niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 czerwca 2016

Uzasadnienie wyroku miażdży Owsiaka. Sąd potwierdza fakty podane przez blogera

Dodano: 06.11.2014 [10:30]
Uzasadnienie wyroku miażdży Owsiaka. Sąd potwierdza fakty podane przez blogera - niezalezna.pl
foto: Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
MatkaKurka przedstawił pełne, 28-stronicowe uzasadnienie wyroku ogłoszonego w procesie jaki wytoczył mu Jerzy Owsiak. Bloger podkreśla, że treść dokumentu jest miażdżąca dla Jerzego Owsiaka, fundacji WOŚP oraz księgowej Doroty Pilarskiej i rzecznika WOŚP Krzysztofa Dobiesa. Ponadto sąd wykazał szereg nieścisłości w zeznaniach Owsiaka. Prezes WOŚP w jednym zdaniu zaprzeczał czemuś, a w następnym potwierdzał to - czytamy na kontrowersje.net.
 
Piotr Wielgucki (piszący jako bloger Matka Kurka) podaje, że „prywatny akt oskarżenia Jerzego Owsiaka i Fundacji WOŚP był motywowany strachem przed ujawnieniem mechanizmu finansowania prywatnej kieszeni małżeństwa Owsiak z publicznej kasy i ofiar donatorów”.
 
Sąd w uzasadnieniu napisał na jakiej podstawie bloger sformułował zarzuty oraz, że były prawdziwe. Matka Kurka przedstawił je na stronie kontrowersje.net
 
Zawarte w tych artykułach twierdzenia, dotyczące wpływów: fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, źródeł i wysokości tych wpływów, wysokości wydatków i ich przeznaczenia, posiadanych przez fundację nieruchomości i kosztów ich zakupu, zacytowanych czy przytoczonych słów Jerzego Owsiaka bądź innych osób publicznych (…) struktury własnościowej i personalnej takich podmiotów, jak „Złoty Melon” spółka z o.o. czy „Mrówka Cała”(jednoosobową działalność gospodarcza prowadzona przez Lidię Niedźwiedzką-Owsiak), charakterystyki fundacji WOŚP, zatrudnienia Jerzego Owsiaka i Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak w „Złotym Melonie” lub fundacji WOŚP, przepływy finansowe pomiędzy fundacją WOŚP, „Złotym Melonem”, „Mrówka Całą”, Piotr Wielgucki oparł o: brzmienie statutu fundacji WOŚP, rzeczywiste wypowiedzi Jerzego Owsiaka i innych osób publicznych, opublikowane w mediach, sprawozdania finansowe fundacji WOŚP. (…)
 
Niektóre zawarte w artykułach twierdzenia, dotyczące: kosztów organizacji tzw. finałów WOŚP, sposobu przeprowadzania zbiórki publicznej, Piotr Wielgucki oparł o fakty powszechnie znane, które w szczegółach wykazywał w toku procesu. Wszystkie twierdzenia Piotra Wielguckiego, zawarte w wymienionych publikacjach i objęte skargą oskarżycieli prywatnych, były prawdziwe" - napisał sąd w uzasadnieniu.


Sędzia też zaznaczył, że zachowania oskarżonego - za wyjątkiem określenia ,,hiena cmentarna” - zarzucane mu aktem oskarżenia, nie wypełniły znamion ustawowych czynu zabronionego. Nie było przekłamań w tekstach blogera!
 
Sąd nie dopatrzył się w wyjaśnieniach oskarżonego, w tych punktach gdzie mówił o faktach, przekłamań. Gdy Piotr Wielgucki powoływał się na konkretne kwoty bazował przede wszystkim na sprawozdaniach finansowych i rozliczeniach przedstawionych przez WOŚP” – czytamy w uzasadnieniu.
 
Co do Jurka Owsiaka sąd napisał, że w wyjaśnieniach i tłumaczeniach prezesa WOŚP było mnóstwo nieścisłości.

Nie kwestionując, co do zasady, wiarygodności zeznań Jerzego Owsiaka, podkreślić trzeba, że sąd dostrzegł w tych zeznaniach szereg nieścisłości. Część tych nieścisłości nie miała charakteru pierwszorzędnego, dotyczyło to takich kwestii, jak wskazywanie, iż od początku istnienia spółki ,,Złoty Melon” pełnił on w niej funkcję prezesa zarządu, a następnie wskazywanie, iż nie wie kto jest prezesem tego podmiotu, czy też wskazywanie, że czternaście godzin dziennie poświęca pracy w fundacji, a następnie, iż całą swoją siłę wkłada w pracę dyrektora graficznego w spółce ,,Złoty Melon”. Pewne nieścisłości dotyczyły jednak zagadnień istotnych z punktu przedmiotu procesu.

Świadek Jerzy Owsiak z jednej strony przedstawiał, iż doskonale wie co i do kogo mówi, a następnie podawał, że nie pamięta słów wypowiadanych pod adresem Piotra Wielguckiego (przy czym w pytaniach oskarżonego treść tych słów była przytaczana) w sytuacji, gdy słowa te oskarżony w sposób bezsprzeczny wykazał. Jerzy Owsiak w jednym zdaniu zaprzeczał, aby fundacja organizowała szkolenia dla ratowników medycznych, po czym w kolejnym zdaniu to potwierdzał
” – czytamy.
 
A jak sąd ocenił wiarygodność księgowej WOŚP i „Złotego Melona” Doroty Pilarskiej?
 
Do zeznań tego świadka sąd podszedł jednak ostrożnie, gdyż świadek był osobą, która sporządzała wykazy operacji finansowych, o które zwracał się sąd, a które wzbudziły szereg wątpliwości. Ponadto, co jest dla sądu zadziwiające, świadek nie potrafiła wytłumaczyć wielu kwestii związanych z działaniem programu księgowego, na którym na co dzień pracuje. (…) Z zeznań samej Doroty Pilarskiej wynikał szereg wątpliwości co do możliwości „odczytania” zawartych w nadesłanej dokumentacji danych (do szeregu kwestii sama główna księgowa nie była w stanie się jednoznacznie odnieść)”- czytamy.

Matka Kurka wykazał, że odsetki z kapitału, pochodzącego ze zbiórki publicznej (tzw. ,,puszki”) były przeznaczane na organizację przystanku Woodstock.
 
Nawet świadek Dorota Pilarska wskazała natomiast, iż na delegacje pracowników fundacji, wysyłanych na Przystanek Woodstock, środki pochodziły z takiego źródła” – napisał sąd.
 
I najlepsze na koniec. Czy Piotr Wielgucki udowodnił, że istnieje mechanizm przepływu pieniędzy w trójkącie fundacja WOŚP, spółka ,,Złoty Melon” i firma „Mrówka Cała”? Warto przypomnieć, że Jerzy Owsiak mimo próśb ze strony wymiary sprawiedliwości nie upublicznił ksiąg rachunkowych.
 
Piotr Wielgucki udowodnił samo istnienie mechanizmu transakcji i umów w trójkącie podmiotów (fundacja WOŚP spółka ,,Złoty Melon” i firma „Mrówka Cała”), a nawet ta wątpliwa dokumentacja księgowa mechanizm ten potwierdzała, konieczne było ustalenie zakresu tego mechanizmu, a tym samym zasadności użytych przez oskarżonego w tym zakresie sformułowań, przez zażądanie dokumentacji księgowej w formie, która jednoznacznie udzieliłaby odpowiedzi co do kwot tych transakcji, a której sądowi odmówiono” – napisał sędzia.
 
W uzasadnieniu podkreślono również, że „Piotr Wielgucki, składając wyjaśnienia, na uzasadnienie swoich twierdzeń, tez i ocen praktycznie zawsze przedstawiał dowody, przeważnie w formie wydruków z Internetu”.

Pełna treść uzasadnienia do pobrania tutaj (link znajduje się pod tekstem).
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło: ,
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

To mi przypomina komentarz sportowy: przegraliśmy wysoko , ale sędzia zmiażdzył przeciwnika dając mu żółtą kartkę.

tak czy owak matka-kurka skazana

ale nie za to, że zarzucił Owsiakowi przywłaszczenie pieniędzy, marnotrastwo

A może by tak zrobić zestawienie przychodów i wydatków kościoła i Caritas co ? Byłby znacznie ciekawszy

Zrób. Chętnie poczytamy. Ale zdaje się, że tylko hejtujesz.

czytam te niektore wypociny i rece opadaja! powiem krotko - odwalcie sie od tego chlopa, ktory odwala kawal dobrej roboty i to takiej, ktora nalezy do ministra zdrowia, nfz-tu i innych, ktorych zasranym obowiazkiem jest dbac o zdrowie Polakow!
kazda fundacja robi " przekrety "! mniejsze lub wieksze! przeswietlajac inne / a jest ich sporo i prowadzone przez znane persony / zapewne wlos stanalby na glowie, przeczytawszy raporcik pokontrolny! Owsiaka zawsze sie czepiali i stal im oscia w gardle, bo zwyczajnie osmieszal nasz system! i o to w tym wszystkim chodzi!!!!!!!!! Jurek - nie daj sie chlopie i graj! ratuj zycia tak, jak dotad to robiles!

robi tyle dobrego, a że przy tym dla siebie bierze z tego mioliony (przez te lata tyle się uzbierało) to nic... to dobry człowiek jest hahaha

Proszę Pana większość ludzi popiera ideę Wielkiej Orkiestry bo to szczytny cel, jednakże jeżeli ktoś defrauduje pieniądz to jest zwykłym złodziejem! A z raportu i wyroku sądu wynika jasno iż przedstawione fakty są prawdziwe. Jasno to pokazuje że nie taki Owsiak wspaniały na jakiego się kreuje.

Proszę czytać ze zrozumieniem, choć wiem, że artykuł tego nie ułatwia. Sąd nie wyrokował na temat poprawności (lub nie) przepływu pieniędzy w fundacji. W kwestii kluczowej sąd jedynie uznał, że analiza sporządzona przez oskarżonego była oparta na informacjach z internetu, i tu nie było przekłamania.
W tej sytuacji Owsiak powinien odkryć karty, pokazać ile i z czego ma dochodu, a opinia publiczna przestałaby domniemywać. Chyba, że faktycznie jest co ukrywać...

Bez względu na opinie i wszystkie inne poglądy oskarżenia itp. będę wspierać dalej WOŚP ponieważ sprzęt kupiony przez nich uratował życie mojego synka

przez takich debili jak ty ,oszusci sa bogaci.Co ma wspolnego sluzba zdrowia,ktora na calym swiecie ratuje zycie dzieciom,gdzie o Owsiakowi nawet diabel nie wie !dlaczego nagle jakis tam oszust w dzeciecych okularkach ma prawo krasc miliony bo jakas tam "umyslowo przydymiona"mamka jest przekonana ze jest to w porzadku ? wstydz sie babo !!!!!!

bez watpienia...pieniadze ktore owsik ukradl,gdyby byly wydane w sposob wlasciwy,uratowalyby niejedno zycie...

Z pewnoscią ryszrd ma kupę zamiast mózgu. Ja nie przejmował bym się takimi frustratami tylko sposywał ich dane jak i dane ich rodzin które prawdopodobnie są równie powalone i zabronił im korzystac ze sprzętu Owsiaka w przypadku gdy ich rodzina by tego potrzebiwała. Polska to zacofany kraj i takich obsranych ryszardow są miliony i te ryszardy nie wiedza ze organizacja harytatywna to nie organizacja dzialajaca całkowicie za darmo. Ci ludzie żyć muszą. Tylko oni zamiast jak ryszard kleać ćwiarę i kłaść krzywo cegły ratują życie wielu wielu dzieciom i ie tylko. TO jest praca i za to dostają pieniądze też ale nie dużo w porównianu z tym ile pomagaja i i le pieniedzy oddaja. W stanach niektore organizacje zabieraja nawet połowę datków. Uważam że WOŚP to naprawde godny naśladowania przykład. Ryszard, proponuję ci eutanazję bo leku dla Cibie nie ma. Pozdrawiam

to nie jest sprzet owsiaka! - ludzie na to sie skladali z dobrego serca - on jest tylko posrednikiem tej akcji(i dobrze na tym zarabia) - jak to latwo takim oszolomom jak ty oczy zamydlic - swiecidelka za zloto, ale robta co chceta...

z jednej strony kosciol bierze, drugiej zydzi z ue a z trzeciej kombinatorzy tacy jak owsiak pod plaszczykiem pomocy najbiedniejszym, ale oni przeciez za cos musza zyc...

Nie rozumiem całego zamieszania. Skoro Owsiak nie ma nic na sumieniu to dlaczego nie "odtajni" przepływów finansowych by uciąć wszelkie spekulacje? Jakim prawem w ogóle w demokratycznym państwie instytucja, chociażby charytatywna, może zataić takie rzeczy przed wymiarem sprawiedliwości?

Bez wątpienia...gdyby nie było tej inicjatywy, wiele m.in. dzieci nie byłoby uratowanych, bądź nie byłyby sprawne. Ryszard ogarnij się, to, że Ktoś zarabia na czymś jednocześnie pomagając wielu osobom nie zasługuje na takie traktowanie. Z choinki się urwałeś?

Generalnie jestem za inicjatywą Owsiaka. Jednakże, szczytny cel nie usprawiedliwia w żaden sposób braku porządku w organizacji. Jeżeli na prośbę sądu, dlaczego nie było wezwania, nie udostępnił swojej dokumentacji finansowej, to albo jej nie ma, albo prowadzona jest niestarannie, albo coś ukrywa. Posiadanie dokumentacji to nie jest dobra wola p. Owsiaka ale wymóg prawa po to, aby przeciwdziałać różnym malwersacjom. Jeżeli obsługa fundacji kosztuje, a powinna napewno, to niech przedstawi jasno ile na co wydaje i będzie po sprawie. Jeżeli wydał m.in. na podróże w sprawie załątwiania zakupu i dostarczenia sprzętu do szpitali to OK (zależy jakie to były kwoty), a jeżeli parę mln poszło na "ośmiorniczki" - to nie jest OK i przyćmiewa cały szczytny cel. nieraz w historii się zdarzało, że widmo obracania dużymi pieniędzmi przerastało moralność pomysłodawcy i przechodzil stopniowo na "ciemną stronę mocy" Aby cel pozostał szczytny, całość przedsięwzięcia musi być prowadzona przejrzyście. Jeżeli tak jest SZACUN, jeżeli tak nie jest - sorry ale kogoś to przerosło.

prędzej wspomoge islam niż grosz dam na WOŚP !!!

W takim razie jestes zwyczajnym zdrajca.. i tyle w temacie..

Zbliża się kolejny Finał WOŚP. Najwyższa pora zacząć dyskredytację idei innych niż obrane przez PIS, Rydzyka i Caritas. Panowie, teraz macie możliwości. Skoro uważacie, że Owsiak nie powinien zastępować rządu i to rząd powinien płacić odpowiednią kasę na chore dzieci, dofinansowywać szpitale itp. czyli innymi słowy co roku przekazywać na te cele ok 50 mln złotych, to teraz, jak nigdy wcześniej macie okazję to uczynić. Trzymam za Was kciuki!!!

Poproszę o podobny proces w związku z Caritasem!!!

To go wytocz, jak masz jakieś dowody czy choćby poszlaki, że robią wałki.

Tymczasem:
http://www.fronda.pl/a/caritas-vel-owsiak-szokujace-dane,33467.html

cyt.
"Więc tak. WOŚP przeznacza 54 proc. zebranych pieniędzy na cele charytatywne. Caritas natomiast na cele charytatywne przeznacza 99 proc. zebranych środków materialnych. Czyli, wniosek nasuwa się sam, prawda?"

54% przychodów a 100% darowizn zebranych podczas finałów WOŚP.
Te fakty są w sprawozdaniach publikowanych oficjalnie z których Owsiak jest rozliczany przez Państwo.
Polecam najpierw sprawdzić a nie opierać się na danych manipulowanych

Ludzie, o czym wy tu blablacie??? Jakie serduszka, na jakim sprzęcie?
Artykuł jest o tym, że Owsiak z zemsty za ujawnienie machlojek finansowych fałszywie oskarżył osobę, która te machlojki ujawniła i za fałszywe oskarżenie dostał od sądu po łapach.
To jest wystarczająco sensacyjny fakt w warunkach polskiej praworządności, żeby się nad nim zastanowić a wy tu sadzicie jakieś rzewne historyjki o tym co by było, gdyby nie Owsiak. W kraju największych na świecie podatków obciążających jedno z najbiedniejszych na świecie społeczeństw można by się spodziewać, że te wysokie podatki zostaną chociaż z sensem wykorzystane na podstawowe funkcje państwa a służba zdrowia na pewno jest w ich pierwszej trójce!!!
I co? Jakiś Owsiak urządza kwestę na zdobycie środków dla ratowania tych, na których państwo "oszczędza", przy okazji coś tam ukręcając dla siebie i budując własne finansowe imperium z naruszeniem nie tylko prawa ale zwykłej przyzwoitości. Chcecie tego? I nie przychodzi wam do zakutych łbów ile tych np. respiratorów dodatkowo można by zakupić za "zaoszczędzone" przez Owsiaków pieniądze?

PRAWDA.

Pierwszy raz widze,zeby tam gdzie sa duze pieniadze,wplywy z roznych zrodelfundacji ,nie bylo kontroli prawnej ksiegowosci przez Urzad Skarbu Panstwa,tylko jakis uczciwy "Matka Kurka" scigal tych co kombinuja jawnie i sie dorabiaja niezczciwie!

Drodzy Rodacy pan Owsiak "kreci lody " przy pomocy charytatywnej akcji a Wy mowicie ,ze dobrze ,ze jest ,ze robi to co robi itp. Macie moze jakies zasady ,ktorymi sie kierujecie w zyciu w kazdej sytuacji? Czy moze w zaleznosci od "zagrozenia swietego spokoju" naciagacie je w kazda strone byleby tylko usprawiedliwic sie przed samym soba z bycia osoba bierna wobec dranstwa. To tlumaczenie pana Owsiaka ,to syndrom zachowan niewolnika ,ktory nie umie bezstronnie i realnie oceniac sytuacji i w efekcie cos ,co w deklaracji zyciowej (w co ja wierze...)uznaje za swoje zasady a w rzeczywistosci neguje.np; krasc jest brzydko i zle ale jak potrafisz byc cwany (kreatywna ksiegowosc)to jestes wporzadku.

Czy jesteście zatrutym narodem? - tow. acr59.

Sprawdźmy. Człowiek, któremu nie przeszkadza:

- cham i prostak pełniący funkcję autorytetu dla młodzieży
- złodziej pełniący społeczne stanowisko
- oszust udający kogoś innego niż jest w rzeczywistości
- wzbogacanie się na wirtualnej księgowości (np.: sławetne przeznaczone 3% kwoty nawiązek na działalność statutową Helpa, gdy OBOWIĄZEK mówił o 100%)

rzeczywiście musi mieć zatruty umysł.

Gdyby acr59 był z mojego narodu, to domagałby się natychmiastowego czasowego wyłączenia się osoby publicznej PODEJRZANEJ o malwersacje oraz domagał się natychmiastowego przedstawienia dowodów obalających takie oskarżenie.

Wpłacajmy na lux veritatis

Róbta w gacie co chceta , a nie na forum publicznym , milicjancie Owsiak

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl