niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2016

W szkołach wdrażają program Michnika. Przymusowa lektura „Gazety Wyborczej”

Dodano: 15.09.2014 [07:25]
W szkołach wdrażają program Michnika. Przymusowa lektura „Gazety Wyborczej” - niezalezna.pl
foto: Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Nauczycielka wiedzy o społeczeństwie zarządziła obowiązkową lekturę „Gazety Wyborczej” i zobowiązała uczniów do codziennego śledzenia programu informacyjnego TVN-u. Nie było mowy o innych mediach. To indoktrynacja – alarmuje w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” ojciec nastolatki z jednego ze słupskich gimnazjów.

- Nie mogłem uwierzyć córce, kiedy przyszła ze szkoły i powiedziała, że nauczycielka wiedzy o społeczeństwie zapowiedziała, że będzie odpytywała na ocenę z „Gazety Wyborczej” i „Faktów” TVN nadawanych o godz. 19 – mówi „Codziennej” ojciec gimnazjalistki (prosi, by nie ujawniać jego nazwiska). Nie kryje zdziwienia, bo gimnazjum nr 3 w Słupsku cieszy się dobrą renomą.

– Nie miałbym nic przeciw temu, gdyby nauczycielka wskazała kilka tytułów gazet czy programów telewizyjnych związanych z różnymi opcjami politycznymi lub światopoglądowymi i poprosiła np. o ich porównanie czy wyciągnięcie wniosków na temat relacjonowanego wydarzenia – podkreśla. W jego ocenie zachowanie nauczycielki, to zwykła indoktrynacja.

Ojciec uczennicy przypomina, że w czasach PRL‑u, kiedy chodził do szkoły, był zobowiązany do czytania organu PZPR – „Trybuny Ludu” oraz oglądania nachalnie propagandowego „Dziennika Telewizyjnego”. – Wówczas też stawiano oceny za wiadomości uzyskane z jedynych słusznych mediów – denerwuje się.

Dyrektor szkoły Mariusz Domański unika komentarza na ten temat. Twierdzi, że informacje, które napłynęły do „Codziennej”, mają charakter donosu, a tych nie traktuje poważnie. – W tej sprawie nie wpłynęły do mnie żadne skargi – mówi. Zapewnia, że rodzice mogą składać zażalenia na działalność szkoły codziennie od godz. 8 do 15. Nie chce odpowiedzieć na pytanie, czy uczniowie w ramach WOS‑u powinni uczyć się pluralizmu i samodzielnego myślenia. Wstrzemięźliwość dyrektora nie musi wcale dziwić, gdyż nauczycielka WOS‑u jest żoną jego zastępcy.

Z pewnością dziwić może jednak brak reakcji ze strony nadzoru pedagogicznego. Kiedy „Codzienna” zwróciła się o stanowisko w sprawie nauczania WOS‑u do delegatury kuratorium w Słupsku, urzędniczka odesłała dziennikarza do kuratorium w Gdańsku. Niestety stamtąd również nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Wody w usta nabrali nawet urzędnicy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Justyna Sadlak z biura prasowego MEN-u wyjaśniła, że nie może się odnieść do sprawy, bo ma za mało danych na ten temat. Podkreśliła jednak, że jednym z celów kształcenia jest wykorzystanie i tworzenie informacji. „Zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego uczeń kończący gimnazjum powinien potrafić znaleźć i wykorzystywać informacje na temat życia publicznego; wyrażać własne zdanie w wybranych sprawach publicznych i uzasadnić je; być otwartym na odmienne poglądy” – napisała.

Wskazała, że według podstawy programowej uczeń m.in. charakteryzuje prasę, telewizję, radio, internet jako środki masowej komunikacji i omawia wybrany tytuł, stację czy portal ze względu na specyfikę przekazu i odbiorców.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Standardowo wszyscy wierzą w to, co napisane jest w artykule, a prasa i wszelkie media mają dziwną skłonność do wyolbrzymiania sytuacji. Tatuś wierzący bez końca swojemu dziecku, któremu zapewne nie chce się uczyć ( a ono przecież jakoś musi usprawiedliwić swoją niechęć i lenistwo). Tatuś zawsze wstawi się za swoim dzieciątkiem. Proponuję, żeby najpierw sprawdził, czy jego dziecko ma jakąkolwiek wiedzę na temat tego, co dzieje się wokół, czy zna chociaż podstawowe informacje ze świata, czy ciągle tylko gapi się w stronę główną Facebook'a. Dopiero potem niech się tatuś bawi w oczernianie szkół i nauczycieli, których nie zna i nigdy nie widział.
Nikt nie pomyślał jednak o tym, że dzisiejsza młodzież jest tak rozleniwiona, że nie orientuje się co dzieje się w kraju i na świecie. Dzisiaj młodzież przeważnie nie czyta gazet, nie słucha radia. Szkoła jest karą a nauczyciele katami.
Jestem jednym z absolwentów tej szkoły i nie uważam by ta nauczycielka zasłużyła sobie na takie opinie szczególnie od osób, które jej nie znają i tym sposobem nie mają prawa jej oceniać i wiem że zgodzi się ze mną reszta absolwentów.
Gdybyście mądrale spędzili dzisiaj trochę czasu na lekcjach WOS-u w gimnazjach i liceach, zobaczylibyście jak wielka niewiedza panuje wśród uczniów i nie sprzeciwialibyście się temu, żeby nauczyciel kazał czytać gazety i oglądać programy informacyjne w telewizji.

To jest stalinizm i lamanie konstytucji.
Kto skieruje sprawe do sadu?

To skandal!ta nauczycielka jej maz i dyrektor szkoly powinni wyleciec z hukiem!A ten szkodnik Michnik juz dawno powinien stawic sie w sadzie za przekupywanie wyborcow.Nie kupuj wyborczej papier toaletowy jest tanszy i ladniej pachnie!!!

SZCZERZE ... OBAWIAM SIĘ O ZDROWIE TEJ ANTY-POLKI. JUŻ niedługo, ktoś może wziąć maszynkę do strzyżenia i stylisko od siekiery. Może ta "opętana" przez "Gebelsowska Propagandę", biedna kobieta stracić wszystkie włosy i doznać uszkodzenia ciała. Przecież ludzie reagują bardzo mocno na jakikolwiek atak na Polskie Dzieci !!!. Kuratorium powinno natychmiast zdjąć tę panią ze stanowiska i zażegnać prawie pewne konsekwencje jej antydemokratycznej działalności. Bo przecież mamy tu do czynienia z wyraźnym atakiem na Demokrację obowiązującą Nas wszystkich według Konstytucji R.P.

Dopóki nie będzie zdecydowanego, zorganizowanego, społecznego oporu wobec arogancji i braku szacunku różnych urzędników państwowych, dopóty i my i nasze dzieci będziemy doświadczać indoktrynacji w wielu dziedzinach życia. Urzędnicy w zapalczywości dbania o swój stołek, zapominają o swojej służebnej wobec społeczeństwa roli i stają się kastą wywierającą presję przy każdej okazji wg zlecanego przez mocodawców modelu. Państwo przestaje być państwem demokratycznym, a staje się dyktaturą garstki utrzymującej media i władzę w swoich rękach.
Najwyższy czas POgonić tą hołotę tam, gdzie jej miejsce - na śmietniku historii..

Mam jeszcze za małe dzieci aby miały WOS w szkole. Jak dla mnie to jest zmuszanie kupowania gazet i oglądania konkretnych wiadomości. My w domu nie mamy telewizora (stać nas na nie go). W kablówce z tego co wiem to mam podstawowe kanały TVP1 i 2 oraz i Polsat. TVN nie widziałem jak podłączyłem stary TV.
Powiedzcie mi co z ludźmi którzy nie oglądają i nie mają telewizji. Dziecko ma przynosić pały ze szkoły z tego powodu?
Pamiętam, że też byłem zmuszany 15lat temu do kupowania kilku gazet dziennie i robienia z tego notatek na lekcje. Rodziców nie było stać. Pani miała wszystko w d... Z wszystkich przedmiotów miałem 4 i 5 a z wosu 2.
Nie tylko trzeba zmienić edukację ale nauczycieli starej daty również.

Moim zdaniem PRLowski Dziennik Telewizyjny to było stosunkowo obiektywne źródło informacji w porównaniu do dzisiejszych Faktów TVNu

żydostalinizm kwitnie nadal...

ps. zamienię kopaczkę do kopania POwskich kartofli na miejsce w kolejce do okulisty...
tylko POważne oferty kierować do kancelarii przy al.Ujazdowskich..

A czy jeszcze krzyży ta nauczycielka nie kazała zdjąć ze ścian w tej szkole albo zdjąć z szyi medalik uczniom tej klasy?
No cóż w szkołach też jest dużo resortowych dzieci,dlatego na rodzicach spoczywa obowiązek pilnowania praw konstytucyjnych jakie im daje nasza ustawa podstawowa w kwestii wychowania dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem art.48.1

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl