niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
02/03/2015
Grzegorz Broński
1 % SWS)

Odsłonięto pomnik „pancernej brzozy”

Dodano: 26.11.2012 [14:00]
W warszawskim kościele akademickim św. Anny odsłonięto pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Formę odlanego z brązu pomnika stanowią symboliczne sosny z lasu katyńskiego i... złamana smoleńska brzoza, jakby żywcem wyjęta z raportu MAK.

W zamyśle twórcy pomnik ma nawiązywać do dwóch tragedii narodowych – Katynia oraz katastrofy smoleńskiej – niestety formę odlanego z brązu pomnika stanowią symboliczne sosny z lasu katyńskiego i... złamana smoleńska brzoza. Pomiędzy drzewami umieszczono krzyż, który stał w 2010 r. przed Pałacem Prezydenckim.

Okazuje się, że mit „pancernej brzozy” wrył się tak głęboko w świadomość opinii publicznej, że jest obecnie lansowany nawet w formie pomnika upamiętniającego ofiary wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r.

U podstawy pomnika znajdują się dwie tablice: poświęcona w latach 80. katyńska oraz nowa, dedykowana ofiarom katastrofy smoleńskiej z napisem: „Smoleńsk 10.04.2010 Pamięci 96 uczestników delegacji państwowej z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy chcąc uczcić pomordowanych w Katyniu Polaków zginęli w katastrofie lotniczej. Pamięci wspólnie przeżywanej przez miliony Polaków żałoby”.

Pomnik powstał z inicjatywy środowiska akademickiego w Warszawie. Umieszczono go w odnowionej Kaplicy Loretańskiej; uroczystej mszy św., odsłonięciu i poświeceniu pomnika, przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.


Autor: 
Źródło: 
niezalezna.pl
Źródło: 
PAP
Odsłonięto pomnik „pancernej brzozy” - niezalezna.pl
foto: Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

Widzialem ten pomnik. Trzeba sie niezle przygladac, zeby dopatrzyc sie tam zlamanej brzozy.

Nie ma pomnika - zle, ktos robi pomnik po swojemu - jeszcze gorzej. Jak tak dalej pojdzie to wszedzie bedziecie widziec zdrajcow i POplecznikow. A stad juz tylko krok by wlasna matke powiesic na latarni za niepoprawne wyrazanie patriotyzmu.

Napisz jeszcze, szczeniaczku, ile godzin dziennie konsumujesz merdiów.
Strzelam 2-3?

Sosny to świadkowie kłamstwa katyńskiego, złamana brzoza to symbol kłamstwa smoleńskiego a Krzyż wyrasta z braku prawdy jak nauczał bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Prawda jednakże zwycięży!

proboszcz kościoła św.Anny sam zakłamuje naszą najnowszą historię.I co mamy wymagć od lemingów.Zachowanie kard.Nycz natomiast mnie absolutnie nie dziwi.

i tuskach.
I słusznie.
Ale jak czytam wpisy na tych wątkach,związanych z agenturą i zdradą Ducha Świętego w Kościele ,jestem podniesiony na duchu.
I niniejszym wyrażam uznanie i podziękowanie swoim Rodakom za niezwykłą dojrzałość i trzeźwość w rozważaniach nad sprawami tak bolesnymi,ale równiez prowokującymi wręcz do przesadnych reakcji.
Jesteśmy Wspaniałym Narodem.Jednak,mimo tylu wątpliwosci i załamań,nie ma już żadnych wątpliwości.
Polacy widzą różnicę między niegodnymi biskupami a samym Bogiem.
A nawet Kościołem,jako instytucją założoną przez naszego Zbawiciela.
To wcale na tym swiecie nie są sprawy oczywiste.
Polacy mają jakąś dziwną ,spirytualną busolę ,która ich prowadzi poprzez rafy i mielizny.
Wydaje mi się ,że powinienem być zdziwiony,bo Nasz Naród robi nam takie niespodzianki czasem,że wyrywamy sobie włosy z głowy, a czasem nawet wyrażamy się nieobyczajnie.
A potem przychodzi Godzina Próby,i pokazujemy taką klasę-ZBIOROWO,że trzeba aż mrużyć oczy,by patrzyć na to Światło.
Dawno zauważono,ze dajemy sobie radę w sytuacjach trudnych i przełomowych,a czasami wysiadamy,gdy przychodzi czas rutyny i regularności.
Warto o tym pamiętać i nad tym pracować,byśmy stali się Narodem bardziej zrównoważonym.
Jednak teraz zbliżamy się do czasu najtrudniejszych PRÓB.
To chyba czują wszyscy,także nasi wrogowie.
TAKI naród jak nasz czuje i wie,co jest naprawdę Cenne i Najważniejsze.
To jest Naród ,który powinien prowadzić Ludzkość ,i wskazywać Jej kierunek.

ta brzoze z pomnika wytniemy,a obok krzyza zostana putin z tuskiem w milosnym uscisku,a z drugiej stromy krzyza na tle lasu zostanie tylko molotow w uscisku ribentroppa i bedzie pelny historyczny przekaz

mozna juz rozpisac konkurs na taki pomnik

Mieszkam w Kanadzie w malej wsi. Nie mam tu wyboru w uczestniczeiu w mszy.
Jest tylko jeden maly kosciolek katolicki odprawiajacy msze po francusku..
Od jakiegos czasu co niedziele jade do polskiego Kosciola w Montrealu - odlegosc przemierzam samochodem ponad godzine. Dlaczego?
Stopniowaly sie te moe przekonania do tej decyzji.
I tak.... urzadzany kiermasz z ramienia kosciola - stragany w koscielnych nawach.
Konfesjonaly - ,iejsce gdzie stoja jakies kartony, czyli zrobiona przechowalnia.( Natomiast na zadnej mszy nie bylo nikogo pozostajacego w lawce podczas Komunii - oprocz mnie, czulam sie tam okropnie w tym momencie jako jedna wielka grzesznica). Zadawalam wtedy sobie pytanie, gdzie i kiedy ci ludzie sie spowiadaja?)
Zdominowal ta decyzje fakt, ze w mszy co niedziele uczestniczyla kobieta z malym psem na kolanach, czy na rekach.
Bylo jeszcze kilka innych motywow, ale to juz raczej zachowanie samych obecnych w kosciele bo czy wiernych - nie wiem)...
Osadzcie to sami.

i błogosławionego Jana Pawła II,który wołał aby;bronić KRZYŻA od Bałtyku
do Tatr!Już im przeszkadza krzyż na Giewoncie!
To skandal,co się dzieje w kościele!
Tacy jak Nycz i Kowalczyk nie są warci by nazywać ich polskimi katolikami!
Po śmierci wspaniałego Polaka-patrioty,błogosławionego Jana PawłaII
zewsząd wypełzło ZŁO!
Już tylko kłamstwa,manipulacje i traktowanie społeczeństwa jak zupełnie nie myślących istot!PRAWDA jest zakazana!
Owszem jest duży procent zidiociałych/nawet z dyplomami i na stanowiskach/,ale dlaczego ta część myśląca społeczeństwa pozwala by traktować ją jak idiotów?
Powinny być składane pozwy zbiorowe za te wszystkie grożby karalne jak np."dorżniemy watahy", za "bydło" i wszystkie inne obelżywe zwroty!

brązem utrwalić brzozę. To chyba dla typowych kujonów, co myśleć i analizować nigdy nie będą.
Wtłoczyć zbitek;

2010r - brzoza z loniska smoleńskiego przemieliła pancernego tupolewa w drobiazgi kawałkując elitę polską w Smoleńsku,

1940r - sosny z lasów katyńskich zabiły Polaków strzałem w tył głowy.

Tylko dlaczego ta brzoza zlikwidowała wszystkie dowody; nie oddaje szczątków, kokpitu, kamizelek BOR, tajnych urządzeń.
Dlaczego ta brzoza wyłączyła monitoring na Okęciu i w Smoleńsku.

kard. usatysfakcjonowany.

jak wg Stalina "ucieczka polskich oficerów do Mandżurii" w 1940 r. Kultywowania kłamstwa, to "ich" specjalność, takie kłamstwa-mity wygadywano np. na temat Inkwizycji (że jaka to niby była straszliwa zbrodnia),później Berezy Kartuskiej, pogromu kieleckiego itp.,itd. Jeżeli na to pozwolimy, tak pozostanie, a prorządowe cloacki (zwane mediami)już o to zadbają, żeby te bzdury utrwalać

Patriota Palikmiota
Nasz kraj juz nie od dzis ma cechy panstwa niedemokratycznego.. Brak dostepu wszystkich osrodkow opiniotworczych do opinii publicznej,to dowod na to,ze panstwo Tuska nie mozna uwazac za demokratyczne...Juz ktos przed wielu laty powiedzial,ze kraj w ktorym nie ma wolnosci mediow nie moze mienic sie demokratycznym.Polska chce byc i jest krajem wielokulturowym wbrew zapedom SALON -u ,by stworzyc wyznawcow sekty PANCERNA BRZOZA,obywatelstwo wynarodowione.
Slowa o faszyzmie w Polsce to najlepszy dowod na skutecznosc kretynizacji duzej czesci spoleczenstwa przez wrogow wszystkiego co polskie i wartosciowe,michnikowskich mediow.

Zgrzeszyliśmy bardzo i widać Bóg ukarze nas. To dobrze, bo karząc nas na ziemi ułatwi nam osiągnięcie zbawienia. NIE LĘKAJCIE SIĘ przyszłości waszej na ziemi! Bójcie się grzechu i gniewu Boga! Przestrzegajcie Jego przykazań! Króluj nam Chryste!

...rosyjski MAK ma największą siłę oddziaływania. Zniewala najskuteczniej narzucając wielu Polakom kłamliwą wizję katastrofy. To bardzo smutne, że to postkolonialne myślenie jest tak straszliwym dla nas balastem.

Polska, niegdyś kraj wielokulturowy, została przez Hitlera i Stalina zniszczona i ujednolicona. Obecnie lansuje się monopol na słuszność arcybiskupom a każdy inny się myli. Zaczynają powstawać organizacje o charakterze faszystowskim. Jeśli w porę nie wyrazimy sprzeciwu ich działaniom, nasz kraj przestanie być demokratycznym.

sklerozy bo zaczynasz podszywać się pod innych.
Za chwilę będziesz Napoleonem.

Naszywanie kogoś faszystą to koronny zarzut używany przez morderców i ludobójców sowieckich po II Wojnie Światowej. Stosowany był po to żeby zbliżoną do komunizmu lewicową ideologię narodowego socjalizmu przedstawić jako ideologię prawicową. Po to również, żeby przedstawić Niemców jako wroga nr 1 i tym samym odwrócić uwagę od paktu Ribbentrop-Mołotow i współodpowiedzialności za wywołanie II Wojny Światowej. Każdy kto powtarza bełkot nt faszystów jest skundlonym, wytresowanym przez propagandę sowiecką bezmózgiem lub zadaniowanym funkcjonariuszem na odcinku medialno-internetowym.

drogi patrioto - pokaz mi w Polsce choćby jednego faszystę paradującego w czarnej koszuli i odwołującego się do spuścizny Benito Mussoliniego.

no chyba że miałeś na myśli nazistów...

*

co do tej demokracji - przypomnę tylko że hitlera i jego bandę też wybrano demokratycznie,

W wyniku długoletniego życia w systemie zbliżonym do komunizmu mamy niezwykłą zdolność do symbolicznego wyrażania wiedzy o zdarzeniu, przy czym wiadomo, że znaczenie jest odwrócone. Taka nasza perwersja. Z czasem staje się to nieczytelne i wprowadza w błąd.
Symboliczny Las Katyński miał skrywać tajemnicę, a stał się miejscem pochówku, mimo, że wciąż jest symbolem niewyjaśnionej zbrodni ludobójstwa, pancerna brzoza była i jest symbolem kłamstw władz rosyjskich i polskich, a przez zestawienie z inaczej już pojmowanym symbolem Lasu Katyńskiego staje się kłamstwem smoleńskim. Szkoda, że takie kłamstwa, bez wskazania co jest kłamstwem, znajdują miejsce w świątyni.
O tym, że sprawa lasu katyńskiego jest wciąż niewyjaśniona, warto obejrzeć wykład prof. Ireneusza Kamińskiego - pełnomocnika rodzin katyńskich w skardze katyńskiej. Trudne to zagadnienie, ale warto dokładnie przeanalizować to, co prof. Kamiński mówi, m.in. o zbrodni prawa międzynarodowego, która przez Rosjan, a nawet polityków PO, mimo orzeczenia Trybunału, nie jest uznawana :(

sprawa co najmniej mocno dyskusyjna.To wygląda jak kolejna próba utwierdzania kłamstwa smoleńskiego i to przy wykorzystaniu pomnika czyli formy uczczenia.Niebywale to żenujące i totalnie niesmaczne.Czy młody artysta zastanowił się czy umieszczenie brzozy to właściwe uczczenie biorąc pod uwagę spór co do niej jako przyczyny tragedii?.POmnik wpisuje się w podział społeczeństwa, co do wyznawanej teorii na temat Smoleńska i jest kolejnym" kijem w mrowisko".A nie powinno tak być.

zobaczcie jak skutecznie działają teczki Michnika wyszabrowane swego czasu przez niego z archiwów SB.

w środę premiera kolejnego - Testament.
W filmie sylwetki dzieci ofiar poległych w katastrofie, dzieci: Kurtyki, Putry, Krupskiego, Merty, Wasermanna i innych.
W sieci jest fascynujący wywiad z autorka która opowiada o swoim nowym filmie, rewelacja!
http://pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=2795

Kardynał tfu Nycz. Sługus popaprańców. Po co mu to, na co mu ta wazelina !! płaszczyć się przed władzą miast ludowi służyć, z nim być i po jego stronie ? żałosny osobnik którego nie uważam za swojego duszpasterza mimo że ja z Wawy. A kysz żałosny kolaborancie judaszu naszych czasów. Brak nam dzisiaj takich księży patriotów jak ks Jerzy i Jemu podobni, bardzo brak.

To jest szkodliwe działanie i nieuczciwe ze strony biskupa Nycza i to należy skrytykować i domagać się wymiany tego pomnika. Jednak nie przenośmy tego zdarzenia na cały kościół wrogom Polski o to chodzi, żebyśmy się nawet z kościołem skłócili. Pamiętajmy kościół jest filarem naszej kultury i Polskości, czarne owce są wszędzie.

I co na to wszyscy obroncy agenta SB Michalika vel "Zefir" ?
Czekamy na wasze komentarze, bo to dla was postawiono ten "pomnik".

Mozesz mi wytlumaczyc, co ma wspolnego z tym "pomnikiem" abp Michalik? Mozesz mi poza tym wytlumaczyc, dlaczego powtarzasz jak mantre, ze Abp Michalik byl TW "Zefir"? Podaj zrodla, na ktorych opierasz swoje twierdzenie.W tym przypadku jestem "niewiernym Tomaszem": nie uwierze, jesli nie zobacze. Z gory serdecznie dziekuje za pozytywne rozpatrzenie mojej prosby.

atykulu, ze ten "pomnik" potwierdza klamliwa teorie Anodiny.

Nie ustosunkowales sie niestety do pytan zawartych w moim wpisie! Chyba po prostu nie potrafisz na nie znalezc odpowiedzi!

Czyli tam, gdzie można to najbardziej uroczyście zaznaczyć. I znowu niedobrze? Aha, jeszcze jedno: coś w końcu musiało "zadziałać" na tę brzozę, że w efekcie ją ścięło lub złamało. Ciekawe, co to było i co ma do tego tzw. mit?

kolejna porazka kosciola,zostawili lud ktoremu poprzez swoje powolanie mieli sluzyc.jak kuba Bogu,tak BOG kubie.niech sie nie dziwia ze mlodzi odwracaja sie plecami do tych ktorzy juz dawno stoja do nas plecami.za komuny to koscil byl ostoia i fundametem na ktorym wolni ludzie budowali swoje nowe panstwo,a gdzie wy ksiazeta kosciola jestescie dzis?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl