. Pomysł przedstawiła prezes banku - niezalezna.pl
foto: Tomasz Hamrat/Gazeta Polska - Donald Tusk i Krystyna Skowrońska, grudzień 2013 r.
W Sejmie posłowie PO Krystyna Skowrońska i Jacek Brzezinka przedstawili projekt ustawy, która w opinii rządzących miałby pomóc kredytobiorcom. Ustawa, z której może skorzystać zaledwie 20 proc. tzw. frankowiczów, została skrytykowana przez obecnych na konferencji prasowej dziennikarzy. Przypomnieli oni również, że Skowrońska jest nie tylko szefową sejmowej Komisji Finansów Publicznych, ale również... prezesem Banku Spółdzielczego w Przecławiu.

Projekt forsowany przez PO na kilka miesięcy przed wyborami zakłada, że posiadacze kredytów walutowych mogą przewalutować je po kursie bieżącym (NBP), z dnia poprzedzającego wystąpienie z wnioskiem o taki krok. Koszty przewalutowania miałby zostać rozłożone między banki a kredytobiorców. Połowa kosztów miałaby zostać umorzona, a połowa rozłożona na raty oprocentowane według referencyjnej stopy NBP – obecnie 1,5 proc. – podaje tvn24bis.pl.

W pierwszym roku obowiązywania ustawy – przewalutowanie ma być możliwe do 2020 – mogłyby z niej skorzystać osoby, których wartość kredytu do wartości zabezpieczenia (mieszkania) wynosi 120 proc. i więcej. W kolejnym roku byłoby to 100-120, a w następnych dwóch latach ponad 80 proc. Projekt zakłada też inne limity. Mieszkanie musi być jedynym posiadanym przez właściciela i użytkowanym na własne potrzeby. Powierzchnia mieszkania nie może być większa niż 75 m kw., a domu 100 m. Norma ta ma nie dotyczyć rodzin z trójką dzieci. Koszt rozwiązań dla banków szacowany przez pomysłodawców to około 9-9,5 mld zł. Według portalu tvn24bis.pl, ustawa miałaby objąć zaledwie 20 proc. kredytów frankowych.

Jednym z pierwszych pytań dziennikarzy, obecnych podczas konferencji prasowej dotyczyło tego, kto zapłaci za wprowadzenie w życie proponowanej ustawy? – Nie było takiego przypadku w historii, żeby banki na tym straciły. Jak rozumiem obciążą tym kosztem nas wszystkich, którzy mają swoje konta i korzystają z usług banków. Czy państwo brali to pod uwagę? – zapytała posłów PO dziennikarka TVP Info Karolina Lewicka.

– Czy sobie przerzucą – to warto żeby klienci, ale i Komisja Nadzoru Finansowego nad tym elementem czuwała – odpowiedziała Skowrońska.

Teraz my, klienci, mamy monitorować swoje banki – czy banki przez przypadek nie podnoszą kosztów usług, które nam świadczą, bo zwracają pieniądze frankowiczom, tak? dopytywała dziennikarka.

– Klienci obserwują i mogą zwracać uwagę na fakt – tłumaczyła swoje słowa Skowrońska.

Podczas konferencji pojawił się również wątek działalności Krystyny Skowrońskiej na zajmowanym przez nią do dziś stanowisku prezes Banku Spółdzielczego w Przecławiu. – Nie ma tu kolizji w związku z wykonywaniem mandatu posła i senatora – stwierdziła w odpowiedzi na pytania dziennikarza Telewizji Republika Jana Koraba posłanka PO.


fot. krs-online.com.pl

Ani Skowrońska ani Brzezinka nie odpowiedzieli jasno i wprost na kilkakrotnie powtarzane przez różnych dziennikarzy pytanie – „dlaczego, po tylu latach oczekiwania, dopiero teraz PO wychodzi z pomocą do frankowiczów”.

Zobacz wideo:
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło: ,
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

To coś głupiego, jeśli pomóc to WSZYSTKIM, bo co oni winni,że ich BANKI OSZUKAŁY ,a PAŃSTWO NA TO POZWOLIŁO, bo jego INSTYTUCJE NIE DZIAŁAJĄ !

Co to znaczy "koszt przewalutowania"?
Przewalutować kredyt to jak rozumiem wziąć mój kredyt (obecne jego saldo) i zamienić na złotówki.
Czyli mam jakąś kwotę do spłacenia np. po obecnym kursie 200.000 zł.
Frank spadnie, a ja nadal będę spłacać te 200.000.

Ja tu widzę tylko zysk z przewalutowania - dla banku oczywiście, bo "zamrozi" wartość kredytu w najkorzystniejszym dla banku momencie.

Czy koszt przewalutowania to jeszcze wymyślona do tego jakaś wymyślona prowizja za przewalutowanie, którą bank sobie podyktuje i do której jeszcze się klient ma dokładać?

Niech ktoś mnie oświeci, czy to jest tak grubymi nićmi szyte oszustwo, czy ja czegoś nie rozumiem?
Bo to co ma być ratunkiem wydaje mi się gwoździem do trumny...

Powiedzcie proszę, że to nieprawda, że takich przekrętów, w tak bezczelny sposób, być nie może...
Gdzie tu jest jakaś strata dla banków i jakaś korzyść dla frankowiczów?

Banki przestraszone że PiS zrealizuje swoje obietnice i pomoże frankowiczom w ich trudnej sytuacji, dlatego stara sie uprzedzić ten fakt i wyciagnąc ile się da kasy ze swoich klientów, a PO im w tym chce pomóc, jednocześnie mydląc oczy Polakom że szukaja dobrych rozwiązań. Jeszcze niedawno nie widzieli możliwości jakiejkolwiek pomocy dla frankowiczów, a dziś gdy realne zagrożenie ze strony PiS u drzwi można wszystko, ale to nie koniec jeszcze chwila i obiecają ze oddadzą diety na pomoc najuboższym. Na złodzieju czapka gore nadchodzi czas zapłaty za niszczenie kraju.

Nie prezes banku a prezesa banku przedstawiła projekt. Nowocześnie trzeba nowocześnie ;=))))))))))))))))

Tak naprawdę PO wprowadzając te ograniczenia chce pomóc obcym bankom, a nie ludziom uwikłanym w ten bandycki kredyt. Bo kto mając rodzinę 4 osobową buduje dom o powierzchni do 100 m2? A czy mieszkanie do 70 m2 to taki luksus? Pewnie jeszcze powinna być w nim "ślepa" kuchnia jak za głębokiej komuny?

Zycze PO z calego serca naglej i niespodziewanej smierci.
A dzialaczy tej partii i rzadu,calkowitego przepadku mienia.
Po czym emigracji na zlewozmywak do Irlandii.

Mogą się wypchać tą ustawą! Frankowicze nie panikujmy, pośpiech to najgorszy doradca. Od jakiegoś czasu odnoszę wrażenie, że ten super pomysł to kolejne niecne zagranie toksycznych banków, żeby nas frankowiczów zamrozić z przewartościowanym frankiem, którego kurs jest obecnie na samej górce. Kiedyś wróci na rynki koniunktura i stabilizacja, a franek sam zacznie tanieć, czego wam i sobie z całego serca życzę :)

Dlatego teraz PO wychodzi z pomocą , ponieważ nie chce aby takiej pomocy udzielił PIS. Pomoc PO zminimalizuje straty banków, po kieszeni dostaną kredytobiorcy. W przypadku gdyby pomocy udzielał PIS główne obciążenia były by po stronie banków.

Banki na na pewno podniosą koszty usług, nawet je podwoja,, przecież partia oszustw nic nie ze swojego budżetu, bo on jest przeznaczony dla swoich kolesi,lud uwierzy platformie jaka ona jest dobra? Kasia dla kolesi jest każdy otrzymuje po 3 mln, Frankowiczów muszą spłacić wszyscy, Tusk,kopacz jesteście żałośni,

wynocha!!!!!!!!! Przewalutować po kursie z dziś to ja sobie zawsze moge i nie muszę mieć do tego 3 dzieci!!!!! Zapisy w umowach to gwarantują, więc co wyście wymyślili??????? Gdzie ta POMOC szumnie nazwana?????????????????????

Pani premier powiedziala ze jak biedronka odda do budzetu wiecej to przerzuci to na klientów ale jak bank straci na przewalutowaniu to nie podniesie cen usług dla ludnosci.

Teraz juz wiem ze w biedronce maja dobre warzywa ale to wyzyskiwacze Polaków.
Ale wiem tez ze bankowcy to co prawda kretacze ale dobroduszni.

Czy oni tam w platformie panuja nad tym kto co mówi czy tak kazdy sobie rzepke skrobie.

POwiedzmy wprost: PO nikomu (POza swojakami) nie pomoze. Gdyby chciala POmagac to bylo na to 8 lat. Teraz to kolejna zagrywka obliczona na lapanie punkcikow przed zblizajacymi sie wyborami.

Zrozumcie wreszcie, ze tamten etap sie skonczyl, juz sie nie da wciskac ludziom tego kitu. Wasz problem jets taki, ze co byscie nie wymyslili to POjawi sie tekst j.w. .........i bedzie mial wielu sluchaczy - wlasnie nauczonych przez te 8 lat....

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl